Americké letectvo od 8. srpna, kdy letecké údery oficiálně začaly, podniklo do uplynulé neděle 1 768 náletů, zatímco ostatní členové koalice bombardovali islamisty asi 195krát. S odvoláním na nejmenovaného zástupce amerického ministerstva obrany to oznámila agentura AFP.
Islámský státNÁLETY: Američané udeřili na islamisty v Sýrii RAPTORY: Nad Sýrií operují nejmodernější stíhačky SVĚDECTVÍ: Jezídka popsala krutovládu islamistů NÁVRAT: Britové řeší, co se svými islamisty VRAŽDY NOVINÁŘŮ: Islamisté nás zasáhnou přímo v obýváku VYRABUJ A PANUJ: Kde berou džihádisté peníze? ŠÉF ISLAMISTŮ: Z malého fotbalisty vyrostl mozek džihádu DŽIHÁD NA SÍTI: Islamisté ukazují popravy i koťátka |
Spojené státy stojí v čele mezinárodní koalice, která se snaží zastavit postup bojovníků Islámského státu (IS). Radikálové ovládají rozsáhlá území v Sýrii i sousedním Iráku. V Iráku se k Washingtonu zatím přidaly Británie a Francie, dále Dánsko, Nizozemsko a Belgie, nově se k nim chystají připojit i Australané s Kanadou. V Sýrii je to několik arabských zemí, zatímco Francie svou vojenskou účast v této zemi zvažuje.
USA začaly s pozorovacími lety nad oblastmi ovládanými IS v červnu, později přikročily i k náletům. Celkem již operace přišla Washington na 1,1 miliardy dolarů, z čehož více než 62 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy korun) stály nálety podnikané námořnictvem především střelami Tomahawk s plochou dráhou letu.
Podle Pentagonu námořnictvo na pozice IS shodilo zhruba 185 kusů munice, mimo jiné 47 střel s plochou dráhou letu, které byly vypáleny z lodí, zatímco letectvo k bombardování použilo asi tisíc kusů munice. Finanční náklady letectva zpráva nezmiňuje.
Detailní rozpisy amerických nákladů na operaci nejsou k dispozici, vládní i vojenští představitelé nicméně hovoří o průměrných sedmi až deseti milionech dolarů denně (až 217 milionů korun).
Nynější tažení Washingtonu proti IS má již svou první oběť. Je jí jednadvacetiletý desátník, který zahynul minulý týden. Ztratil se ve vodách Perského zálivu poté, co vyskočil z konvertoplánu v domnění, že se stroj každou chvíli zřítí (podrobnosti o tom se dočtete zde).
Americké letouny startují k náletům z letadlové lodi:
8. srpna 2014 |