Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tichá demografická revoluce. V arabských zemích se rodí méně dětí

  20:49
Ideálně dva kluky a holčičku. Arabské páry už netouží po „velké rodině“ a za posledních třicet let míra porodnosti na Blízkém východě a v severní Africe prudce klesla. Nová arabská rodina, jak trend nazývá antropoložka z americké univerzity Yale v nové studii, tak díky vzdělání i dostupnosti antikoncepce dohání Západ.

V arabských rodinách se rodí čím dál méně dětí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Z deseti nejvážnějších konfliktů současnosti se sedm odehrává v převážně muslimských zemích. V této bezútěšné a násilné části arabské historie se však obyčejní lidé setkávají i s mnohem pozitivnějšími společenskými proměnami, kterým se média tolik nevěnují,“ píše profesorka antropologie Marcia Inhornová ve studii The Arab World’s “Quiet” Reproductive Revolution.

Ženy ve vyspělých zemích odkládají mateřství, porodnost klesá i v Česku

Jednou z nich je právě klesající porodnost, kterou Inhornová nazývá „tichou reprodukční revolucí“. 

„Arabský svět je uprostřed jednoho z nejdramatičtějších poklesů porodnosti ve světové historii, který se navíc odehrál bez většího ekonomického pokroku nebo silných (vládních) rodinných politik,“ upozorňuje antropoložka z univerzity v Yaleu.

K „nové arabské rodině“, tedy manželství s maximálně dvěma či třemi dětmi, podle Inhornové přispěla nejen dostupnější antikoncepce, ale především přirozená touha arabských párů. Ty totiž velkou rodinu s mnoha dětmi, které pak horko těžko uživí, chtějí čím dál méně. A díky změně smýšlení dostali míru porodnosti v regionu od jedné z nejvyšších na světě na opačný konec žebříčku. 

„Západním pozorovatelům se tento masivní propad porodnosti může zdát nesmyslný. Arabský svět je často v médiích, akademických kruzích i reportech zobrazován jako region s vysokou porodností, přičítanou mužské patriarchální kontrole nad ženským tělem a náboženstvím poháněnému ‚pronatalismu’,“ říká Inhornová.

Tento obrázek je však zastaralý a nepřesný, dodává. Pravdivý byl ještě koncem osmdesátých let, kdy průměrná arabská žena porodila i sedm dětí. Nejvyšší míru porodnosti tehdy mělo Jordánsko (7,4 dětí), Libye a Sýrie (obě 7,2 dětí na ženu) s Ománem a Saúdskou Arábií těsném v závěsu (7,1 dítěte). Světový průměr byl tehdy zhruba 3,85 dítěte na jednu ženu.

Pak se trend začal obracet a najednou sedm z patnácti zemí, ve kterých v letech 2005 až 2010 ve srovnání se sedmdesátými lety porodnost nejvíce klesla, bylo arabských, uvádí Inhornová s odkazem na údaje OSN z roku 2012.

Do své práce zahrnula sedmnáct arabských zemí: Alžírsko, Bahrajn, Egypt, Irák, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libyi, Maroko, Omán, Katar, Saúdskou Arábii, Súdán, Sýrii, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Jemen.

Přerušovaná soulož a rostoucí vzdělání žen

Jak to tamní páry zvládly, když mnohde nebyla dostupná antikoncepce a jejich vlády se buď o plánované rodičovství nezajímaly, zajímaly málo nebo šly dokonce proti němu? Stačilo jen chtít.

„Studie provedené v několika arabských zemích ukázaly, že místní muži silně zastávají mužskou antikoncepci - nikoliv kondomy, které jsou v mnoha arabských zemích vnímány negativně, ale léty prověřenou metodu ‘azl,“ uvádí Inhornová. Zmíněnou metodu znají i čeští muži, jde o přerušovanou soulož. Nepříliš spolehlivou, ovšem přirozenou metodu totiž povoluje islám. 

Nízká plodnost je důvod k oslavám, říká expertka na populační změny

Dnešní arabští manželé navíc čím dál více podporují své ženy, aby si o svém těle a počtu dětí rozhodly samy. A těm díky rostoucímu vzdělání a osvětě stejně jako ženám na Západě stačí dvě nebo tři dítka. Uvědomují si, že zajistit dítě je nejen finančně velmi náročné. 

Například v téměř stomilionovém Egyptě tak má dnes průměrná žena 3,15 dítěte. Světový průměr je přitom 2,47 dítěte na ženu a ještě nižší než tento průměr je dnes míra porodnosti v Kuvajtu (1,97 dítěte), Bahrajnu (2 děti), Libanonu (1,7 dítěte) či Maroku (2,42 dítěte). 

Dodejme, že v západní Evropě včetně Česka se průměr pohybuje mezi 1,9 až 1,5 dítěte na ženu. Daleko za světovým průměrem jsou podle studie naopak stále rodiny v Iráku (4,27 dítěte) a Súdánu (4,43 dítěte na ženu).

Do roku 2100 pak podle odhadů porodnost nejvíce klesne v Jemenu, Súdánu a Iráku, ve kterých se bude rodit zhruba o 40 procent méně dětí než dnes. Třetinový pokles pak bude v Egyptě, Jordánsku a Sýrii. Více potomků než dnes naopak budou za osmdesát let mít libanonské či katarské rodiny. Ty totiž podle Al-Džazíry mají stále dojem, že je v jejich zemi „málo místních“. Malý arabský stát totiž stejně jako sousední Saúdská Arábie najímá tisíce zahraničních pracovníků.

Itálie řeší nízkou porodnost. Za třetí dítě dostane rodina zemědělskou půdu

Inhornová poznamenává, že nejpozoruhodnější je na tiché demografické revoluci fakt, že se arabské země posunuly k západní míře porodnosti i přesto, že jsou obecně chudší. 

„Pokles se odehrál hlavně díky lidskému faktoru - jmenovitě díky rozhodnutí arabských párů, že budou mít méně dětí, které budou moci milovat a podporovat,“ píše Inhornová s tím, že blízkovýchodní muži otcovství stále považují za nejdůležitější roli muže a děti chtějí. Ty už však nejsou pojítkem mezi nimi a jejich manželkami tak jako v aranžovaných svazcích.

Klesající porodnost v arabských zemích doprovází ještě jeden demografický jev, a to čím dál delší doba dožití. S výjimkou Jemenu a Súdánu se lidé na Blízkém východě dožívají delšího věku. Inhornová tak upozorňuje, že státy, které jsou dnes plné nezaměstnaných a frustrovaných mladých lidí, začnou postupem času šedivět a nakonec mohou mít problémy postarat se o své důchodce stejně, jako bude mít brzy Západ.

Pokles porodnosti ve vybraných arabských zemích. Zdroj: Our World in Data

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...