Nová šéfka německé CDU může přehlížet východní Evropu, varuje expert

  18:26aktualizováno  18:26
Nově zvolená předsedkyně německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nemá vztah k východní Evropě a může ji přehlížet. V rozhovoru s iDNES.cz na to upozornil Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů. Nástupkyně Angely Merkelové podle něj také akcentuje sociální otázku a přitvrdí v postoji k migrantům.

Nová předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | foto: Reuters

Krampová-Karrenbauerová nahradí v čele CDU po 18 letech Merkelovou, která zůstává kancléřkou. Handl zdůraznil, že obě političky si jsou velmi blízké. Zvolení Krampová-Karrenbauerová tak podle něj znamená, že „probíhá postupný odchod Merkelové v její režii“. 

Fotogalerie

Handl nicméně nesdílí názor, že Krampová-Karrenbauerová je „klonem Merkelové,“ jak se jí někdy přezdívá. Odlišnost vidí i v tom, jak vzdálené je jí téma střední a východní Evropy. „Nemá žádný vztah k Visegrádu, ten potenciál, který jsme tady měli v Merkelové, končí,“ řekl Handl.  

„Krampová-Karrenbauerová se dívá na Evropu ze Sárska směrem na západ,“ dodal s tím, že nová šéfka CDU bude patrně vstřícnější k návrhu na reformu Evropské unie, který prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Podle Handla se tak Česko bude muset více snažit, aby získalo pozornost Berlína. „Bude záležet na naší aktivitě, musíme nabízet věci, které můžeme dělat spolu,“ prohlásil. 

Ve vnitřní politice Německa neočekává Handl zásadní změny. Krampová-Karrenbauerová ale patrně více akcentuje otázku sociální spravedlnosti. „Přestože je Německo velice úspěšná společnost, je konfrontováno s rozevírajícími se sociálními nůžkami,“ uvedl Handl s tím, že CDU ale zůstane středovou stranou. 

Krampová-Karrenbauerová zároveň zřejmě přitvrdí ve vztahu k migrantům. Prosazuje jejich účinnější deportace, zejména pokud se dopustili kriminálních činů. Vyhošťovala by i do Sýrie, která je stále konfliktní oblastí. „V těchto otázkách uvažuje docela ostře,“ poznamenal Handl. Podle něj se nová šéfka CDU pokusí „obnovit důvěru občanů v to, že stát má věci pod kontrolou a chrání společnost“.

Merkelová II.? Klišé!

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová si nemyslí, že by bezprostředně hrozilo východní Evropě upozadění. Krampová-Karrenbauerová podle ní zatím nebude mít zásadní vliv na zahraniční politiku, která zůstane v rukou vlády. Za spekulace považuje v tuto chvíli úvahy o tom, že by Krampová-Karrenbauerová nahradila Merkelovou v čele kabinetu ještě před koncem volebního období.

Lizcová se ale s Handlem shoduje, že nová šéfka CDU zdůrazní sociální otázku. Podle Lizcové má Krampová-Karrenbauerová větší sociální cítění než její soupeř ve druhém kole volby Friedrich Merz. Tento bývalý šéf poslanců CDU/CSU „byl považován za kandidáta hospodářského křídla strany,“ sdělila iDNES.cz. 

Lizcová rovněž odmítá názor, že by Krampová-Karrenbauerová byla jakousi Merkelovou II. „Obě političky prošly rozdílnou socializací a profesní dráhou,“  připomněla. Politoložka Krampová-Karrenbauerová je spojena se západoněmeckým Sárskem, fyzička Merkelová vyrůstala v bývalé NDR.

Krampová-Karrenbauerová schvaluje rozhodnutí Merkelové ze září 2015, kdy otevřela migrantům hranice Německa, nadále varuje před jednostrannými národnímu řešeními a vyslovuje se pro Evropu bez hraničních kontrol, uvádí Lizcová.

„Umí být ale i nekompromisní – trestaní migranti, kteří byli z Evropy jednou vyhoštěni, podle ní mají mít nadále zákaz vstupu. Ani vyhošťování do Sýrie by podle ní nemělo být tabu. Oproti Merkelové se Krampová-Karrenbauerová také odmítavěji staví ke sňatkům homosexuálů,“ doplnila Lizcová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Najdete na iDNES.cz