Uprchlíci čekají v německém Schwarzenborn (15. října 2015)

Uprchlíci čekají v německém Schwarzenborn (15. října 2015) | foto: Reuters

Německo zrychlí azylové i deportační řízení, uprchlíkům sníží příspěvky

  • 2036
Němečtí poslanci schválili zákony, jež mají zrychlit azylové a deportační řízení. Mimo jiné neumožňují poskytnutí azylu občanům Albánie, Kosova a Černé Hory. Uprchlíci podle nové legislativy přijdou také o část finanční podpory. Angela Merkelová dopoledne prohlásila, že EU potřebuje stálý mechanismus rozdělování běženců mezi členské státy.

Schválené zákony zařazují Albánii, Kosovo a Černou Horu na seznam bezpečných zemí, na kterém už jsou i všechny ostatní balkánské země. Pokud občané zemí z tohoto seznamu požádají v Německu o azyl, úřady je automaticky odmítají a je možné je rychleji vracet zpět.

Podle představ německé vlády by současné rozšíření seznamu mělo uvolnit ruce úřadům, aby se mohly více věnovat lidem, kteří prchají před válkou. Albánci jsou po Syřanech druhou nejpočetnější skupinou letošních žadatelů o azyl v Německu.

Nová legislativa také umožňuje v některých případech snížit podporu, kterou Německo běžencům vyplácí. U lidí, kteří do země právě přišli, by navíc finanční podporu měly nahradit věcné dávky. Zákony rovněž mají zrychlit proceduru vypovězení odmítnutých žadatelů o azyl.

Balíček zákonů v pátek ještě musí projednat Spolková rada (horní komora parlamentu), v níž zasedají zástupci německých zemí; také v tomto případě se očekává schválení nové právní úpravy. Zákony by měly začít platit na začátku listopadu.

Merkelová prosazuje stále přerozdělování uprchlíků

Před hlasováním v parlamentu vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová. „Nadále jsem přesvědčena, a je to názor celé vlády, že potřebujeme trvalý a závazný mechanismus rozdělování uprchlíků v Evropě, přesně jak navrhuje Evropská komise,“ řekla Merkelová. „Budeme na jeho vytvoření pracovat. Bude to znamenat mnoho přesvědčování, ale nepolevíme,“ doplnila za potlesku poslanců ve Spolkovém sněmu.

Státy unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Tento přesun má být jen prvním krokem; komise navrhuje trvalý přerozdělovací mechanismus. Umožňoval by právě evropské exekutivě spouštět v případě dalších krizí přerozdělování uprchlíků z postižené země mezi ostatní státy automaticky, bez zdlouhavého vyjednávání se členy osmadvacítky.

Merkelová ve čtvrtek uvedla, že EU musí posílit ochranu svých vnějších hranic. „Nyní musíme konstatovat, že kontroly na vnějších hranicích nefungují,“ řekla. Vyzvala k personálnímu posílení evropské pohraniční agentury Frontex, na kterém se podle ní musí podílet všechny země unie.

Úžinu mezi státy NATO ovládají pašeráci

Osmadvacítka se podle Merkelové musí rovněž více angažovat v řešení situace v Sýrii, odkud pochází velká část běženců mířících do Evropy. „Pro stabilizaci Sýrie bude nutný dialog, na kterém se bude podílet i Rusko a další mezinárodní i regionální partneři,“ řekla kancléřka.

Uprchlická krize

Kancléřka vyzvala k větší evropské podpoře určené Turecku, Libanonu a Jordánsku, které jsou prvním cílem uprchlíků ze Sýrie. Rovněž apelovala na Ankaru a Atény, aby spolupracovaly při boji s pašeráky lidí, kteří převážejí běžence z Turecka na řecké ostrovy. „Není možné, aby mořskou úžinu mezi dvěma státy NATO ovládali pašeráci,“ řekla Merkelová.

Zároveň varovala, aby se EU nezaměřovala pouze na syrské běžence. „Tuto chybu jsme udělali letos na jaře, kdy jsme se příliš dlouho soustředili jen na uprchlíky, kteří do Evropy přicházejí přes Itálii,“ řekla.

Zneužitá statistika

Německá vláda v budoucnu nebude zveřejňovat nové odhady, kolik běženců letos přijde do země. Převaděči totiž tyto údaje vydávají za pozvánku do Německa a snaží se na jejich základě nalákat další uprchlíky k cestě do Evropy

„Každé nové číslo je zneužito. U nás k tomu, aby vyvolalo obavy. Směrem ven slouží k tomu, aby se dalším lidem namluvilo, že je Německo pozvalo, což samozřejmě není pravda,“ řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére Maiziére. „Máme spoustu práce s lidmi, kteří k nám dorazili. Abychom lidi v krizových oblastech ještě zvali, aby k nám přišli, to prostě není možné.“

Podle poslední oficiální prognózy německé vlády by letos do země mělo přijít osm set tisíc žadatelů o azyl. Někteří politici v minulosti mluvili o milionu běženců, objevily se i neoficiální odhady, že uprchlíků přijde až 1,5 milionu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video