Udělej to a uleví se ti, psala Američanka příteli. Druhý den byl mrtvý

  16:46aktualizováno  16:46
Až doposud byl Conrad Roy ve svém okolí známý jako mladík, který před třemi lety spáchal sebevraždu. Podle prokuratury v Massachusetts ho však k sebevraždě nepřivedly deprese, ale jeho tehdejší přítelkyně Michelle Carterová. V SMS zprávách ho naváděla k sebevraždě a utěšovala ho tím, že v nebi bude šťastný. Soud případ řeší v těchto dnech.

Obvinění: neúmyslné zabití. Důvod: textové zprávy. „Konečně budeš šťastný v nebi. Už žádná bolest. Je v pořádku, že se bojíš, to je normální. Chci říct, chystáš se umřít,“ psala Carterová mladíkovi ráno 12. července 2014.

Roy však nebyl o sebevraždě přesvědčený, tvrdí prokuratura, která textové zprávy z jeho telefonu soudu předložila. Mladík třináctého července vyrazil s rodinou na pláž. Sestrám koupil zmrzlinu, žertoval a mluvil o své budoucnosti. Akorát získal stipendium na vysoké škole a podle jeho matky Lynn Royové nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěl zabít, napsal k případu web BBC.

Fotogalerie

Roy napsal z výletu přítelkyni SMS. „Myslela jsem, že to chceš. Je čas a jsi připravený... Prostě to udělej, zlato. Už žádné odkládání. Žádné čekání. Až se vrátíš z pláže, tak to musíš udělat,“ odepsala mu Carterová, které bylo tehdy teprve 17 let. „Okay, udělám to. Už žádné přemýšlení,“ odpověděl o rok starší mladík.

Když si Roy sedl do svého auta, kde plánoval zemřít, přepadla ho znovu nejistota. V jednu chvíli dokonce vystoupil a znovu se po telefonu obrátil na svou dívku. „Vrať se, do hajzlu, zpátky do auta,“ reagovala drsně Carterová.

Druhý den bylo mladíkovo tělo nalezeno v autě před obchodem Kmart. Příčinou úmrtí byla otrava oxidem uhelnatým. Policie případ klasifikovala jako sebevraždu.

Šlo jí jen o pozornost, tvrdí prokuratura

Podle prokuratury to však bylo zabití a na vině je Carterová. Ta po Royově smrti vystupovala, jako by byla přítelovou ztrátou zdrcená. „Milovala jsem ho, Lynn. Vím, že jsem mladá, ale představovala jsem si, že s ním strávím zbytek života,“ napsala dokonce jeho matce.

Uspořádala i sbírku na lidi s psychickými problémy a také charitativní softballovou akci na Royovu počest. Podle okresní prokurátorky Maryclare Flynnové využila Roye jako pěšce v děsivé hře na život a na smrt, aby se jako „truchlící přítelkyně“ dostala do středu pozornosti.

„Rozmlouvala mu pochybnosti jednu po druhé. Ujišťovala ho, že rodina pochopí, proč to udělal. Tlačila na něj, aby (sebevraždu) přestal oddalovat a pohnul se. Smála se jeho váhání,“ vyjmenovala prohřešky Carterové prokurátorka.

Trest až dvacet let

Jak poznamenal list The New York Times, dívka nemůže být souzená za nabádání k sebevraždě, protože stát Massachusetts nemá takový zločin v trestním zákoníku. I za neúmyslné zabití však Carterová čelí možnému trestu až dvaceti let odnětí svobody.

Případ je neobvyklý tím, že se dívka podílela na činu jen slovy - ať už napsanými do zpráv, nebo řečenými po telefonu. Právníci chtěli, aby byla propuštěna na základě práva na svobodu projevu. Podle soudce však nabádání k sebevraždě není chráněné ústavou.

Obhajoba tvrdí, že je všechno naopak a že sama Carterová trpěla psychickými problémy a Royovi se snažila sebevraždu v minulosti rozmluvit. Advokáti Carterové nedávno zveřejnili dokumenty, které údajně dokazují, že se mladík snažil zabít už předtím a na internetu hledal způsoby, jak si vzít život. „Soucítím s rodinou, ale tenhle mladý muž to plánoval měsíce a měsíce,“ řekl obhájce Joseph Cataldo.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

Nebuď hlupák a nehraj si na tvrďáka, naléhal Trump na Erdogana kvůli Sýrii

Americký prezident Donald Trump vyzval poněkud osobnějším způsobem tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana, aby...

Najdete na iDNES.cz