Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Odtržené regiony přilákáme zpět penězi, věří velvyslankyně Gruzie

  10:29aktualizováno  10:29
Od pětidenní války mezi Gruzií a Ruskem uplynuly dva roky. Mezi oběma zeměmi stále vládne nevraživost a řešení sporu je v nedohlednu. "I když se zrovna nestřílí a ulicemi nejezdí tanky, neznamená to, že je všechno v pořádku," upozornila na trvající napětí na Kavkaze velvyslankyně Gruzie v Česku Nino Nakashidze.

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Kde jste byla, když před dvěma lety vypukla válka? Jak jste se o konfliktu dověděla?
Tehdy jsem pracovala na ministerstvu zahraničí. Byli jsme jedni z prvních, kdo dostával informace. Na ministerstvu jsem byla pět dní v podstatě v kuse. Domů jsem chodila jen na chvíli vyměnit si šaty a dát si sprchu. Naším hlavním úkolem bylo dávat mezinárodnímu společenství přesná fakta o událostech na gruzínském území.

O VÁLEČNÝCH DNECH

"Na ministerstvu jsem byla pět dní v podstatě v kuse. Domů jsem chodila jen na chvíli vyměnit si šaty a dát si sprchu," vzpomínala velvyslankyně Gruzie.

Jaká byla atmosféra v ulicích Tbilisi?
Ruské jednotky byly jen 30 kilometrů od Tbilisi. Bylo to hrozné, ale ve městě nevládla panika. Banky a úřady normálně fungovaly, nikdo neskupoval potraviny, což se obyčejně děje.

Dotkl se Vás konflikt i osobně. Přišla jste o někoho v bojích?
Naštěstí jsem při konfliktu nikoho neztratila. Velmi bolestné zážitky mám ale z cesty do Gori s šéfem komise pro lidská práva. Bylo to den předtím, než město opustily ruské jednotky. Jedna žena nám vyprávěla, že pracovala na zahradě se svým manželem a švagrem. Najednou vybuchla bomba, která přímo před jejíma očima oba zabila. Vlastníma rukama vyhrabala hroby a utekla, vrátit už se nemohla.

Rusko se bojí, že budou další následovat příklad Gruzie

Mezinárodní odborná komise zjistila, že válku rozpoutala Gruzie, ale Rusko stupňovalo napětí. Souhlasíte se závěry expertů?
Bohužel je z celé zprávy vytrženo z kontextu jen to, že boje zahájila Gruzie. Dokument přitom obsahuje mnoho důkazů, jak Rusko válku připravovalo. V tomto případě není důležité, kdo první vystřelil. Faktem je, že ruská vojska vstoupila na území Gruzie před 8. srpnem a střílela. Ruské úřady také dávaly občanům Jižní Osetie ruské pasy a připravovaly si prostředí, aby po napadení mohly říct, že přišly chránit své občany. I kdyby Gruzie válku tehdy nezahájila, Rusko by ji stejně vyprovokovalo. Jak tehdy řekl Vladimir Putin, byla to odpověď na uznání Kosova.

VÁLKU ROZPOUTALA GRUZIE, RUSKO HROTILO NAPĚTÍ

Mezinárodní experti hledali viníka pětidenní války

Ruský prezident Dmitrij Medveděv stále opakuje, že překážkou dobrých vztahů je prezident Saakašvili a nespokojená je s ním i opozice v Gruzii. Proč je terčem právě on a proč tedy v zájmu své země neodstoupí?
Neodstoupí, protože si je absolutně jistý, že to problém nevyřeší. Saakašvili je pro Medveděva a Putina problém, protože se mu podařilo provést demokratické reformy a udělat z Gruzie ekonomicky se rozvíjející zemi. Tím dal velmi špatný příklad zbytku postsovětských republik, které by mohly chtít tento příklad následovat. A ještě k Saakašvilimu. Člověk, který v zemi zavede tolik reforem, nemůže být populární pro všechny. Například policisté, kteří byli propuštění, nemohou být spokojení. Ale to je demokracie a právo vyjádřit svůj názor je jednou ze základních podmínek. Mohou to samé dělat Rusové?

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze.

Velvyslankyně Gruzie v České republice Nino Nakashidze.

Za poslední rok začalo mezi Ruskem a Gruzií fungovat letecké spojení a otevřel se i hraniční přechod. Dalo by se říci, že se vztahy oteplují?
Pochopitelně bychom chtěli mít dobré vztahy a nejsme proti ekonomické spolupráci. Naopak věříme, že ekonomická spolupráce může být řešením problému. My jsme nikdy nepřestali dovážet ruské zboží, jako to dělalo Rusko s našimi výrobky. Nikdy jsme nepřestali dávat Rusům víza. Rusové nyní napravují co způsobili a snaží se ukazovat, že spolupracují. Jenže obnovit dnes vztahy s Ruskem znamená souhlasit s novou realitou, jak oni říkají. A nová realita znamená, že Rusko uznalo nezávislost dvou odštěpeneckých regionů. A já vás mohu ujistit, že Gruzie nikdy nebude souhlasit se ztrátou 20 procent svého území.

O VZTAZÍCH S RUSKEM

"Mohu vás ujistit, že Gruzie nikdy nebude souhlasit se ztrátou 20 procent svého území," řekla Nino Nakashidze.

Jaké tedy vidíte řešení vztahů. Mohou se ještě někdy zlepšit?
Gruzie chce mít dobré vztahy s Ruskem. Ale ty vztahy musí být založeny na stejných právech a třech základních věcech. Respektování suverenity Gruzie, respektování teritoriální integrity Gruzie a respekt k volbě Gruzínců. A ti si vybrali západní hodnoty a členství v NATO.

Ruský prezident včera prohlásil, že řada evropských států odsuzuje gruzínskou agresi, ale nemůže to říct nahlas. Je to pravda?
Dnes každý rozumí tomu, že Rusové jsou okupanti na gruzínském území. Termín okupace byl zmíněn v desítkách dokumentů a ve své zprávě ho uvedl například i český Senát. Myslím, že o Gruzii nikdo nemůže tvrdit, že byla agresor. Gruzie nevnikla na území Ruska, to Rusové vnikli na gruzínské území. Gruzie nebojovala proti Rusku, jen se snažila bránit své občany, kteří byli soustavně napadáni na svém území.

Odštěpenecké regiony chceme získat zpět ekonomicky

Jak vidíte budoucnost Jižní Osetie a Abcházie? Má Gruzie šanci získat tyto regiony zpět? A jak to chce udělat?
Rádi bychom napravili vztahy s Abcházci i Jihoosetinci a máme pro okupovaná území novou strategii. Věříme, že pokud se Gruzie stane ekonomicky atraktivní zemí a podaří se jí navázat ekonomické vztahy s oběma regiony, můžeme problém vyřešit. Potřebujeme trpělivost, hodně času a podporu mezinárodního společenství, které by mělo vyvinout tlak na Rusko, aby dodržovalo dohodu zprostředkovanou Nicolasem Sarkozym.

Ta je podle vás stále porušována?
Podle této dohody se Rusové mají stáhnout na předválečné pozice. Děje se jen to, že Rusové zabírají stále nové území a dnes jsou asi 30 kilometrů od gruzínské metropole. Nedodržují ani demilitarizaci území. V poslední době postavili v Abcházii a Jižní Osetii pět nových vojenských základen. Není naplněn ani bod, který se týká návratu uprchlíků. Navíc Rusko začalo kousek po kousku porušovat mezinárodní právo. Blokuje letecký prostor a zavádí speciální dohody s Abcházií a Jižní Osetií například o výměně vězňů.

Mezinárodní tribunál minulý měsíc rozhodl, že Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost legálně. Nepanují v Gruzii obavy, že budou Jižní Osetii a Abcházii na truc uznávat státy, kterým se rozhodnutí nelíbilo?
Mezi Kosovem a Gruzií je velký rozdíl. V Kosovu byl podniknut mezinárodní zásah, aby se zabránilo etnickým čistkám menšiny. V Gruzii naopak etnické čistky prováděla menšina s pomocí Rusů. Vždyť 80 procent obyvatel Jižní Osetie jsou Gruzínci. Pokud mezinárodní společenství uzná samostatnost Jižní Osetie a Abcházie, znamená to, že každá menšina může etnickými čistkami získat nezávislost.

NEZÁVISLOST ODŠTĚPENECKÝCH REGIONŮ

"Pokud mezinárodní společenství uzná samostatnost Jižní Osetie a Abcházie, znamená to, že každá menšina může etnickými čistkami získat nezávislost," říká gruzínská velvyslankyně.

Jak se po válce vzpamatovává samotná Gruzie? Amnesty International vás kritizovala, že neděláte dost pro tisíce uprchlíků?
Podmínky vnitřně vysídlených osob a uprchlíků upravuje teď v Gruzii nový zákon. Za tři měsíce jsme postavili několik celých vesnic. Vláda dělá co může, aby uprchlíky odškodnila. Rekonstruujeme staré domy a stavíme nové. Ale podívejte se, co se děje v Jižní Osetii. Utekly dva roky a ruské peníze, které sem přišly na rekonstrukci domů, zmizely.

Georgia se zatím Gruzii říkat nebude

Může k řešení problémů s Ruskem nějak přispět i Česká republika?
Čechům bych chtěla poděkovat za stálou podporu ve všech mezinárodních organizacích. Věřím, že česká vláda může sehrát pozitivní roli v podpoře neuznání regionů, ekonomickém rozvoji Gruzie a tlaku na Rusko, aby plnilo dohodu zprostředkovanou Nicolasem Sarkozym.

Pár dní po válce ale český prezident Václav Klaus přičetl odpovědnost za válku Gruzíncům. Jak hodnotíte jeho postoj?
Tehdy chyběly informace a každý může mít na situaci svůj názor. Já ale věřím, že je prezident Klaus velmi chytrý politik a dnešní situaci pečlivě analyzuje a ví, jaké důsledky může mít politika uznávání odštěpeneckých regionů. Pro mezinárodní společenství by to byl velmi nebezpečný precedent. Nikdo dnes v Evropě nechce měnit hranice.

Litvu a Estonsko jste vyzvali, aby vám říkali Georgia a ne Gruzie, což je název z ruštiny. Chystáte o to požádat i Česko nebo jiné státy?
Tento proces jsme zatím zastavili, protože ho musíme konzultovat s lingvisty. Možná ale bude už brzy pokračovat a v takovém případě bychom mohli oslovit i Českou republiku. Nejde o to, abyste v běžné řeči najednou začali říkat Georgia, ale aby země byla nazývána stejným jménem jako v OSN. Bavíme se tady jen o oficiálních dokumentech.

FAKTA O PĚTIDENNÍ VÁLCE NA KAVKAZE

DOBA TRVÁNÍ: 8. srpna - 16. srpna 2008
STRANY KONFLIKTU: Gruzínská armáda proti ruským, jihoosetským a abchazským jednotkám.

PŘÍČINY A OKOLNOSTI VÁLKY: Kořeny konfliktu sahají do počátku 90. let minulého století, kdy Jižní Osetie, kde většinu obyvatel tvoří Osetinci a Rusové, vyhlásila nezávislost na Gruzii. Po krátké válce, v níž bojovali na straně Osetie i příslušníci vojsk ministerstva vnitra SSSR, se dostala mimo vliv Tbilisi. První válka si vyžádala 1 000 mrtvých a 10 tisíc obyvatel uprchlo. Od roku 1992 zajišťovaly stabilitu v oblasti smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory. Prozápadní gruzínský prezident Michail Saakašvili, který je v úřadě od roku 2004, se snažil konflikt urovnat nabídkou "široké autonomie", což Jižní Osetie odmítala s tím, že chce plnou nezávislost. V regionu tak občas docházelo k přestřelkám.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Druhý konflikt o Jižní Osetii vypukl 8. srpna poté, co Gruzie zesílila po potyčkách na hranicích ofenzivu proti regionu a s cílem obnovit svou moc v provincii vstoupila do správního střediska Cchinvali. Moskva reagovala silným protiútokem, při kterém obsadila nejen Jižní Osetii a Abcházii, další odštěpeneckou proruskou gruzínskou provincii, ale i další gruzínské oblasti.

Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v GoriNa příměří, které bylo definitivně podepsáno ruskou stranou 16. srpna, dohlíží od října 2008 pozorovatelská mise Evropské unie, v Abcházii a Jižní Osetii ale zůstává asi 3 700 ruských vojáků. Loni jihoosetská vláda poskytla Rusku na 99 let pozemky pro vybudování vojenských základen. "Vybudujeme vlastní stát, který bude v alianci s Ruskem, spolu s Ruskem, a nevylučuji, že jednoho dne se staneme součástí Ruska," prohlásil o budoucnosti provincie jihoosetský prezident Eduard Kokojev.

Gruzínští vojáci poblíž jihoosetského hlavního města Cchinvali (8. srpna 2008)POČTY OBĚTÍ: Moskva nejprve uváděla, že gruzínští vojáci v Jižní Osetii zabili až 2 000 obyvatel, poté upřesnila, že se jí podařilo zdokumentovat 162 jihoosetských obětí. Jihoosetské úřady udávají 365 obětí mezi civilisty. Při konfliktu bylo podle Moskvy zabito 64 ruských vojáků, dalších 283 utrpělo zranění a tři jsou nezvěstní. V konfliktu padlo také na 150 příslušníků ozbrojených složek Jižní Osetie. Tbilisi hovoří o 228 zabitých gruzínských civilistech a o 169 vojácích.

VOJENSKÁ SÍLA A ZTRÁTY: Na straně Gruzie se války zúčastnilo podle různých odhadů 9 000 až 16 tisíc vojáků a několik policistů. Na straně Jižní Osetie bojovalo asi 10 tisíc ruských vojáků a 3 000 příslušníků jihoosetské armády. Asi 9 000 ruských vojáků bylo rozmístěno v Abcházii, jejíž armáda čítala 5 000 vojáků.

autor: ČTK

Autor:

  • Nejčtenější

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře mohou do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde se stala chyba? Švédský experiment produkuje příliš mnoho mrtvých

Zatímco evropské země pomalu uvolňují karanténní opatření, Švédsko v posledních dnech vykazuje nejvyšší počet úmrtí na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Asad stojí před větším problémem než válka, je zranitelnější než dřív

Syrský prezident Bašár Asad čelí podle listu The Washington Post největší krizi za devět let války. Důvodem jsou...

Zapomenuté hrdiny z Itálie trápí noční můry po prožitých hrůzách

Když nás potřebovali, byli jsme pro ně hrdinové, ale už na nás zapomněli. Tak smýšlí někteří italští zdravotníci, kteří...

Až dvoutýdenní průjem. Íránce trápí koronavirus bez dýchacích obtíží

Íránští lékaři upozorňují, že do nemocnic přichází čím dál víc pacientů s koronavirem, kteří netrpí typickými dýchacími...

FBI šetří smrt černocha, protesty se z Minneapolisu přelily do dalších měst

Americké ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se na žádost prezidenta Donalda Trumpa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz