„Po začátku války (na Ukrajině) bylo jasné, že musíme Navalného dostat z vězení za každou cenu, a to urychleně,“ řekla Pevčichová na novém videu. Jeho tým za pomoci investigativního novináře portálu Bellingcat Christa Grozeva začal usilovat o takzvanou „humanitární výměnu“, tedy propuštění ruských špionů zajatých v zahraničí výměnou za politické vězně.
Podle předsedkyně Navalného Fondu boje proti korupci Putin začátkem února obdržel nabídku na výměnu opozičníka a dalších dvou amerických občanů za bývalého důstojníka FSB Vadima Krasikova, kterého v Německu odsoudili na doživotí za „státní terorismus“ v podobě vraždy bývalého čečenského velitele. Agentura Reuters podotýká, že USA usilují o návrat reportéra deníku Wall Street Journal Evana Gerschkoviche a bývalého amerického námořníka Paula Whelana.
„Zabralo nám to dva celé roky implementovat tento plán. Mohlo to trvat kratší dobu,“ postěžovala si Pevčichová. Podle ní sice američtí a němečtí činitelé pochvalně přikyvovali hlavami, ale v zásadě pro osvobození opozičníka nic nedělali.
Věci se nakonec pohnuly díky zapojení vlivných lidí, kteří vedli „neoficiální jednání s Putinovými hrdlořezy“, přičemž někdy riskovali své životy a kariéru. Pevčichová tvrdí, že o možné výměně zpravil Putina ruský miliardář Roman Abramovič, jenž byl prostředníkem těchto rozhovorů.
Nemáme to z internetu, ale Navalnyj zemřel na trombózu, míní Ukrajinci |
O jednání USA, Ruska a Německa o Navalného propuštění napsal i německý deník Bild. „Moskva, Washington a Berlín se (jednání) účastnily. Vladimir Putin chtěl získat ruského agenta Vadima Krasikova. Jednalo se o tom, že výměnou za to Putin propustí Navalného,“ napsal list.
„Říkám vám tento příběh, abyste měli odpověď na otázku, proč byl Navalnyj zabit právě teď,“ uvedla Pevčichová. „Putinovi bylo jasné, že jedinou možností, jak získat Krasikova, je vyměnit ho za Navalného,“ říká, ale zároveň zdůrazňuje, že Putin nemohl připustit, aby se jeho nejvýraznější oponent pohyboval na svobodě
Že má stále zájem o Krasikova, zmínil šéf Kremlu i v nedávném rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem. Rozhodl se proto Navalného zlikvidovat s tím, že za Krasikova nabídne „někoho jiného, až nastane správný čas“, říká Pevčichová.
Ruské úřady nakonec přece jen předaly tělo Navalného jeho matce |
Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. V roce 2020 byl hospitalizován s příznaky otravy, která podle něj byla provedena na Putinův příkaz. Západní laboratoře v jeho těle objevily bojovou látku novičok. Hned po vyléčení z otravy v Německu a po návratu do vlasti byl Navalnyj v lednu 2021 uvězněn.
V pátek 16. února vězeňská služba uvedla, že 47letému politikovi se po vycházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí prezidentu Putinovi. Kreml obvinění odmítá. Ruské úřady předaly tělo Navalného jeho matce.