Papež František požehnal Městu a světu. Žádal konec vraždění

  • 134
Křesťané si o Velikonocích připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Papež František v tradičním poselství žádal konec zabíjení v Sýrii, důstojnější život pro obyvatele Afriky i mír na Korejském poloostrově či na Ukrajině. Zmínil také Venezuelu. Smrt nemá poslední slovo, vzkázal lidem. Přímo ve Vatikánu jej poslouchaly desítky tisíc poutníků.

 Papež František při té příležitosti na Svatopetrském náměstí vedl velikonoční mši, přednesl poselství a udělil požehnání Městu a světu (Urbi et orbi). 

Loni František prosil Boha, aby přinesl mír na celý Blízký východ, zvlášť pak zmínil civilisty v Sýrii. O té mluvil i letos. Ve svém požehnání papež žádal mír po celém světě, obzvláště pro „dlouho trpící národ v Sýrii, jejíž lidé jsou ničeni očividně nekonečnou válkou“. Modlil se i za občany Svaté země neboli Izraele a palestinských území, kde v posledních dnech zažívají další vlnu násilí, a vzpomněl i válku v Jemenu.

Podle Katolické agentury řekl, že Ježíšova smrt a vzkříšení přinášejí naději světu zmítanému konfliktem, protože ukazují, že moderní tragédie jako válka nebo násilí nebudou mít poslední slovo. 

„Nechť tyto Velikonoce osvítí světlo vzkříšeného Krista svědomí všech politických a vojenských lídrů, aby nastal rychlý konec probíhajícího masakru a humanitární právo bylo respektováno,“ pronesl papež s tím, že by se měl zlepšit přístup potřebných k humanitární pomoci a těm, kdo byli vyhnáni ze svých domovů, by se mělo umožnit vrátit se domů.

Kromě migrantů a uprchlíků připomněl také osudy obětí pašování drog i obchodování s lidmi a dalších forem moderního otroctví. Jedna modlitba se pak týkala dětí, které kvůli válkám nemají přístup ke vzdělání, a seniorů, kteří jsou „v sobecké kultuře ostrakizováni jen proto, že už nejsou produktivní“. V afrických zemích sužovaných hladem a násilím, jako je Demokratická republika Kongo nebo Jižní Súdán, by papež chtěl pro lidi „důstojnější život“. 

„Venezuelané žijí jako cizinci ve vlastní zemi“

Krátce se zastavil i u hladovějící Venezuely, kterou ničí socialistická vláda Nicoláse Madura a ekonomická krize. Papež řekl, že Venezuelané „jako by ve vlastní zemi žili na cizím území“. Doufá, že venezuelský národ „najde spravedlivou, mírumilovnou a humánní cestu, jak co nejrychleji překonat politickou a humanitární krizi, která jej svírá“.  Pomodlil se i za mírový proces na Ukrajině a Korejském poloostrově.

Na úvod papež podle katolického serveru Crux uvedl, že Kristovo zmrtvýchvstání bylo obrovským překvapením, a to i pro jeho nejbližší okolí. Podle papeže tak z toho plyne, že „náš Bůh je Bůh plný překvapení“.

„Na začátku spasení bylo plno překvapení. Bůh řekl Abrahámovi ‚opusť svou zemi a odejdi‘. Je to jedno překvapení za druhým. Bůh neví, jak nám něco oznámit, aniž by nás při tom překvapil,“ míní František. Právě překvapení podle něj uvádí lidi do pohybu a posouvá je vpřed.

Svým fanouškům papež už předem na Twitteru připomněl, co přesně si křesťané během Velikonoc připomínají. „Naše víra se zrodila na velikonoční ráno: Ježíš je naživu! Tato zkušenost je srdcem křesťanského poselství,“ napsal.

Požehnání Městu a světu papež udílí na Boží hod velikonoční, vánoční a po svém uvedení do úřadu. Nynější hlava římskokatolické církve v roce 2013 změnila praxi svých předchůdců, když vynechala pozdravy věřícím v několika desítkách jazyků. Předtím zněla mezi i šedesátkou jazyků na Svatopetrském náměstí také čeština.

Ježíš je naživu!

01.dubna 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 01.dubna 2018 v 11:35

Our faith is born on Easter morning: Jesus is alive! This experience is at the heart of the Christian message.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video