ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

  • 26
Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru, že její minulá projekce byla příliš pesimistická. Kolem roku 2100 se neudržitelný růst světové populace zastaví na necelých jedenácti miliardách. Problém však je, že lidstvo bude i výrazně stárnout.

Zatímco ještě v roce 2000 žilo na Zemi lehce přes 6 miliard lidí, za osmdesát let to podle nové projekce Organizace spojených národů bude zhruba 10,9 miliardy. Což je vlastně dobrá zpráva.

Zachraňují svět tím, že nemají děti. Antinatalistů přibývá

Projekce se dělají každé dva roky a ta z roku 2017 ještě počítala s tím, že počet lidí na planetě poroste až do konce tohoto století a v roce 2100 bude na světě 11,2 miliardy obyvatel. Nové odhady už jsou mírnější. 

Nejenže bude počet lidí na planetě o 300 milionů nižší, než se myslelo, ale především se v jistou chvíli zastaví a začne zase klesat. Lidstvo totiž stárne, ženy mají méně dětí a mnohé národy se potýkají s úbytkem populace. Díky tomu se například i vymění pořadí nejlidnatějších zemí a nyní první Čínu kolem roku 2027 předběhne Indie.

Loni se také poprvé stalo, že seniorů nad 65 let věku bylo na světě víc než dětí mladších 5 let, a jsou teď nejvíce rostoucím segmentem světové populace. Počet lidí nad 80 let se pak podle projekce z dnešních 143 milionů dostane v roce 2050 až na trojnásobných 426 milionů.

Míra porodnosti ovšem klesá. Proto, aby se zabránilo dlouhodobému vymírání jakéhokoliv národa, je potřeba hodnota 2,1 dítěte na ženu. Ještě v roce 1990 to bylo v globálu 3,2 dítěte, ovšem dnes už jen 2,5 dětí. V roce 2050 se pak bude pohybovat kolem 2,2 dítěte na ženu.

Tichá revoluce. V arabských zemích se rodí méně dětí

Kromě Evropy a obecně Západu mají čím dál méně dětí i ženy na Blízkém východě, naopak v subsaharské Africe je stále vysoká a v příštích třiceti letech se může zdvojnásobit. Afrika se tak stane kontinentem s vůbec nejmladším obyvatelstvem.

Pokud jde o plození dalších Světoobčanů do roku 2050, polovinu „práce“ si rozdělí pouhých devět zemí: Indie, Nigérie, Pákistán, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Tanzánie, Indonésie, Egypt a Spojené státy.

Ředitel příslušné divize OSN John Wilmoth pro deník The New York Times upozorňuje, že i současná čísla jsou jen odhad. „Důležité však je, že se (populace) se vší pravděpodobností nakonec přestane zvětšovat,“ říká Wilmoth. 

Přehled, jak bude růst světová populace v příštích jedenaosmdesáti letech:

17.června 2019 v 20:46, příspěvek archivován: 18.června 2019 v 18:19

The world’s population continues to grow, but at slower pace than any time since 1950. By 2050, 9.7 billion people are expected to live on our . Latest #UNPopulation trends: https://t.co/gVmJKErM4F https://t.co/2HbWhz1iJe


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video