Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uprchlíci ve vlastní zemi. Profesorka zůstává v Gaze, příbuzní odchodu litují

  18:22
Od chvíle, kdy začala izraelská armáda bombardovat Pásmo Gazy, univerzitní profesorka Asíl Barakatová téměř nespí. S dalšími dvaceti lidmi se skrývá v bytě v severním Pásmu Gazy poté, co izraelský letecký úder zničil její dům a „smetl“ celé okolí.

Izrael zahájil vzdušné údery na cíle v Pásmu Gaze krátce poté, co radikální palestinská organizace Hamás během překvapivého a brutálního útoku v jižním Izraeli 7. října zabila zhruba 1400 lidí, většinou civilistů.

O několik dní později, když Izrael vyzval přes milion obyvatel severního Pásma Gazy, aby se z oblast evakuovali a přesunuli se na jih, se profesorka Barakatová rozhodla i s dětmi zůstat, uvedla v rozhovoru s listem The New York Times.

„Řekli jsme si: ‚Když odejdeme, kam půjdeme?‘ Zůstali bychom úplně bez domova,“ říká Barakatová. „Ať se stane cokoli, takový bude náš osud,“ dodává.

Lidé, kteří s profesorkou Barakatovou bydlí, jsou ze čtyř různých rodin. Většinu času podle ní tráví vyhledáváním aktuálních zpráv o válce, která zuří kolem nich, a posloucháním izraelských náletů.

Výbuchy otřásají budovou, v níž se ukrývají, a plní vzduch štiplavým kouřem. Pálí jí z toho dutiny, ale nechce si stěžovat na „takové drobnosti“, řekla. „Stále si připomínám, že bych měla být vděčná Bohu za to, že jsem naživu,“ dodala Barakatová.

Kéž bych zůstal doma a zemřel tam

Většina jejích příbuzných se po výzvě k evakuaci vydala na jih, ale teď toho podle ní litují. Její pětašedesátiletá matka během chaotického odjezdu zapomněla na zadním sedadle taxíku léky na srdce. A když se její rodina dostala do jižní části Pásma Gazy, nedokázali nalézt společný úkryt a museli se rozdělit.

Její sestry, tety a matka mohly zůstat u rodinného přítele. Nyní jsou mezi 50 lidmi, kteří se tísní v bytě se dvěma ložnicemi. Její šestasedmdesátiletý otec a bratři našli útočiště v přeplněné základní škole, což je podle Barakatové „velmi ponižující“. Otec jí jednoho dne s pláčem zatelefonoval: „Povídá mi: ‚Kéž bych byl zůstal doma a zemřel tam‘.“

Za výbuchem nemocnice v Gaze nejsme, opakuje Izrael. Ukázal záběry z dronu

Před válkou vyučovala angličtinu na dvou univerzitách v Gaze. V prosinci měla odevzdat doktorskou disertaci na téma, jak mezinárodní zpravodajská média vykreslují Palestince. Obává se však, že válka jí to znemožní.

Pití znečištěné vody

Teď se stará spíš o to, kde sehnat jídlo. Strachuje se, jak dlouho ještě v bytě, ve kterém bydlí, poteče voda. S ostatními spolubydlícími vymýšlejí způsoby, jak uchovávat znečištěnou vodu, která prosakuje potrubím. Zachycují ji například v igelitových taškách přivázaných pod kohoutkem.

„Nemůžeme si dovolit ten luxus, abychom přemýšleli o tom, jestli je znečištěná, nebo ne,“ říká. „Prostě ji pijeme,“ dodává.

V Gaze není pitná voda ani jídlo, hrozí šíření nemocí. Biden navštíví Izrael

V úterý se se synem vydala hledat jídlo v okolní zpustošené zástavbě. Když ušli „velký kus cesty“, našli obchod, který byl otevřený jen proto, že jeho majitel přišel vybrakovat své vlastní zásoby. Dovolil jim, aby si vzali jídlo, takže se zásobili rýží, čočkou a těstovinami.

Během dlouhých hodin, které tráví zavřená v bytě, má Barakatová spoustu času na přemýšlení. V hlavě se jí přehrává její život plný radosti i smutku, život, který přerušuje jedna válkou za druhou. „Začne mi to prostě být líto,“ říká. „Přemýšlím o tom, jestli si opravdu zasloužíme být šťastní, nebo ne? Proč to musí vždycky dopadnout takhle?“ ptá se.

Po každé válce rekonstrukce

Před válkou se bavila s kamarádkou, která pracuje jako návrhářka interiérů a která se divila se, proč si lidé v Gaze nevyzdobí své domovy pestřeji. Pro Barakatovou je odpověď nasnadě. Po každé válce musí rekonstruovat svůj dům a jen stěží se přinutí, aby investovala do nového nábytku.

„Pokaždé, když opravuji dům, říkám si: ‚Mám kupovat i nějaké věci?‘,“ říká. „Měli bychom mít jenom matraci na spaní a hotovo a nevěšet na zdi žádné fotky, protože během minuty bude stejně všechno pryč?“ dodává.

Jak může vypadat pozemní ofenziva v Gaze? Bitva z roku 2014 nabízí odpověď

Přemýšlí také o mnoha útrapách, jimž musela její rodina čelit od doby, kdy byli její prarodiče za války v roce 1948 nuceni uprchnout do Gazy ze svých domovů v Jaffě, dnešní čtvrti v metropolitní oblasti Tel Avivu. Kdysi bývali bohatými obchodníky, ve světě, který se zdá být na hony vzdálený jejímu současnému úkrytu v troskách Gazy.

Tato rodinná historie je důvodem, proč nechce uprchnout a proč by nikdy nehledala útočiště v Egyptě, i kdyby se otevřela jižní hranice. „Jsem uprchlíkem ve své vlastní zemi,“ říká. „A nestanu se uprchlíkem podruhé - ani v jižní části Gazy, ani v Sinajské poušti. My nebudeme žít ve stanech,“ dodává Barakatová.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...