Hitler zbožňoval židovskou dívku, styky s ní mu přetnulo nacistické vedení

  19:17aktualizováno  19:17
Americká aukční síň nabídla tento týden k prodeji unikátní kousek - dobovou fotografii nacistického vůdce Adolfa Hitlera s blonďatým děvčátkem. Na propagandistickém snímku by nebylo nic zvláštního, kdyby na ní strůjce holokaustu nebyl s židovskou dívkou. Raritu koupil neznámý kupec za v přepočtu čtvrt milionu korun.

Nacistický vůdce Adolf Hitler a židovská dívka Rosa Bernile Nienau na společné fotografii z roku 1933. | foto: Alexander Historical Auctions

V dobách, kdy se chtěl Adolf Hitler prezentovat světu jako laskavý vůdce, ho jeho osobní fotograf Heinrich Hoffmann často fotografoval v přítomnosti mladé blonďaté dívky. Na fotografiích se drží za ruce, vyměňují si polibky na tvář nebo se na sebe usmívají. Ani poté, co se provalil její židovský původ na ni Hitler nezanevřel. Možná proto, že měli oba narozeniny 20. dubna a protože mu říkala „strýček Adolf“.

Fotogalerie

V úterý se jedna z fotografií nacistického vůdce a židovského děvčátka prodala v marylandské aukční síti za 11 520 dolarů (265 tisíc korun). 

Hitler se s šestiletou Rosou Bernile Nienauovou nechal opakovaně fotografovat na svém horském sídle Berghof v Bavorsku. Fotografie zachytila Hitlera při okamžiku autentického štěstí, do jejího rohu diktátor vlastnoručně připsal věnování.

„Drahé a ohleduplné Rose Bernile Nienauové Adolf Hitler, Mnichov 16. června 1933,” říká německý nápis s odkazem na místo, kde vůdce fotografii podepsal. Dívka snímek doplnila obrázky devíti květů a čtyřlístku.

„Je to pravděpodobně jeden z nejunikátnějších předmětů, jaký jsem kdy viděl v aukční síni. Přestože jsem Němec, nikdy jsem tento příběh neslyšel ačkoli jsem fotografii znal,” říká Andreas Kornfeld, viceprezident aukční síně Alexander Historical Auctions, která snímek prodala.

Jakým způsobem se originální fotografie z roku 1933 dostala do Marylandu je tajemstvím, stejně jako identita jejího nového majitele. Podle Kornfelda nicméně aukční síň strávila ověřováním její pravosti několik měsíců.

Hitler o jejím původu věděl, odmítal se jí ale vzdát

Stejně jako stovky dalších Hoffmanových fotografií, byla i tato pořízena v rámci nacistické propagandy. Snímky Rosy a Hitlera měly podle listu The Washington Post vyobrazit říšského vůdce coby milujícího muže, který naslouchá mladým lidem.

Podle aukčního domu se Rosa s Hitlerem setkala poprvé na jaře roku 1933, kdy byla kvůli stejnému datu narození pozvána na Hitlerovu oslavu narozenin. Se svým „strýčkem” si poté dopisovala až do roku 1938. 

12.listopadu 2018 v 00:22, příspěvek archivován: 14.listopadu 2018 v 14:44

@FranckenTheo Lang geleden ontmoette Adolf Hitler op de Obersalzberg een meisje uit Berchtesgaden die naar de kleuterschool gaat onder de naam 'Margot' . Haar ouders Otto & Edith verwachten hun tweede kindje 'Anne'. Nationalisten-propaganda. #schijn Waar slaat het op? #TheoFranckisme https://t.co/PJ6nDS05UQ

„Výzkumy dokazují, že Hitler o židovském původu dívky věděl, ale rozhodl se ho buď z osobních nebo propagandistických důvodů ignorovat,” píše aukční síň na svých stránkách. Vzhledem k tomu, že měla dívka židovskou babičku, byla podle říšského zákona považována za židovku.

USA deportovaly posledního nacistu, vydával se za bývalého zemědělce

Podle historika Jamese Wilsona se o jejím původu dozvěděl jeden z Hitlerových služebníků, který ji společně s matkou znemožnil vůdce navštěvovat. Když se Hitler dozvěděl co se stalo s jeho oblíbeným dítětem, údajně zuřil. „Existují lidé, kteří mají nadání, aby mi zkazili všechna má potěšení,” měl říct Hoffmanovi.

Poté, co se o dopisech dozvědělo nejvyšší nacistické vedení, rozhodlo se zasáhnout a korespondenci jednou provždy zastavit. Rosa zemřela o pět let později, v říjnu 1943, v mnichovské nemocnici na dětskou obrnu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní snímek)

O post vůdce konzervativní strany usiluje třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt...

Odhady eurovoleb: nejvíc úspěchu sklidili lidovci, druzí skončili socialisté

Silvio Berlusconi v Itálii u voleb do Evropského parlamentu. (26.5.2019)

Hlasováním v posledních 21 z celkem 28 členských států Evropské unie dnes končí čtyřdenní volby do Evropského...

VIDEO: Hasiči sundávali polonahého muže z římsy. Schoval se tam před ohněm

Muž v Itálii musel před ohněm utéct na okenní římsu

Zajímavá podívaná se naskytla australským turistům, kteří se ubytovali v jednom činžáku na jihovýchodním předměstí...

Najdete na iDNES.cz