Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Starosta New Yorku: ochránce chudých, jemuž pomohla jeho černošská rodina

  18:33
Největší americké město New York se může těšit na změny. U pomyslného kormidla střídá republikány po dvaceti letech demokrat. Kdo je tedy muž jménem Bill de Blasio, jenž vyhrál boj o starostovské křeslo? Troufalý liberál, píše The New York Times. Muž, jehož rodina je symbolická, uvádí The Wall Street Journal.
Nový starosta New Yorku Bill de Blasio s manželkou Chirlane McCray, synem

Nový starosta New Yorku Bill de Blasio s manželkou Chirlane McCray, synem Dantem a dcerou Chiarou. | foto: Reuters

Když na střední škole přišel do třídy, spolužáci prý občas broukali píseň Hail to the Chief. Čili hymnu amerických prezidentů. Jedna z jeho přezdívek byla "senátor provolone". Reagovala na jeho politické nadšení a zálibu v sendvičích se specifickým sýrem. Alespoň dle některých jeho někdejších učitelů.

Šéfem Bílého domu ani senátorem se (zatím) nestal. Bill de Blasio však bude od ledna příštím starostou New Yorku. A po dvaceti letech vlády republikánských starostů Rudyho Giulianiho a Michaela Bloomberga s ním přijde do nejlidnatějšího amerického města nejspíš změna.

Bill de Blasio

Narodil se 8. května 1961 v New Yorku. Vystudoval Newyorskou a Kolumbijskou univerzitu. Dosud působil coby ombudsman New Yorku (od ledna 2010). Před tím pracoval mimo jiné pro neziskové organizace usilující o zlepšení zdravotní péče ve Střední Americe; byl ředitelem Úřadu pro bydlení a městský rozvoj v New Yorku, manažerem kampaně Hillary Clintonové ve volbách do Senátu v roce 2000; členem newyorské městské rady za čtvrť Brooklyn.
Od roku 1994 je ženatý s Chirlane McCrayovou, spisovatelkou a básnířkou, která je Afroameričankou a je o šest let starší než on. Mají dvě děti - syna Danteho a dceru Chiaru.
Problémem de Blasia je podle analytiků jeho nedostatečná manažerská kariéra, kdy zřejmě nejdůležitější post zastával v roce 2000, když vedl první senátní kampaň Clintonové.

Dvaapadesátiletý demokrat se už v kampani ostře vymezil vůči Bloombergovi, jehož administrativa se podle něj zaměřovala výhradně na Manhattan a další části New Yorku opomíjela. Přičemž ve městě vzrostla majetková nerovnost. De Blasio naopak chce zlepšit ekonomické příležitosti pro menšiny a pracující třídu.

Hodlá zvýšit daně bohatým. A chce zmírnit dosavadní razantní (a úspěšný) boj proti kriminalitě předchozích dvou starostů. Konkrétně praxi, jež umožňuje policistům prohledávat chodce, aniž se něčeho dopustili. Podle De Blasia mířila hlavně na černochy (více o plánech nového starosty čtěte zde).

Přitom ještě na začátku demokratických primárek to vypadalo, že je bez šance. Pak se však začaly věci měnit. V kampani mu mimo jiné výrazně pomohla i jeho rodina. Například jeho patnáctiletý syn s nepřehlédnutelným afrem na hlavě, jenž otce podpořil v předvolebním videu.

Bill de Blasio si v první polovině 90. let minulého století vzal černošskou spisovatelku Chirlane McCrayovou, jež před setkáním s ním dávala zcela otevřeně ve vztazích přednost ženám. Pak se však do něj zamilovala a mají prý konvenční manželství. Byť v počátcích budili kvůli rozdílné barvě pleti pozornost.

Potkali se v roce 1991, tedy v roce, kdy v Brooklynu vypukly nepokoje mezi černochy a chasidskými židy. A ve Spojených státech promítali film Jungle Fever (Horečka džungle) o vztahu černocha s běloškou. Teenageři pak podle snímku na De Blasia a McCrayovou pokřikovali: "Horečka džungle".

Lidé na ulicích na ně zírali, v restauracích či obchodech nevěřili, že jsou spolu. McCrayové se jednou kdosi zeptal, zda svou dceru adoptovala.

Ač se to nezdá, tak smíšené páry nebyly ještě na počátku 90. let minulého století ve Spojených státech obvyklé. A to ani v liberálním a multietnickém kotli jménem New York. Podle organizace Pew Research Center americké úřady evidovaly v roce 1980 jen 6,7 nově uzavřených smíšených manželství.

Jeho rodina je etnická harmonie

Od té doby se jejich počet více než zdvojnásobil, v roce 2010 činil asi 15 procent. Nicméně svazky mezi bělochy a černochy zůstávají poměrně výjimečné i dnes. Tvoří méně než tři procenta svateb v New Yorku, upozorňuje The Wall Street Journal a rodinu nového starosty označuje v tomto ohledu za symbolickou.

"Rasa stále zůstává u svateb největší překážkou. Je větší než náboženství, silnější než sociální třída i vzdělání," tvrdí profesor sociologie na Stanfordově univerzitě Michael Rosenfeld. "De Blasiovi mají unikátní pozici, aby více vydláždili cestu Americe bez rasových předsudků," dodal.

Svým dílem by bezesporu mohli přispět. Už proto, že podle mnohých odborníků dopomohla do velké míry De Blasiovi k výhře právě jeho rodina. "Reprezentuje etnickou harmonii ve městě s dlouhou historií rasového napětí," podotkl The Wall Street Journal.

Bill de Blasio se tak trochu příznačně narodil v roce 1961 v nemocnici, která leží jen přes ulici od rezidence newyorských starostů. Jeho otec, jenž ztratil část levé nohy v bitvě o Okinawu během druhé světové války, propadl alkoholu. Částečně nejspíš i kvůli dlouhému vyšetřování, že byli s manželkou komunisté.

Jejich syn propadl politice už na střední škole, kdy bojoval například proti jaderné energii. Na Columbijské univerzitě se pak mimo jiné aktivně stavěl proti vojenské intervenci v Nikaragui. Už tehdy z něj rostl zanícený liberál, píše list The New York Times.

Pracoval mimo jiné pro prvního a dosud jediného černošského starostu New Yorku Davida Dinkinse. Později mimo jiné pomáhal na lokální úrovni se znovuzvolením prezidenta Billa Clintona. V roce 2000 pak i bývalé první dámě Hillary Clintonové v kampani do senátních voleb (v nichž uspěla).

Pak se však rozhodl sám vstoupit do aktivní politiky a kariéru odstartoval místem lokálního radního. Už tehdy byly hlavními body jeho politiky chudoba, dostupné bydlení pro střední třídu a další sociální témata. V kariérním žebříčku postupoval, až i díky své troufalosti (poněvadž mimo jiné nemá moc zkušeností v aktivní politice) dosáhl na křeslo starosty New Yorku.

"Jeho tajnou zbraní v kampani ovšem byla jeho rodina. Rád ukazoval svůj dům v Brooklynu včetně zahrady, kde rodina pěstuje rajčata a dodnes tam visí plakát, jenž hlásá: Uměním proti apartheidu 1984-1985 (proti jihoafrickému rasistickému režimu pozn. red)," poznamenal The New York Times.

Podívejte se, jak Bill de Blasio s rodinou a příznivci slavil zvolení do čela newyorské radnice:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...