Ohňostroj oznámil pád Ševardnadzeho

  • 81
Mohutný ohňostroj nad gruzínskou metropolí Tbilisi oznámil demisi prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Desetitisíce lidí zprávu s nadšením oslavovaly. Prezident nakonec podlehl tlaku opozice, která na protest proti údajné manipulaci s volebními výsledky obsadila v sobotu parlament.

Nepotvrdily se zprávy, že se Ševardnadze chystá opustit zemi. Podle zpráv z opozičního tábora zůstane v Gruzii.

Opoziční lídr Michail Saakašvili přislíbil Ševardnadzemu i jeho rodině zaručit bezpečnost. „Prezident učinil odvážný čin,“ řekl Saakašvili v gruzínské televizi. „Svou rezignací zabránil krveprolití.“

Dočasnou gruzínskou prezidentkou se stane Nino Burdžanadzeová. Její pravomoci však budou omezené, nebude moci například provádět personální změny.

Převrat začal v sobotu
Příznivci gruzínské opozice protestující proti zmanipulování výsledků parlamentních voleb vnikli v sobotu na schůzi parlamentu. Prezident Ševardnadze, který ve sněmovně zrovna mluvil, musel být evakuován bodyguardy.

Akci následně označil za ozbrojený převrat a vyhlásil v zemi výjimečný stav.

„Tohle je parlament. Nejsme někde na ulici, jen ať celá Gruzie vidí, co se tady děje,“ stačil ještě prohlásit Ševardnadze předtím, než jej jeho bodyguardi urychleně odvedli ze sálu.

Televizní stanice CNN vysílala záběry chaosu, který v parlamentu nastal. V sále se pohybovaly desítky lidí. Podle CNN opustil budovu parlamentu i předák provládní strany a zřejmě také většina provládních poslanců.

Mikrofonů v sále se ujali opoziční předáci. První slova pronesl opoziční vůdce Michail Saakašvili. „Jsme proti násilí, tohle je nekrvavá revoluce,“ prohlásil.

Před budovou mával mnohatisícový rozvášněný dav státními vlajkami. Demonstrující na mnoha místech pálili provládní transparenty, které na místě nechali účastníci jiné, provládní, demonstrace.

Neděli vyplnila jednání
Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze vyzýval ještě v neděli odpoledne vzbouřené opoziční síly k jednání. Chtěl diskutovat i o předčasných prezidentských volbách i o opakování parlamentních voleb. Jako podmínku si ale kladl, aby rebelové nejprve vyklidili obsazené vládní budovy.

Opozice jednání nejprve odmítala. Poté však její radikální předák Michail Saakašvili navštívil Ševardnazeho v jeho rezidenci, kde byl v tu dobu i ruský ministr zahraničí Igor Ivanov.

Ivanov přiletěl do gruzínské metropole Tbilisi v neděli časně ráno a hned absolvoval schůzky se třemi předáky radikální opozice - Michailem Saakašvilim, Zurbam Žvanijou a s Nino Burdžanadzeovou.

Rozhovory se uskutečnily v parlamentu, který je stále pod kontrolou manifestujících příslušníků opozice. Ti Ivanovovu snahu uvítali.

„Myslím, že Rusko hraje konstruktivní roli,“ řekl Saakašvili. Dodal, že vedení opozice sdělilo Ivanovovi svou „principiální pozici: země potřebuje nového prezidenta a nový parlament“.

Gruzínský prezident Eduard Ševarnadze v parlamentu krátce předtím, než do budovy vtrhli příznivci opozice. (22. listopadu 2003) Vůdce gruzínské opozice Michail Saakašvili (uprostřed) dává v budově parlamentu instrukce svým příznivcům. (22. listopadu 2003) Přívrženci opozice mávají v parlamentu gruzínskými vlajkami. (22. listopadu 2003) Opoziční demonstranti vtrhli do budovy gruzínského parlamentu. (22. listopadu 2003) Přívrženec gruzínské opozice mává v zasedacím sále parlamentu státní vlajkou. (22. listopadu 2003) Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze 23. listopadu 2003 odstoupil ze své funkce. Zaměstnanci gruzínského ministerstva vnitra zdraví opoziční předáky před budovou parlamentu v Tbilisi. (22. listopadu 2003) Příznivci gruzínské opozice mávají národní vlajkou na shromáždění před budovami parlamentu v Tbilisi. (23. listopadu 2003) Demonstranti strávili před budovami parlamentu v Tbilisi i noc z 22. na 23. listopadu 2003.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video