Nizozemský premiér Mark Rutte dorazil k parlamentním volbám na kole. (17....

Nizozemský premiér Mark Rutte dorazil k parlamentním volbám na kole. (17. března 2021). | foto: Reuters

Nizozemské volby vyhrál dle prvních odhadů Rutte, vládu sestaví už počtvrté

  • 37
Stávající nizozemský premiér Mark Rutte se svou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) je podle prvních povolebních odhadů stanice NOS na cestě k vítězství v parlamentních volbách. V parlamentu by strana mohla získat 35 ze 150 křesel, o dvě více než dosud. Rutte by sestavoval vládu již počtvrté.

Na druhém místě je s odhadem na zisk 27 křesel strana D66, kterou vede bývalá koordinátorka OSN pro Libanon a nyní ministryně zahraničního obchodu Sigrid Kaagová. D66 by si tak polepšila o osm křesel. Předvolební průzkumy dávaly šance na druhé místo také populistovi Geertu Wildersovi, ale v posledním okamžiku ho nespíš předstihla právě strana D66 a Wilders bude třetí.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV), dosud největší opoziční strana, získala podle průzkumu u volebních místností 17 křesel, což je o tři mandáty méně než v posledních volbách před čtyřmi lety. Největší strany již před volbami vyloučily, že by s PVV spolupracovaly v rámci vládního kabinetu, píše AFP.

Nizozemské parlamentní volby byly tentokrát výjimečně třídenní kvůli pandemii covidu-19. Až 13 milionů oprávněných voličů mohlo rozhodnout o složení dolní druhé komory (Tweede Kamer) parlamentu. Volební místnosti byly během třetího a hlavního dne voleb otevřené od 7:30 do 21:00. 

V pondělí a úterý, které byly vyhrazeny seniorům a lidem s nalomeným zdravím, odevzdalo svůj hlas zhruba 12 procent voličů. Všichni občané starší 70 let měli poprvé možnost volit korespondenčně.

Červená tužka jako symbol voleb

Jedním ze symbolů voleb se stala volební červená tužka. Mnozí voliči se na Twitteru pochlubili fotografií tužky, kterou si odnesli z volební místnosti. Některá města totiž z hygienických důvodů poskytla každému voliči zdarma jednu tužku, kterou si měli vzít v zájmu zamezení šíření infekce. 

Jiná města ovšem požádala voliče, aby tužku po odevzdání hlasu vrátili. Po dezinfekci ji pak mohl použít další volič. „Jsem velmi zklamán,“ uvedl Peter Wetzer z města Helmond. „Úsporná opatření začala. Musel jsem vrátit svou tužtičku,“ dodal.

Hlasování nizozemského ministra zdravotnictví Huga de Jongeho provázely komplikace. Křesťanskodemokratický politik se nejdřív do volební místnosti v Rotterdamu dostavil s prošlým pasem a musel se vrátit pro platný doklad. Poté, co na druhý pokus úspěšně odvolil, přišla mu do mobilu zpráva, že přišel do kontaktu s nakaženou osobou.

„Právě jsem obdržel upozornění z koronavirové aplikace, že jsem možná přišel do styku s někým, kdo měl nedávno pozitivní test,“ svěřil se na Twitteru třiačtyřicetiletý politik, který v zemi vede boj proti pandemii. „Naštěstí nemám žádné příznaky,“ dodal.

K volbám se zaregistrovalo rekordních 37 politických subjektů, z nichž 17 mělo podle průzkumů šanci dostat se do parlamentu.

Nizozemci volí parlament. Kvůli covidu na to mají tři dny, hlasují i z auta

Volby jsou široce vnímány jako referendum o počínání vlády během pandemie. V Nizozemsku platí kvůli vysokým infekčním číslům noční zákaz vycházení i zákaz shromažďování během dne. Předvolební kampaň se proto odehrávala především v televizních debatách, v nichž opoziční politici kritizovali hlavně pomalost očkování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video