Ohňostroj oznámil pád Ševardnadzeho

  18:44aktualizováno  18:44
Mohutný ohňostroj nad gruzínskou metropolí Tbilisi oznámil demisi prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Desetitisíce lidí zprávu s nadšením oslavovaly. Prezident nakonec podlehl tlaku opozice, která na protest proti údajné manipulaci s volebními výsledky obsadila v sobotu parlament.

Nepotvrdily se zprávy, že se Ševardnadze chystá opustit zemi. Podle zpráv z opozičního tábora zůstane v Gruzii.

Opoziční lídr Michail Saakašvili přislíbil Ševardnadzemu i jeho rodině zaručit bezpečnost. „Prezident učinil odvážný čin,“ řekl Saakašvili v gruzínské televizi. „Svou rezignací zabránil krveprolití.“

Dočasnou gruzínskou prezidentkou se stane Nino Burdžanadzeová. Její pravomoci však budou omezené, nebude moci například provádět personální změny.

Převrat začal v sobotu
Příznivci gruzínské opozice protestující proti zmanipulování výsledků parlamentních voleb vnikli v sobotu na schůzi parlamentu. Prezident Ševardnadze, který ve sněmovně zrovna mluvil, musel být evakuován bodyguardy.

Akci následně označil za ozbrojený převrat a vyhlásil v zemi výjimečný stav.

„Tohle je parlament. Nejsme někde na ulici, jen ať celá Gruzie vidí, co se tady děje,“ stačil ještě prohlásit Ševardnadze předtím, než jej jeho bodyguardi urychleně odvedli ze sálu.

Televizní stanice CNN vysílala záběry chaosu, který v parlamentu nastal. V sále se pohybovaly desítky lidí. Podle CNN opustil budovu parlamentu i předák provládní strany a zřejmě také většina provládních poslanců.

Mikrofonů v sále se ujali opoziční předáci. První slova pronesl opoziční vůdce Michail Saakašvili. „Jsme proti násilí, tohle je nekrvavá revoluce,“ prohlásil.

Před budovou mával mnohatisícový rozvášněný dav státními vlajkami. Demonstrující na mnoha místech pálili provládní transparenty, které na místě nechali účastníci jiné, provládní, demonstrace.

Neděli vyplnila jednání
Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze vyzýval ještě v neděli odpoledne vzbouřené opoziční síly k jednání. Chtěl diskutovat i o předčasných prezidentských volbách i o opakování parlamentních voleb. Jako podmínku si ale kladl, aby rebelové nejprve vyklidili obsazené vládní budovy.

Opozice jednání nejprve odmítala. Poté však její radikální předák Michail Saakašvili navštívil Ševardnazeho v jeho rezidenci, kde byl v tu dobu i ruský ministr zahraničí Igor Ivanov.

Ivanov přiletěl do gruzínské metropole Tbilisi v neděli časně ráno a hned absolvoval schůzky se třemi předáky radikální opozice - Michailem Saakašvilim, Zurbam Žvanijou a s Nino Burdžanadzeovou.

Rozhovory se uskutečnily v parlamentu, který je stále pod kontrolou manifestujících příslušníků opozice. Ti Ivanovovu snahu uvítali.

„Myslím, že Rusko hraje konstruktivní roli,“ řekl Saakašvili. Dodal, že vedení opozice sdělilo Ivanovovi svou „principiální pozici: země potřebuje nového prezidenta a nový parlament“.

Gruzínský prezident Eduard Ševarnadze v parlamentu krátce předtím, než do budovy vtrhli příznivci opozice. (22. listopadu 2003) Vůdce gruzínské opozice Michail Saakašvili (uprostřed) dává v budově parlamentu instrukce svým příznivcům. (22. listopadu 2003) Přívrženci opozice mávají v parlamentu gruzínskými vlajkami. (22. listopadu 2003) Opoziční demonstranti vtrhli do budovy gruzínského parlamentu. (22. listopadu 2003) Přívrženec gruzínské opozice mává v zasedacím sále parlamentu státní vlajkou. (22. listopadu 2003) Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze 23. listopadu 2003 odstoupil ze své funkce. Zaměstnanci gruzínského ministerstva vnitra zdraví opoziční předáky před budovou parlamentu v Tbilisi. (22. listopadu 2003) Příznivci gruzínské opozice mávají národní vlajkou na shromáždění před budovami parlamentu v Tbilisi. (23. listopadu 2003) Demonstranti strávili před budovami parlamentu v Tbilisi i noc z 22. na 23. listopadu 2003.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Při požáru japonského studia animovaného filmu zemřelo nejméně 10 lidí

Požár zachvátil studio animovaného filmu v japonském městě Kjótó. Podle médií...

Mohutný požár zachvátil studio animovaného filmu v japonském městě Kjótó. Policie a hasiči hovoří zatím o dvanácti...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz