Británii pobouřila aukce nádobí se svastikou či toaletního papíru s orlicí

  20:30aktualizováno  20:30
Pozornost ve Velké Británii vyvolala dražba historických předmětů z období nacistického Německa. V nabídce se objevily například příbory, prostírání nebo ubrus se symbolem hákového kříže, které měly doplnit interiér vlaku Adolfa Hitlera. Místní židovská komunita odsoudila prodej, který je však v zemi zcela legální.

Aukční dům nabídl v dražbě nádobí, stříbrnou sadu příborů, vyšívaný ubrus nebo prostírání z období nacistického Německa. | foto: Bloomfield Auctions

Plánovanou aukci nádobí z období nacistického Německa označili představitelé severoirské židovské komunity za odpornou. Do prodeje zamířila stříbrná sada příborů, vyšívaný ubrus nebo prostírání, které nechali nacisté zhotovit u příležitosti padesátých narozenin německého vůdce Adolfa Hitlera. Všechny nabízené předměty zdobí hákový kříž a říšská orlice.

Fotogalerie

Kontroverzní historické artefakty nabídla v Belfastu aukční síň Bloomfield Auctions, která předměty nejdříve vystavila na Facebooku. Později však dražbu odvolala. Vyvolávací cena sady nacistického nádobí měla činit zhruba dvacet tisíc liber (600 tisíc korun).

Aukční dům uvedl, že se nádobí mělo stát součástí Hitlerova osobního vlaku. Ubrus je podle prodejce poslední dochovaný kus, výšivky DR jsou zkratkou pro spojení Deutsche Reichsbahn, tedy německou říšskou železnici.

Proti dražbě se ostře ohradil také předseda belfastské židovské komunity Michael Black, podle kterého se hluboce dotkla lidí, jejichž rodiny zažily holokaust. Ředitel Bloomfield Auctions Karl Benett pro stanici BBC uvedl, že společnost už nebude podobné předměty nabízet. „S ohledem na historii předmětů už takové zboží v budoucnosti nabízet nebudeme,“ prohlásil Benett.

Ačkoli ve Velké Británii není prodej předmětů z nacistického období zakázaný, v jiných částech Evropy je nepřípustný. Velmi obezřetné je především Německo nebo Rakousko. Tři největší britské aukční domy Christie’s, Sotheby’s a Bonhams odmítají s takovými předměty obchodovat.

09.září 2018 v 16:38, příspěvek archivován: 13.března 2019 v 14:19

Militaria and medals..... https://t.co/rSwuQCfb5b

Podle Blacka je prodej nacistického nádobí prvním případem dražby takových starožitností v Belfastu. „Je to odporné, když se takové věci objeví v prodeji. Většině lidí je to nepříjemné, bez ohledu na to, jestli jsou židé nebo ne. Nikdo tím sice neporušuje zákon, ale čím méně pozornosti tyto předměty dostanou, tím lépe,“ myslí si Black.

Mein Kampf se v Británii prodal za půl milionu korun

Organizace Kampaň proti antisemitismu uvedla, že aukce „hraje do karet skupinám, pro které jsou podobné nacistické relikvie fetišem“. „Aukční domy mají povinnost vyřadit takové památky z prodeje. Místo snahy o získání provize by měly brát větší ohled na přeživší holokaustu a rodiny obětí. Všichni jsou tímto prodejem hluboce zneklidněni,“ uvedl mluvčí organizace.

Hitler zbožňoval židovskou dívku, styky s ní mu přetnulo nacistické vedení

Před dvěma lety čelila podobné kritice irská aukční síň Whyte’s, která nabízela zboží z období Třetí říše včetně šerpy s velkým symbolem hákového kříže. Majitel společnosti Ian Whyte nicméně vlnu nevole označil za „formu cenzury, která sběratelům říká, že nemohou sbírat to, co se jim líbí, i když je to legální“.

V Anglii se pro změnu minulý rok prodala sada příborů vyrobená také u příležitosti Hitlerových padesátin za 12 500 liber (375 000 korun). Příbory pocházely z pozůstalosti vysoce postaveného britského vojenského důstojníka.

15.června 2017 v 11:45, příspěvek archivován: 13.března 2019 v 14:21

REGIONAL NEWS: Signed copy of Hitler's Mein Kampf up for auction in Lancashire https://t.co/7DrzFhOKbx https://t.co/HfvswD7QWf

Whyte’s nabídl před dvěma lety při jedné kontroverzní aukci také toaletní papír, který za druhé světové války používala německá armáda. Nerozbalená role v původním obalu se tehdy prodala za 130 liber (více než tři tisíce korun). Téhož roku se prodala v Lancashiru také extrémně vzácná kopie knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera, za kterou kupec zaplatil 17 000 liber (510 000 korun).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Ženě na Tchaj-wanu žily pod okem čtyři včely. Živily se jejími slzami

Ploskočelka (ilustrační snímek)

Když šla mladá Tchaj-wanka do nemocnice s napuchlým a bolavým okem, myslela si, že do něj chytila infekci. Místo toho...

V syrském Kobani přibývá konverzí ke křesťanství. Kvůli zkušenosti s IS

Lidé čekají na prohlídku poté, co uprchli z města z Baghúz. (22. února 2019)

V severosyrském městě Kobani přibývá Syřanů, kteří se odvrátili od islámu a konvertovali ke křesťanství. Město do roku...

Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

Ulice v Colombu po sérii teroristických útoků hlídají ozbrojení policisté. (24....

Tým vyšetřovatelů Interpolu, který na Srí Lance pomáhá tamním úřadům s vyšetřováním krvavých útoků na kostely, vede...

Najdete na iDNES.cz