Nejmladší potomek slavné dynastie Nehrú-Gándhí je novou hvězdou Indie

  11:44aktualizováno  11:44
Během právě skončených parlamentních voleb pokryly Indii stohy portrétů mladého dynamického muže. Nová hvězda z plakátů se jmenuje Ráhul Gándhí, další příslušník legendární politické dynastie, která druhou nejlidnatější zemi světa ovládala déle než polovinu z doby její nezávislé existence.

Ráhul Gándhí z národního kongresu je nadcházející hvězdou indické politiky | foto: Profimedia.cz

Jak ukázal průběh volebního klání, nejmladší Gándhí se vehementně dere na výsluní. A podle řady analytiků ho očekává zářivá budoucnost.

Pohledný osmatřicetiletý a stále svobodný muž se jako hlavní stratég volební kampaně svého Indického národního kongresu (INK) významně podílel na jasné výhře strany ve volbách.

A "odměna" ho zřejmě nemine. Manmóhan Singh, který se po volbách velmi pravděpodobně vrátí do čela kabinetu, se v pondělí nechal slyšet, že Ráhula Gándhího chce na postu ministra. "Je mým přáním, aby byl ve vládě. Budu ho o tom přesvědčovat," řekl Singh.

Muž se zářnou budoucností

A mnozí uvažují ještě dál. Proč by už za nějaký čas nemohl dědic slavného klanu "indických Kennedyů" převzít rodinnou štafetu a usednout i v premiérském křesle? Tak jako jeho pradědeček Džaváharlál Nehrú, babička Indíra Gándhíová a otec Radžív Gándhí v minulosti.

Ráhul je synem Radžíva a Sonii Gándhíové, která INK předsedá. Teď se o něm stále hlasitěji hovoří jako o brzkém matčině nástupci v čele nejstarší indické strany. "Ano, takové hlasy už znějí. Tato otázka je na pořadu dne," řekl agentuře Reuters jeden z kongresových vůdců Digvidžáj Singh.

Příznivci Indického národního kongresu slaví jeho volební vítězství

Není divu, magické příjmení Gándhí v Indii stále neskutečně táhne. Ráhul Gándhí naskočil do politiky před volbami v roce 2004 a díky podpoře voličů ze svého "rodinného" okresu v severním státě Uttarpradéš se dostal do parlamentu. Pak se dlouho bránil postupu do vyšších funkcí s tím, že se nejprve musí politiku naučit.

Ani teď nebyl lídrem kandidátky, ale stal se nejviditelnější tváří kampaně. Pro INK získal zejména hlasy indické mládeže a milionů chudých vesničanů. A to hlavně tvrdým vystupováním proti rutinérství, hledání osobních výhod v politice a bezostyšné korupci.

"Indie je demokratickou zemí, ale v žádné politické straně tu prakticky není vnitřní demokracie," citoval ho magazín Newsweek. "Ráhul Gándhí překvapil každého. Volební výsledek ještě zvýší jeho už tak vysokou popularitu," řekl pro AP jeden z jeho příznivců.

Indie, země mladých

O INK se občas říká, že je těžkopádným a nemoderním kolosem. O Ráhulovi to určitě neplatí. Zvláště mladá generace v něm spatřuje demokratického reformátora, který mezi stárnoucími politickými matadory své strany výrazně vyčnívá. Právě on díky zapojení počítačů a SMS přitáhl na stranu Indického národního kongresu většinu z více než stovky milionů mladých, kteří šli k urnám poprvé.

Nový Gándhí není bez kritiků. Ti tvrdí, že tento politický zajíc je zatím moc mladý na to, aby si poradil s takovým komplexem problémů, jaký představuje třeba Pákistán. Vyčítají mu i příslušnost k elitní rodině, odtržené od většiny Indie.

Ráhul Gándhí však dosud podobné výtky hravě odrážel. "Indie je zemí mládí. A indická mládež žádá odpovědnost," uvedl. On sám by se jí zjevně nebál. Příslušníci dynastie Nehrú-Gándhí ostatně mají politiku v genech; a stejně jako v případě Kennedyů u nich platí, že jablko obvykle nepadá daleko od stromu.

Klan Nehrú-Gándhí

Rodinná dynastie Nehrú-Gándhí dala Indii několik premiérů a řadu dalších významných politiků. Někteří zaplatili daň nejvyšší - zemřeli rukou atentátníků. Její příslušníci jsou bytostně spjati s nejstarší indickou politickou stranou, Indickým národním kongresem (INK). Už při vyslovení magického příjmení Gándhí se dodnes Indové spolehlivě dostávají do varu. Přitom, přísně vzato, s Mahátmou Gándhím, který se celosvětově proslavil nenásilným úsilím o indickou nezávislost, mají příslušníci nejznámějšího indického rodu společného jen málo. Prakticky jen to, že zakladatel dynastie, Džaváharlál Nehrú, byl blízkým spolupracovníkem Mahátmy.

Džaváharlál Nehrú
Byl vedle Gándhího klíčovou postavou indického boje za nezávislost a od roku 1947 až do své smrti v roce 1964 prvním premiérem nezávislé Indie. Už jeho otec Mótílál Nehrú byl významným politikem a jedním z prvních vůdců INK.

Indíra Gándhíová
Dcera Nehrúa, byla dvakrát indickou premiérkou, v letech 1966 až 1977 a 1980 až 1984. Právě ona získala "magické" příjmení Gándhí, a to sňatkem s Ferózem Gándhím, právníkem, který však v žádném příbuzenském vztahu s Mahátmou Gándhím nebyl. V roce 1984 ji zavraždili sikhští příslušníci její osobní stráže.

Radžív Gándhí
Syn Indíry, který kráčel v jejích šlépějích. Po matce převzal premiérské křeslo, vydržel v něm do volební porážky v roce 1989. O dva roky později ho zavraždila tamilská atentátnice ze Srí Lanky.

Sonia Gándhíová
Manželka Radžíva Gándhího, která po jeho zavraždění začala naplňovat jeho politický odkaz. Jako rozená Italka Sonia Mainová se do slavné rodiny přivdala v roce 1968. Stala se šéfkou INK (je jí dodnes, mohla být i premiérkou, ale v poslední chvíli couvla. Do politiky vstoupily její děti, dcera Prijanka a syn Ráhul.

Ráhul Gándhí
Nová hvězda indické politiky, v těchto dnech se má stát ministrem. Mnozí o něm hovoří jako o příštím premiérovi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz