O ukončení sondovacích rozhovorů novináře těsně před půlnocí informoval šéf FDP Christian Lindner, podle něhož strany nenašly společnou představu o modernizaci země, ani dostatečnou vzájemnou důvěru. „Je lepší nevládnout, než vládnout špatně,“ nechal se slyšet obklopen svými spolustraníky.
Čtveřici stran se podle něj nepodařilo vyřešit řadu sporných otázek. Ani nedělní vyjednávání, které bylo dopředu označované za poslední, nepřineslo potřebný posun. Mezi nejspornější otázky patřila migrace a ochrany klimatu. FDP ukončení rozhovorů zdůvodnila tím, že strany nenašly společnou představu o modernizaci země, ani dostatečnou vzájemnou důvěru.
Ostatní strany vyjednávající o nové vládě podle politika Zelených Jürgena Trittina prohlášení FDP sledovaly v televizi. Trittin i místopředsedkyně CDU Julia Klöcknerová vyjádřili přesvědčení, že svobodní demokraté byli na přerušení rozhovorů dopředu připraveni. Podle Klöcknerové by navíc bylo slušností, aby o neúspěchu rozhovorů informovaly všechny strany společně.
Merkelová se snažila hledat kompromisy
Kritika CDU a Zelených, kteří pochválili Merkelovou za snahu neustále hledat kompromisy, odpovídá informacím, které se z kuloárů objevovaly v posledních dnech. FDP podle nich například v otázce migrace výrazně přitvrdila svůj postoj, čímž podle některých zablokovala možnou dohodu v této otázce.
Merkelová rozhodnutí FDP ukončit rozhovory o nové koalici lituje. Uvedla to později na noční tiskové konferenci v Berlíně, kde vyjádřila přesvědčení, že CDU/CSU udělala vše pro to, aby vláda mohla vzniknout. O ukončení rozhovorů o vládě bude nyní informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Konzervativní unie je podle ní připravena dále nést zodpovědnost za Německo.
Předseda CSU Horst Seehofer na tiskové konferenci uvedl, že byl během posledního nedělního jednání dlouho přesvědčen, že se nakonec podaří najít kompromis. V řadě témat se podle něj strany výrazně přiblížily.
První menšinová vláda v historii?
Spolkové republice nyní hrozí předčasné volby, protože sociální demokraté (SPD) odmítají účast na vládě a žádná další koalice nepřipadá v úvahu. I přes dosavadní kategorický postoj SPD pozorovatelé očekávají, že se je nyní Merkelová pokusí oslovit a přemluvit k pokračování dosavadní vládní spolupráce.
Merkelová musí spojit nespojitelné. Německo čeká dlouhá cesta ke koalici |
Vedení SPD však v pondělí potvrdilo, že do vlády s Merkelovou nepůjde. „SPD není náhradní kolo kymácejícího se vozu paní Merkelové,“ nechal se slyšet místopředseda sociálních demokratů Thorsten Schäfer-Gümbel. Jeho kolega z vedení strany Ralf Stegner zase poznamenal, že SPD nemá k pokračování velké koalice mandát od voličů.
Nejpravděpodobnější variantou jsou tak nyní předčasné volby. Spekuluje se už dokonce o tom, že Merkelová chce, aby se uskutečnily 22. dubna. Její CDU to ale popírá. Většina pozorovatelů se shoduje, že nové volby nemusí přinést žádné další koaliční možnosti, tradiční strany mají navíc obavu z dalšího posilování protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).
Cesta k předčasným volbám není snadná. Musela by se uskutečnit dvě kola hlasování ve Spolkovém sněmu, při nichž by daný kandidát nebo kandidáti na kancléře nezískali absolutní většinu hlasů. Ve třetím kole by pak byl zvolen kandidát s nejvyšším počtem obdržených hlasů.
Pokud by však nezískal absolutní většinu hlasů, což je v takovém případě velmi pravděpodobné, bylo by na prezidentovi, zda ho jmenuje kancléřem, nebo zda Spolkový sněm rozpustí. V takovém případě by se do 60 dnů od rozpuštění parlamentu uskutečnily nové volby.