Následky izraelského útoku v Rafáhu (3. února 2024)

Následky izraelského útoku v Rafáhu (3. února 2024) | foto: Reuters

Izrael se chystá zamést s Rafáhem, poslední baštu Hamásu čeká evakuace

  • 56
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil armádě, aby připravila evakuaci Rafáhu před očekávanou pozemní invazí. Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji na severu se tam uchýlilo mnoho civilistů. Izrael považuje Rafáh za poslední baštu islamistického hnutí Hamás.

Izrael tvrdí, že do města musí vyslat vojáky, aby dosáhl svého válečného cíle, tedy zničení Hamásu. V Rafáhu se tísní odhadem 1,5 milionů Palestinců, kteří tam uprchli z jiných částí Pásma Gazy.

Netanjahu prohlásil, že v Rafáhu je třeba provést „masivní operaci“. Izraelské činitele vyzval k vypracování „dvojího plánu“, který bude zahrnovat evakuaci civilistů a vojenskou operaci s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu.

Postup Izraele je přehnaný, v Gaze umírají nevinní, řekl Biden. Tlačí na příměří

„Je nemožné dosáhnout cílů eliminace Hamásu a ponechat přitom čtyři prapory Hamásu v Rafáhu,“ prohlásil premiér. „Je jasné, že masivní operace v Rafáhu vyžaduje evakuaci civilního obyvatelstva z bojové zóny.“

Úřad Mahmúda Abbáse, předsedy palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedl, že cílem izraelské operace v Rafáhu bude vyhnat Palestince z jejich území.

Izrael podle Abbásovy kanceláře „tímto krokem ohrožuje bezpečnost a mír v regionu i ve světě a překračuje všechny červené linie“ a věcí by se měla zabývat Rada bezpečnosti OSN. Kancelář dodala, že odpovědnost za dopady ofenzivy ponesou Izrael a USA.

Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž na jihu Izraele zemřelo na 1200 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno.

V Pásmu Gazy od té doby podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zahynulo téměř 28 tisíc lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit domovy, více než polovina z nich se nyní ukrývá právě v Rafáhu.

Izrael kvůli očekávané invazi do Rafáhu čelí sílící kritice. Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rozšíření izraelské ofenzivy do Rafáhu by mělo nedozírné regionální důsledky, zatímco mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že vojenská operace v Rafáhu v tuto chvíli „není něco, co bychom podpořili“.

Velké obavy stran možné ofenzivy v Rafáhu během návštěvy Izraele tento týden vyjádřil také šéf americké diplomacie Antony Blinken. Izraelská armáda v noci na dnešek bez ohledu na varování Bidenovy administrativy cíle v Rafáhu bombardovala.

Zasr... chlap. Biden v soukromí sprostě nadával na Netanjahua, tvrdí zdroje

Na své straně hranice mezitím bezpečnost posiluje také Egypt. Od začátku války postavil u Pásma Gazy betonovou hraniční zeď, která sahá šest metrů pod zem a je opatřena ostnatým drátem. Podle jejích zdrojů Káhira v posledních dvou týdnech také vyslala na severovýchod Sinaje desítky tanků, aby posílila bezpečnost.

Egypt a Izrael udržují mír již více než čtyřicet let a v posledních letech prohloubily vzájemné vztahy prostřednictvím izraelského vývozu zemního plynu a koordinace bezpečnosti kolem společné hranice a Pásma Gazy.

Obě země uvalily na Pásmo Gazy blokádu, která přísně omezuje pohyb osob a zboží přes hranice poté, co v roce 2007 na tomto území převzal kontrolu Hamás. Napětí mezi Káhirou a Tel Avivem se však zvýšilo kvůli nynější válce. Egypt opakovaně varoval, že izraelská ofenziva by mohla zoufalé obyvatele Pásma Gazy přimět k útěku na Sinaj.

Deník The New York Times (NYT) s odkazem na zdroje z americké tajné služby uvádí, že izraelská armáda v Pásmu Gazy od října omezila bojové schopnosti palestinského hnutí Hamás, není ale tak blízko jeho zničení, jak o tom ve středu hovořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten Netanjahu chce dosáhnout úplného zničení Hamásu, což mnozí označují za nereálné.

Podle NYT tento týden činitelé americké tajné služby v neveřejných konverzacích se členy amerického Kongresu uváděli, že izraelská armáda zabila méně bojovníků Hamásu, než tvrdí Netanjahu, a že podle jejich odhadu jde asi jen o třetinu ozbrojenců hnutí. Netanjahu přitom tento týden tvrdil, že vojáci izraelských sil zničili už na 75 procent bojových jednotek Hamásu, že mají vítězství „na dosah“ do několika měsíců.

Žádný kompromis. Netanjahu odmítl Bidenova slova o palestinském státu

Američtí činitelé rovněž zdůraznili, že z válečných operací vedených v předchozích letech Spojenými státy plyne poučení, že z počtů zabitých nepřátel se nedají dělat závěry o postupu války. Operace totiž často radikalizují další lidi.

NYT také uvedl, že administrativa Joea Bidena má pochybnosti o reálnosti izraelského válečného cíle, tedy úplného zničení Hamásu. Ten funguje jako gerila, skrývá se v rozsáhlých sítích tunelů v Pásmu Gazy, v nichž je pro izraelské vojáky těžké postupovat. Za nereálné označil úplné zničení Hamásu už dříve i člen izraelského válečného kabinetu a bývalý náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video