Ozbrojenci propustili rukojmí a vzdali se

  9:19aktualizováno  9:19
- Teroristé, kteří ve středu obsadili arménský parlament a zabili premiéra a předsedu parlamentu, propustili rukojmí a vzdali se. Oznámila to ruská agentura Interfax, jejíž informaci podle AFP posléze potvrdil mluvčí prezidenta Asnik Petrosjan. O něco později agentura Reuters sdělila, že od parlamentní budovy odjela kolona vozidel, včetně autobusu plného lidí, který doprovázela vozidla první pomoci. Podle zpravodaje této agentury šlo zřejmě o propuštěná rukojmí. Petrosjan uvedl, že teroristé již byli odzbrojeni a odvezeni na ministerstvo bezpečnosti k výslechu.

Průlom ve vyjednávání s útočníky, kteří při přepadu zákonodárného

Hodiny dramatu
(údaje jsou uváděny v místním čase)

S t ř e d a:

17.15 Ozbrojenci vtrhli do parlamentu. Televizní záběry ukazují, jak se poslanci ukrývají, když útočníci střílejí po debatujících ve sněmovně a pálí opakovaně na první řadu, kde seděli vedoucí představitelé.
18.00 Arménský ministerský předseda Vazgen Sarksjan byl několikrát označován za zabitého nebo zraněného spolu s ostatními představiteli. Ozbrojenci zadržují až 50 osob jako rukojmí v budově.
18.30 Zvláštní policejní oddíly uzavřely hlavní cestu vedoucí k parlamentu a obklíčily budovu. Zprávy uvádějí, že Sarksjan byl převezen do nemocnice.
20.00 Očitý svědek uvádí, že ozbrojenci křičeli, že provádějí státní převrat. Svědek říká, že poznal jednoho ozbrojence jako Nairiu Unanjana, předního nacionalistu a bývalého novináře. Úřední činitelé uvádějí, že ozbrojenci jsou "hrstka teroristů".
20.30 Oficiální zpráva oznamuje, že předseda parlamentu, místopředseda a jeden ministr jsou mezi mrtvými. Státní rozhlas hraje slavnostní klasickou hudbu a přerušuje normální vysílání.
22.00 Arménský prezident Robert Kočarjan zahájil jednání s ozbrojenci. Policie svírá obklíčení kolem parlamentu.
22.50 Těla Sarksjana, předsedy parlamentu Karena Demirčjana, místopředsedy parlamentu Jurije Bachšjana a ministra operativních záležitostí Leonarda Petrosjana jsou odvezena z parlamentu.

Č t v r t e k:

02.15 Ozbrojenec Nairiu Unanjan řekl místní televizi: "Nemáme žádné požadavky. Prostě chceme, aby se lidem žilo dobře."
10.00 Ozbrojenci vydávají prohlášení a říkají, že osobní bezpečnost je jejich klíčovým požadavkem. Prezident Kočarjan slibuje spravedlivý soud s ozbrojenci, jestliže propustí rukojmí.
10.30 Útočníci propouštějí rukojmí.
11.00 Ozbrojenci jsou odvezeni na ministerstvo bezpečnosti v autobuse doprovázeném obrněnými vozidly, která jedou rychle kolem davů shromážděných u řad policie a vojska obklopujících parlament.
sboru zastřelili arménského premiéra Vazgena Sarkisjana, předsedu parlamentu Karena Demirčjana a další čtyři poslance a na 50 členů parlamentu zadrželi jako rukojmí, nastal poté, co jim prezident Robert Kočarjan slíbil spravedlivý soud.

"Pokud složí zbraně a propustí rukojmí, garantuji ozbrojencům spravedlivý soud," uvedl prezident Kočarjan v prohlášení. Přislíbil zároveň, že v takovém případě nedojde k žádné násilnému zásahu.

Nedlouho před tím, než se pachatelé přepadu vzdali, státní televize odvysílala jejich nahrané prohlášení, což byla také součást dohody s arménskými úřady. Teroristé obvinili vládu, že provádí katastrofální státní a hospodářskou politiku a že Arménii zruinovala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Modrá a bílá. Netanjahu má po letech konkurenci, rivalové spojili síly

Bývalý velitel izraelské armády Benny Ganc (vlevo) a předseda strany Ješ Atid...

Proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se před dubnovými parlamentními volbami zformovala silná koalice...

Když mohou muslimové, tak my taky. Židé chtějí mít v bundeswehru rabíny

Vojáci německé armády.

Židé jsou více než sedmdesát let od konce druhé světové války připraveni na znovuzavedení rabínů v německé armádě. Ve...

Papež zahájil summit o zneužívání v církvi. Cítíme zodpovědnost, řekl

Ve Vatikánu začíná summit o ochraně dětí před sexuálním násilím. (21. února...

Papež František ve čtvrtek ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické církve o ochraně mladistvých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz