Praktika, kdy se dospívající dívce rozžhaveným kamenem tlačí na ňadra, aby se zastavil jejich růst, je rozšířená především v zemích subsaharské Afriky, jako je Kamerun, Čad nebo Togo.
S příchodem uprchlíků z tohoto koutu světa do Velké Británie se však podle britského deníku The Guardian začíná rozmáhat i tam. List při svém pátrání údajně přišel na desítky případů, kdy dívky narozené ve Spojeném království musely žehlení prsou podstoupit.
Organizace Came Women and Girls Development Organisation (Cawogido), která pomáhá ženám z africké diaspory, hovoří o zhruba tisícovce zmrzačených britských dívek a žen. Oficiální statistiky se však nevedou a samotné žehlení prsou je podle OSN jedním z pěti nejvíce podceňovaných druhů násilí na ženách.
Těm ubližují nejčastěji jejich matky, tety či babičky. Zastavením růstu prsou je chtějí ochránit před zájmem mužů a potenciálních sexuálních útočníků. Případné otěhotnění by z jejich pohledu zostudilo celou rodinu, navíc by dívce zabránilo v dalším studiu. Podle lékařů však znetvořeným dívkám kromě bolesti hrozí nebezpečné infekce, neschopnost v budoucnu kojit, ale i rakovina prsu. Nemluvě o psychickém utrpení.
V Anglii bují ženská obřízka. V jakých komunitách, tisk zamlčel![]() |
„Byla jsem zdravotní sestrou více než deset let. Sledovala jsem, jak těchto případů přibývalo,“ popisuje Jennifer Mirajová, která kromě Londýna pracovala také v Essexu, Glasgowě a Birminghamu. Sama se podle svých slov setkala s nejméně dvacítkou případů. „Starala jsem se o desetiletou dívku, která už několik let měla infekci způsobenou žehlením prsou,“ dodává.
Server The Times uvádí, že se praktikou v polovině ledna zabýval také skotský parlament, který uznal, že k ní ve Skotsku pravděpodobně dochází. Podle některých lidskoprávních organizací by pro zastavení praktiky měla víc udělat britská policie.
Ta však říká, že žádný podobný případ nevyšetřovala, nicméně předpokládá, že k žehlení prsou dochází. „Pokud bych věděl, že se to děje, něco bych s tím dělal. Trestní stíhání je důležité. Lidé si musí uvědomit, že tyto praktiky jsou týráním dětí,“ uvedl inspektor Allen Davis z metropolitní policie.
Ředitelka organizace Cawogido Margaret Nyuydzewirové, která bolestivou proceduru také zažila, míní, že se především musí změnit přístup úřadů i veřejnosti k různým „kulturním tradicím“.
„Britové jsou tak zdvořilí, že když něco takového vidí, říkají si, že je to citlivá záležitost jiné kultury,“ upozorňuje s tím, že „ke spravedlnosti musí být pohnán každý, kdo ublíží malé dívce, ať už doma nebo na veřejnosti“.