Německo se s radikálním islámem snaží bojovat satirou na YouTube | foto: youtube.com

Srandou proti salafistům. Němci bojují s radikály satirou na YouTube

  • 160
Radikalizoval se na internetu. Jak často se tato slova opakují v životopisech teroristů z řad islamistů narozených v západní Evropě. Německá spolková země Serverní Porýní-Vestfálsko proto s myšlenkami radikálního islámu šířenými na webu vyrazila do boje. Jako protilék zvolila humor, píše německý zpravodajský portál Deutsche Welle.

Na ulici stojí dva stánky. U jednoho je příslušník krajní pravice s rozkošným blonďatým tupé, u druhého vousatý salafista. Oba se snaží získat pro svou věc kolemjdoucí. Jak mezi sebou bojují o přízeň potenciálních oveček, najednou zjistí, že si ve spoustě věcí rozumějí: ženská patří k plotně, homosexualita je nepřirozená a proti Bohu.

To je obsah jednoho ze čtyř satirických videí, které jsou k vidění na youtubovém profilu Jihadi Fool. Provozuje ho pobočka Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (čili německé civilní kontrarozvědky) v nejlidnatějším německém státě Severním Porýní-Vestfálsku, kde osm procent obyvatel tvoří muslimové. Stát doufá, že tím přispěje k boji proti salafistické propagandě na internetu.

Kanál, jeho název odkazuje na islamistickou subkulturu ‚Jihad Cool‘, podle místních úřadů „satiricky reaguje na absurditu radikalizace, terorismu a islamismu“. Paralelně s ním se na YouTube objevil vzdělávací kanál, který pomocí faktů vyvrací myšlenky radikálního islámu. 

Během dalších dvanácti měsíců by se na profilu Jihadi Fool mělo objevit 32 satirických a 16 vzdělávacích videí. To dosud nejúspěšnější, které nasbíralo přes pět tisíc shlédnutí, nese název Goodbye Syria. Vypravuje příběh džihádisty vracejícího se ze samozvaného chalífátu domů a jeho trable při zvládání každodenního života v Německu. 

Tři tisíce salafistů

Problém radikálního islámu je v Severním Porýní-Vestfálsku obzvlášť citlivý. Ve spolkové zemi žije přibližně 3 100 salafistů, více než v kterémkoliv jiném německém státě. A porážka Islámského státu na Blízkém východě neznamená, že zmizeli z povrchu Země. „Jsou stále aktivní a používají kanály, kterými dokážou oslovit mladé lidi,“ prohlásil podle Deutsche Welle místní ministr vnitra Herbert Reul.

„Důvtip, humor a fakta jsou nejsilnější zbraní demokracie,“ vysvětlil Reul důvody, proč místní vláda ve spolupráci s civilní kontrarozvědkou sází na satiru na YouTube. „Úřad na ochranu ústavy bere prevenci vážně a proto nemůže tyto platformy prostě vynechat. Musíme být tam, kde je naše cílová skupina,“ dodal.

Projekt s rozpočtem 500 tisíc eur (asi 12,8 milionu korun) se zatím setkává se smíšenými reakcemi. Zatímco někteří uživatelé videa považují za vtipná, jiní je kritizují jako vyhazování peněz daňových poplatníků.

Skepticky k projektu přistupují i někteří odborníci. „Je zřejmé, že pokud tyto snahy přicházejí ze strany vládních institucí, tak nejsou tak účinné, jako kdyby přicházeli od influencerů,“ myslí si Jawaneh Golesorkhová z organizace Ufuq, která se specializuje na prevenci radikalizace mezi muslimy. 

Podle jiných expertů je zase nutné do projektu zapojit lidi, kteří se v muslimské komunitě těší autoritě. To však často naráží na jazykovou bariéru. „Imámové, kteří by se mohli ve svých mešitách postavit salafistickým myšlenkám, nemluví moc dobře německy a proto je jejich přítomnost v médiích téměř nemyslitelná,“ myslí si odborník na islamismus Christian Osthold.

Změna taktiky

Taktika extremistických verbířů se navíc v posledních letech změnila. Nyní k šíření svých myšlenek často používají Instagram a ve svých příspěvcích se více zabývají obecnými tématy jako je politika či kapitalismus a méně náboženstvím. 

„Například na YouTube kanálu Generation Islam vůbec nepoznáte, že jde o islamistický profil, protože se tam řeší každodenní problémy jako je rasismus,“ říká Jawaneh Golesorkhová. Prostor pro radikalizaci se otevírá až ve chvíli, kdy zaujatý divák osloví provozovatele profilu, ten zase hledá vhodné duše mezi uživateli v komentářích pod videi. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video