Rodiny nutí gaye do sňatků. Když ho manželka chtěla prozradit, zabil ji

  19:28aktualizováno  19:28
Britská policie se letos v létě zaměřila na rodiny, které nutí své děti ke sňatkům. A upozorňuje, že zdaleka nejde jen o potomky v dětském věku. Nucenou svatbu musejí podstupovat i gayové a lesby, čímž se jejich rodiče snaží zabránit rodinné hanbě. Homosexuálové už si proto začali navzájem vypomáhat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na britských letištích se od prázdnin pohybuje víc policistů než obvykle. Pozorují provoz a sem tam se zeptají pasažérů, kam mají namířeno a jestli tam letí z vlastní vůle. V rámci operace Reflektor totiž hledají oběti dětských anebo nucených sňatků. A varují, že se jimi často stávají i homosexuálové, píše list The Independent.  

Nucené sňatky v Británii. Prokletí také mužských potomků asijských migrantů

„Hodně se zaměřujeme na LGBT komunitu. V některých menšinách je opravdu riskantní odhalit nebo být odhalen, že jste gay, pokud to vaše rodina neschvaluje. Může tam být obrovské riziko nuceného sňatku,“ říká seržantka Trudy Gittinsová z policie v anglickém hrabství West Middlands.

Fenomén rodinné hanby, který je obvyklý v Afghánistánu, Indii, Pákistánu či Rumunsku, je živý i v třetí generaci přistěhovalců. Děti, které se rodičům svěří se svou sexuální orientací, jsou pak mnohdy dokonce přinuceny podstoupit „nápravné znásilnění“. 

Rodiny totiž věří, že je pohlavní styk s osobou opačného pohlaví přivede na „správnou cestu“. Někteří homosexuálové už podle Gittinsové přišli na řešení své tíživé situace, kdy si v komunitě navzájem vypomohou: Gay si vezme lesbu, uklidní obě příbuzenstva a dál žijí své životy.

Tragicky však skončila například svatba britského gaye Jasvira Gindaye, kterého rodina před šesti lety přinutila odletět do Indie a tam si vzít dívku, kterou v životě neviděl a nic o ní nevěděl. Ona zase netušila, že si bere homosexuála. Když na to po měsíci společného života v Británii přišla, muži údajně pohrozila, že jeho tajemství prozradí rodině.

Ginday podle svých slov zpanikařil. Manželku uškrtil a její tělo spálil. Spolu se svým strýcem pak přišel na policii a nahlásil její zmizení. Pravda se ovšem brzy dostala na povrch a muž od soudu odešel s doživotním trestem, píše BBC.

Policie ve West Midlands podle britského listu The Independent každý měsíc prověřuje zhruba dva případy vynucené svatby obecně. Často však bez výsledku, protože údajné oběti stáhnou svou výpověď nebo se nedaří získat dostatek důkazů. Ty se totiž nacházejí mimo Británii. Úřady pak mohou oběti pomoci alespoň tím, že jí poskytnou ochranu před pomstou rodiny. 

Zatím tak soudy úspěšně dotáhly do konce jen dva případy. V jednom z nich skončila za mřížemi žena z Birmighamu, která svou dceru přinutila ke svatbě s o šestnáct let starším příbuzným v Pákistánu. Ten dívku znásilnil, když jí bylo třináct let. Zpět v rodné zemi pak šla na potrat a její matka na čtyři a půl roku do vězení.

V druhém případě policie obvinila manželský pár, že lstí přiměl svou osmnáctiletou dceru, aby odletěla do Bangladéše. Místo dovolené ji tam čekal její bratranec a zároveň i ženich, se kterým mladá žena později počala dítě. Díky tomu pak i její manžel dostal britské vízum. Dohromady oba rodiče stráví osm let ve vězení.

V loňském roce se britské úřady zabývaly celkem 1 764 případy nucených sňatků, což je ve srovnání s rokem 2017 nárůst o 47 procent. Podle příslušné vládní instituce je 297 obětí mužského pohlaví. Policie věří, že případů je víc, protože už lidé i díky celostátní kampani na toto téma mají odvahu své rodiny nahlásit. Tedy že případů ve skutečnosti nepřibývá.

Obětem vynuceného sňatku pomáhá Británie s návratem domů

Zároveň však přiznává, že se k opravdovým číslům nepřiblížila ani zdaleka. A to i proto, že si některé oběti nucených sňatků neuvědomují, že se na nich rodina dopustila zločinu. A pokud ano, zdráhají se své příbuzné udat. 

Ve většině případů jsou britští občané kvůli manželství odtaženi do zahraničí nebo přinuceni ke sňatku s cizincem. Podle oficiálních statistik však tvoří sedm procent případů nucené sňatky, které se odehrávají v Británii. 

Pomoc úřadů přímo na letišti Heathrow už letos vyhledala mladá dívka, která svému novomanželovi utekla z líbánek a na vlastní pěst se vrátila do Británie, píše britský server Metro s odkazem na pohraniční stráž. Ta dívce pomohla a později zadržela i manžela, který se dívku vydal hledat.

Inspektor Metropolitní policie Allen Davis však podotýká, že letiště jsou až poslední „obrannou linií“. „Učitelé, zdravotníci i sociální pracovníci by o těchto tématech měli mluvit. V prvé řadě jde o to, abychom uzavírání nucených sňatků zabránili.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

USA mají o Grónsko zájem už 150 let. Prvně ho chtěly, když kupovaly Aljašku

Město Ilulissat v Grónsku (25. července 2008)

Dánské království odolává nabídkám na prodej Grónska Spojeným státům minimálně už od roku 1946. I předtím se však v...

Skrývaná Putinova dcera prorazila do miliardového zdravotnického byznysu

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho starší dcera Marija Voroncovová

Starší dcera ruského prezidenta Marija Voroncovová je spolumajitelkou firmy, která se podílí na realizaci prestižního...

Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA II. LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz