Pohřeb palestinské dobrovolnice Razan Nadžárové. (2. červen 2018)

Pohřeb palestinské dobrovolnice Razan Nadžárové. (2. červen 2018) | foto: Reuters

Mladá Palestinka zachraňovala v Gaze životy, zastřelili ji v lékařském plášti

  • 1200
Stala se součástí týdenních protestů podél plotu, který odděluje Pásmo Gazy od Izraele. Oproti ostatním však na místě nebyla kvůli protestům. Jednadvacetiletá Razan Nadžárová v lékařském oděvu na místě pomáhala léčit zraněné. Během pátečních nepokojů v Gaze byla izraelskou stranou postřelena a zemřela.

Razan žila společně s rodiči v malé zemědělské vesnici nedaleko hranic s Izraelem jako nejstarší ze šesti dětí. Chtěla se stát doktorkou snad vždy. Podle jejího otce se dlouhou dobu snažila dostat na vysokou školu, ovšem po neúspěšných přijímacích zkouškách začala místo školy sbírat zkušenosti v nemocnici Nasser v Chán Júnisu, kde pracovala dva roky. 

Poté se přidala k dobrovolníkům do Palestinské pomocné lékařské společnosti (PMRS). Právě s nimi se dostala až do protestního tábora v Pásmu Gazy, kde pomáhala ošetřovat raněné na palestinské straně. Jako jedna z mála žen na místě dlouhodobě bojovala, aby ukázala, že i ženy hrají důležitou roli v konzervativní palestinské společnosti. 

„Být lékařem není práce jen pro muže,“ uvedla v rozhovoru pro The New York Times minulý měsíc.

 „Je to také práce pro ženy, i když jsou za to odsuzovány,“ uvedla. „Ale společnost nás musí přijmout. Pokud nás nebude chtít přijmout dobrovolně, budeme je nutit, protože máme mnohem větší sílu než kterýkoliv jiný muž.“ 

O život přišla v 10. týdnu palestinských protestů. Podle zdrojů a svědků utíkala přibližně hodinu před setměním v bílém plášti do přední linie mezi protestanty, aby ošetřila muže zasaženého do hlavy plechovkou slzného plynu. Z izraelské strany se ovšem ozvaly výstřely - vojáci vypálili několik ran přes plot. Podle svědků právě tyto rány zasáhly mladou medičku do horní části těla. 

Podle jiných zdrojů a ministerstva zdravotnictví v Gaze se celá událost odehrála jinak. Mladá medička společně s dalšími záchranáři přicházeli směrem k plotu s rukama nad hlavou, aby pomohli zraněným demonstrantům. Izraelští vojáci vystřelili i tak. 

Razan byla převezena do terénní nemocnice ve velmi vážném stavu a následně byla převezena do nemocnice v Chán Júnisu, kde zemřela na operačním síle. Stala se tak podle The New York Times 119 člověkem na palestinské straně, který od začátku protestů zemřel. Podle The Washington Post je Razan druhou zabitou ženou a prvním zemřelým dospívajícím člověkem.  

Smrt Razan vyvolala mezinárodní ohlas

Smrt mladé dobrovolnice vyvolala ohlas po celém světě. Organizace, pro kterou pracovala, v prohlášení uvedla, že „střelba u zdravotnického personálu je podle ženevských úmluv válečný zločin“. 

K smrti medičky se vyjádřily v sobotu i agentury OSN. Ve společném prohlášení v sobotu WHO (Světová zdravotnická organizace), OHCHR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva či OCHA vyzvaly o ochraně lékařů. „Zdravotničtí pracovníci musí mít možnost vykonávat své povinnosti bez obav ze smrti nebo zranění,“ uvedl v prohlášení humanitární koordinátor Jamie McGoldrick. „Zabíjení jasně identifikovaného zdravotnického personálu bezpečnostními silami během demonstrace je obzvláště hanebné.“ 

03.června 2018 v 14:04, příspěvek archivován: 03.června 2018 v 14:18

We join Humanitarian Coordinator McGoldrick, @WHO & @UNHumanRights in our outrage over the killing of Razan An Najjar, a 21-year old volunteering as a first responder in #Gaza. Health workers, health facilities are #NotATarget. https://t.co/DiUZRYjOn6 https://t.co/XhQeUkGcTq

„Zprávy naznačují, že byla zastřelena asi 100 metrů od plotu. Podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv, které se v této souvislosti uplatňuje společně s mezinárodním humanitárním právem, může být smrtelná síla použita pouze jako poslední možnost a pokud hrozí bezprostřední hrozba smrti nebo vážného zranění. Je velmi těžké si představit, že by Razan představovala takovou hrozbu pro těžce ozbrojené, dobře chráněné izraelské vojáky v obranných pozicích na druhé straně plotu,“ řekl James Heenan, vedoucí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v okupovaném palestinské území.  

Agentury v prohlášení dodaly, že útoky na lékařské týmy v Pásmu Gazy ohrožují nejen život a zdraví zaměstnanců a pacientů, ale také ničí celou kapacitu zdravotního systému v Gaze, který v současné době trpí chronickým nedostatkem léků a financí. 

Začátkem tohoto týdne Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) uvedl, že do Gazy vysílá dva chirurgické týmy, aby pomohly v „bezprecedentní“ zdravotní krizi. Podle ICRC je tamní zdravotní systém značně přetížen. V období od 30. března do 27. května se pod jakýmkoliv útokem ocitlo 245 zdravotních pracovníků a 40 zdravotních vozidel.

Koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov na Twitteru uvedl, že „zdravotní pracovníci nejsou cílem“. Podle něj by Izrael neměl používat takovou sílu a měl by zabránit dalším incidentům v Gaze. „Eskalace konfliktu stojí všechny více životů,“ dodal. 

Pohřbu se zúčastnily tisíce lidí

Izraelská armáda doposud neposkytla žádné vysvětlení střelby, nicméně uvedla, že případ bude řádně prozkoumán. Armáda uvedla, že „opakovaně varovala civilisty, aby se k plotu nepřibližovali a neúčastnili se násilných incidentů a teroristických útoků a i nadále bude jednat profesionálně a rozhodně, aby ochránila izraelské civilisty.“ V prohlášení dodala, že „IDF (izraelské obranné síly) se snaží snížit počet obětí v oblasti“. Podle nich ovšem Hamás stále úmyslně a metodicky ohrožuje civilisty“. 

Razan měla pohřeb v sobotu. Zúčastnilo se ho tisíce lidí. Lékaři, oblečení v bílých uniformách, pochodovali v pohřebním průvodu a mávaly palestinskými vlajkami a fotografiemi Razan. Někteří truchlící volali hlasitě po odplatě, uvedlo BBC.

Vpředu průvodu šel otec, který držel lékařský plášť, původně bílý, nyní pokrytý krví zastřelené dcery. „Toto je zbraň mé dcery, s níž bojovala,“ řekla v rozhovoru její matka a ukázala na krví nasáklý lékařský plášť. „A toto bylo její střelivo,“ dodala a ukázala na neotevřené obvazy.

Mladá Razan byla podle AP zasnoubena s dalším dobrovolníkem z organizace. Podle agentury chtěli zasnoubení oznámit všem až po skončení ramadánu. 

Podle The New York Times byla na práci Razan pyšná celá její rodina. „Máme jediný cíl,“ uvedla v rozhovoru. „Zachraňovat životy a evakuovat lidi.“ Dodala, že Gaza potřebuje více ženských lékařů jako je ona sama. 

Izraelsko-palestinský konflikt v Gaze

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem začala 30. března série palestinských protestů za právo na návrat uprchlíků a jejich potomků do oblastí nyní tvořících součást Izraele za ukončení izraelské blokády Pásma Gazy.

Protesty jsou svolávány pod heslem návratu Palestinců do původních domovů jejich předků v dnešním Izraeli, ty organizuje několik skupin z Pásma Gazy v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast už deset let ovládá.

Podle původního plánu by protesty měly vyvrcholit v polovině května, v den 70. výročí vzniku státu Izrael, a to pochodem Palestinců přes hranici. Nejkrvavější byl 14. květen, kdy se u hranice sešel velký počet demonstrantů a 62 jich Izraelci zabili. V ten den USA otevřely své velvyslanectví v Jeruzalému po jeho přestěhování z Tel Avivu.

Organizace pro lidské práva dlouhodobě obviňují Izrael z používání nadměrné síly proti neozbrojeným demonstrantům. Konflikt řešila v pátek i Rada bezpečnosti OSN, která měla schválit rezoluci odsuzující Izrael.Tu ovšem vetovaly Spojené státy americké.

14. května 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video