Nová šéfka německé CDU může přehlížet východní Evropu, varuje expert

  18:26aktualizováno  18:26
Nově zvolená předsedkyně německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nemá vztah k východní Evropě a může ji přehlížet. V rozhovoru s iDNES.cz na to upozornil Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů. Nástupkyně Angely Merkelové podle něj také akcentuje sociální otázku a přitvrdí v postoji k migrantům.

Nová předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | foto: Reuters

Krampová-Karrenbauerová nahradí v čele CDU po 18 letech Merkelovou, která zůstává kancléřkou. Handl zdůraznil, že obě političky si jsou velmi blízké. Zvolení Krampová-Karrenbauerová tak podle něj znamená, že „probíhá postupný odchod Merkelové v její režii“. 

Fotogalerie

Handl nicméně nesdílí názor, že Krampová-Karrenbauerová je „klonem Merkelové,“ jak se jí někdy přezdívá. Odlišnost vidí i v tom, jak vzdálené je jí téma střední a východní Evropy. „Nemá žádný vztah k Visegrádu, ten potenciál, který jsme tady měli v Merkelové, končí,“ řekl Handl.  

„Krampová-Karrenbauerová se dívá na Evropu ze Sárska směrem na západ,“ dodal s tím, že nová šéfka CDU bude patrně vstřícnější k návrhu na reformu Evropské unie, který prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Podle Handla se tak Česko bude muset více snažit, aby získalo pozornost Berlína. „Bude záležet na naší aktivitě, musíme nabízet věci, které můžeme dělat spolu,“ prohlásil. 

Ve vnitřní politice Německa neočekává Handl zásadní změny. Krampová-Karrenbauerová ale patrně více akcentuje otázku sociální spravedlnosti. „Přestože je Německo velice úspěšná společnost, je konfrontováno s rozevírajícími se sociálními nůžkami,“ uvedl Handl s tím, že CDU ale zůstane středovou stranou. 

Krampová-Karrenbauerová zároveň zřejmě přitvrdí ve vztahu k migrantům. Prosazuje jejich účinnější deportace, zejména pokud se dopustili kriminálních činů. Vyhošťovala by i do Sýrie, která je stále konfliktní oblastí. „V těchto otázkách uvažuje docela ostře,“ poznamenal Handl. Podle něj se nová šéfka CDU pokusí „obnovit důvěru občanů v to, že stát má věci pod kontrolou a chrání společnost“.

Merkelová II.? Klišé!

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová si nemyslí, že by bezprostředně hrozilo východní Evropě upozadění. Krampová-Karrenbauerová podle ní zatím nebude mít zásadní vliv na zahraniční politiku, která zůstane v rukou vlády. Za spekulace považuje v tuto chvíli úvahy o tom, že by Krampová-Karrenbauerová nahradila Merkelovou v čele kabinetu ještě před koncem volebního období.

Lizcová se ale s Handlem shoduje, že nová šéfka CDU zdůrazní sociální otázku. Podle Lizcové má Krampová-Karrenbauerová větší sociální cítění než její soupeř ve druhém kole volby Friedrich Merz. Tento bývalý šéf poslanců CDU/CSU „byl považován za kandidáta hospodářského křídla strany,“ sdělila iDNES.cz. 

Lizcová rovněž odmítá názor, že by Krampová-Karrenbauerová byla jakousi Merkelovou II. „Obě političky prošly rozdílnou socializací a profesní dráhou,“  připomněla. Politoložka Krampová-Karrenbauerová je spojena se západoněmeckým Sárskem, fyzička Merkelová vyrůstala v bývalé NDR.

Krampová-Karrenbauerová schvaluje rozhodnutí Merkelové ze září 2015, kdy otevřela migrantům hranice Německa, nadále varuje před jednostrannými národnímu řešeními a vyslovuje se pro Evropu bez hraničních kontrol, uvádí Lizcová.

„Umí být ale i nekompromisní – trestaní migranti, kteří byli z Evropy jednou vyhoštěni, podle ní mají mít nadále zákaz vstupu. Ani vyhošťování do Sýrie by podle ní nemělo být tabu. Oproti Merkelové se Krampová-Karrenbauerová také odmítavěji staví ke sňatkům homosexuálů,“ doplnila Lizcová.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Klíšťata migrantů a vražedné očkování. V Polsku natočili výrobu fake news

Obří klíšťata zatažená migranty do Evropy a očkování, po kterém zemřel muž. I tyto falešné zprávy uveřejňoval úspěšný...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Na hidžáb máme právo všude, i v ringu, soudí německo-libanonská boxerka

Zeina Nassarová je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu. Usiluje rovněž o to, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz