Tichá demografická revoluce. V arabských zemích se rodí méně dětí

  20:49aktualizováno  20:49
Ideálně dva kluky a holčičku. Arabské páry už netouží po „velké rodině“ a za posledních třicet let míra porodnosti na Blízkém východě a v severní Africe prudce klesla. Nová arabská rodina, jak trend nazývá antropoložka z americké univerzity Yale v nové studii, tak díky vzdělání i dostupnosti antikoncepce dohání Západ.

V arabských rodinách se rodí čím dál méně dětí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Z deseti nejvážnějších konfliktů současnosti se sedm odehrává v převážně muslimských zemích. V této bezútěšné a násilné části arabské historie se však obyčejní lidé setkávají i s mnohem pozitivnějšími společenskými proměnami, kterým se média tolik nevěnují,“ píše profesorka antropologie Marcia Inhornová ve studii The Arab World’s “Quiet” Reproductive Revolution.

Ženy ve vyspělých zemích odkládají mateřství, porodnost klesá i v Česku

Jednou z nich je právě klesající porodnost, kterou Inhornová nazývá „tichou reprodukční revolucí“. 

„Arabský svět je uprostřed jednoho z nejdramatičtějších poklesů porodnosti ve světové historii, který se navíc odehrál bez většího ekonomického pokroku nebo silných (vládních) rodinných politik,“ upozorňuje antropoložka z univerzity v Yaleu.

K „nové arabské rodině“, tedy manželství s maximálně dvěma či třemi dětmi, podle Inhornové přispěla nejen dostupnější antikoncepce, ale především přirozená touha arabských párů. Ty totiž velkou rodinu s mnoha dětmi, které pak horko těžko uživí, chtějí čím dál méně. A díky změně smýšlení dostali míru porodnosti v regionu od jedné z nejvyšších na světě na opačný konec žebříčku. 

„Západním pozorovatelům se tento masivní propad porodnosti může zdát nesmyslný. Arabský svět je často v médiích, akademických kruzích i reportech zobrazován jako region s vysokou porodností, přičítanou mužské patriarchální kontrole nad ženským tělem a náboženstvím poháněnému ‚pronatalismu’,“ říká Inhornová.

Tento obrázek je však zastaralý a nepřesný, dodává. Pravdivý byl ještě koncem osmdesátých let, kdy průměrná arabská žena porodila i sedm dětí. Nejvyšší míru porodnosti tehdy mělo Jordánsko (7,4 dětí), Libye a Sýrie (obě 7,2 dětí na ženu) s Ománem a Saúdskou Arábií těsném v závěsu (7,1 dítěte). Světový průměr byl tehdy zhruba 3,85 dítěte na jednu ženu.

Pak se trend začal obracet a najednou sedm z patnácti zemí, ve kterých v letech 2005 až 2010 ve srovnání se sedmdesátými lety porodnost nejvíce klesla, bylo arabských, uvádí Inhornová s odkazem na údaje OSN z roku 2012.

Do své práce zahrnula sedmnáct arabských zemí: Alžírsko, Bahrajn, Egypt, Irák, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libyi, Maroko, Omán, Katar, Saúdskou Arábii, Súdán, Sýrii, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Jemen.

Přerušovaná soulož a rostoucí vzdělání žen

Jak to tamní páry zvládly, když mnohde nebyla dostupná antikoncepce a jejich vlády se buď o plánované rodičovství nezajímaly, zajímaly málo nebo šly dokonce proti němu? Stačilo jen chtít.

„Studie provedené v několika arabských zemích ukázaly, že místní muži silně zastávají mužskou antikoncepci - nikoliv kondomy, které jsou v mnoha arabských zemích vnímány negativně, ale léty prověřenou metodu ‘azl,“ uvádí Inhornová. Zmíněnou metodu znají i čeští muži, jde o přerušovanou soulož. Nepříliš spolehlivou, ovšem přirozenou metodu totiž povoluje islám. 

Nízká plodnost je důvod k oslavám, říká expertka na populační změny

Dnešní arabští manželé navíc čím dál více podporují své ženy, aby si o svém těle a počtu dětí rozhodly samy. A těm díky rostoucímu vzdělání a osvětě stejně jako ženám na Západě stačí dvě nebo tři dítka. Uvědomují si, že zajistit dítě je nejen finančně velmi náročné. 

Například v téměř stomilionovém Egyptě tak má dnes průměrná žena 3,15 dítěte. Světový průměr je přitom 2,47 dítěte na ženu a ještě nižší než tento průměr je dnes míra porodnosti v Kuvajtu (1,97 dítěte), Bahrajnu (2 děti), Libanonu (1,7 dítěte) či Maroku (2,42 dítěte). 

Dodejme, že v západní Evropě včetně Česka se průměr pohybuje mezi 1,9 až 1,5 dítěte na ženu. Daleko za světovým průměrem jsou podle studie naopak stále rodiny v Iráku (4,27 dítěte) a Súdánu (4,43 dítěte na ženu).

Do roku 2100 pak podle odhadů porodnost nejvíce klesne v Jemenu, Súdánu a Iráku, ve kterých se bude rodit zhruba o 40 procent méně dětí než dnes. Třetinový pokles pak bude v Egyptě, Jordánsku a Sýrii. Více potomků než dnes naopak budou za osmdesát let mít libanonské či katarské rodiny. Ty totiž podle Al-Džazíry mají stále dojem, že je v jejich zemi „málo místních“. Malý arabský stát totiž stejně jako sousední Saúdská Arábie najímá tisíce zahraničních pracovníků.

Itálie řeší nízkou porodnost. Za třetí dítě dostane rodina zemědělskou půdu

Inhornová poznamenává, že nejpozoruhodnější je na tiché demografické revoluci fakt, že se arabské země posunuly k západní míře porodnosti i přesto, že jsou obecně chudší. 

„Pokles se odehrál hlavně díky lidskému faktoru - jmenovitě díky rozhodnutí arabských párů, že budou mít méně dětí, které budou moci milovat a podporovat,“ píše Inhornová s tím, že blízkovýchodní muži otcovství stále považují za nejdůležitější roli muže a děti chtějí. Ty už však nejsou pojítkem mezi nimi a jejich manželkami tak jako v aranžovaných svazcích.

Klesající porodnost v arabských zemích doprovází ještě jeden demografický jev, a to čím dál delší doba dožití. S výjimkou Jemenu a Súdánu se lidé na Blízkém východě dožívají delšího věku. Inhornová tak upozorňuje, že státy, které jsou dnes plné nezaměstnaných a frustrovaných mladých lidí, začnou postupem času šedivět a nakonec mohou mít problémy postarat se o své důchodce stejně, jako bude mít brzy Západ.

Pokles porodnosti ve vybraných arabských zemích. Zdroj: Our World in Data


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Najdete na iDNES.cz