Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na zásah OSN proti Islámskému státu je pozdě, říká expertka

  20:06
Západní intervence už konflikt na Blízkém východě nevyřeší, reaguje na projev prezidenta Miloše Zemana politická analytička Zora Hesová. Džihádisté podle ní ovládli tak velké území, že je nemožné, aby ho členské státy Rady bezpečnosti okupovaly. Řešením by podle ní byla pouze spolupráce všech sousedních států.

Bojovníci Islámského státu | foto: Reuters

Na úterní konferenci Let My People Live! prezident Miloš Zeman připodobnil Islámský stát k Německu ve třicátých letech (více o projevu zde). Je tahle paralela na místě?
Je to úplně jiná situace, protože politika Islámského státu není expanzivní za hranice států, které už se nacházejí v rozpadu kvůli občanským válkám. Teď mluvím o Sýrii, Iráku, Libanonu, Libyi a Egyptu, kde dochází ke konfliktům mezi muslimy tak jako tak.

Podle Zemana by proti Islámskému státu měli zakročit všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. To by znamenalo i účast Ruska a Číny. Je to reálná představa?
Začátek problému v Sýrii byly brutální represe ze strany Bašára Asada, které vedly k rozpadu státu v Sýrii a umožnily vzestup džihádistických skupin. A bylo to právě Rusko, které v OSN blokovalo společnou vojenskou akci na začátku celého problému. Teď, když se problém mnohonásobně zhoršil, volat po tom, aby zasáhla OSN, je samozřejmě pozdě. Západní intervence rozpad státu problém nevyřeší, nelze si představit okupaci celého problematického území intervenční armádou.

Pokud by ale k zásahu došlo, jak by mohl konflikt proměnit?
Intervence může ten problém pouze omezit, udržet území, ve kterém probíhá, nebo tlumit tím, že podpoří jednu ze stran.

Zora Hesová

Analytička a publicistka Zora Hesová studovala politologii v Toulouse a filosofii a islamologii v Berlíně. Spolupracuje s Asociací pro mezinárodní otázky.

Jak v této fázi tedy problém řešit?
Islámský stát je problém dvou rozpadlých států, na jejichž území se vytváří úplně nová politická komunita založená na fundamentalistických principech. Na hrozbu, kterou představuje, lze reagovat pouze spoluprací všech okolních států. A to je něco, co se ještě nestalo.

Kde se hranice Islámského státu mohou zastavit? Je možné, aby se rozšířily dál než do států, ve kterých jsou konflikty mezi šíity a sunnity?
Lze si představit, že se obrátí na Libanon a destabilizuje sousední státy jako Jordánsko a Turecko, ale pouze těžko se tam rozšíří. Snaží se ale získat loajalitu ve vzdálenějších územích. Rizikové jsou státy, kde se rozpadl funkční politický řád a sílí tam džihádistické skupiny, zejména Libye, sahelská Afrika, Sinaj, Jemen.

Nepřistupme na logiku Islámského státu

Jsou islamisté v současné chvíli hrozbou i pro Evropu, jak varoval prezident?
Jednou z jejich základních strategií je poštvat proti sobě Západ a Východ, to jsme viděli na útocích v Paříži. Pokud na tuhle logiku přistoupíme, budou se problémy a tato hrozba zvětšovat.

Není tedy možností podporovat okolní státy v boji proti IS?
Podpora přichází v úvahu hlavně v Iráku. Irácká vláda se ukázala jako neschopná tváří v tvář džihádistům. Jiná je otázka, co s Bašárem Asadem. Letecké útoky na IS už představují jistou formu podpory, protože oslabují jeho protivníky. Přestože byl příčinou války a rozpadu Sýrie a spolupráce s brutálním režimem je zatím pro Západ těžko přijatelná, v dlouhodobé variantě se i syrský režim pravděpodobně stane součástí řešení problému Islámského státu.

Mohla byste vysvětlit strategii Islámského státu? Co má za účel unášení civilistů?
Vraždy nahrané na kameře a útoky na západní cíle jsou provokace, umožňují radikalizaci uvnitř džihádistických skupin a získávání dalších členů. Jde jim o vyvolání obrazu otevřeného globálního konfliktu mezi Západem a islámem.

Můžeme to tedy chápat tak, že vraždy západních civilistů jsou jistým vzkazem ostatním muslimům?
Určitě. Já to chápu tak, že tu máme jednu skupinu, která reaguje na dlouhodobou frustraci muslimů, na pocit ohrožení islámsko-muslimského světa ze strany neokoloniálních mocností, spojený s invazí Iráku, s válkou v Palestině, s neúspěchem protestního hnutí po roce 2011. IS ukazuje, že se nebojí, že dokáže vyprovokovat do extrému ty nejsilnější země na světě. To určitě imponuje generaci mladých a sociálně nespokojených lidí. Tato mediální taktika slouží k získání uznání mezi samotnými Araby.

Snaha naklonit si místní

Jak vypadá hierarchie Islámského státu?
Jeho vojenská struktura je pyramidální, civilní správa se systematicky snaží utvrzení základních znaků státnosti. Prosazuje bezpečnost a určitý typ spravedlnosti. Mají vlastní oficiální informační kancelář, vlastní soudy, školy, distribuční a sociální systém. V posledních letech v severní Sýrii a v západním Iráku pod vlivem povstání a války už nefunguje stát, takže zavádění organizovaného zásobování a stability, byť brutálním způsobem, je způsobem, jak si naklonit místní obyvatelstvo. To je vysvětlení otázky, jak několik tisíc bojovníků dokáže ovládat miliony lidí.

Pokud IS vykazuje znaky státnosti, je reálné, aby začalo diplomatické jednání? Změnou už je nabídka výměny jordánského pilota. Dá se to brát jako precedens ke změně jednání?
To bych neřekla. V Sýrii operují desítky džihádistických skupin a stává se, že zajmou rukojmí a snaží se je vyměnit. To je běžná součást války. Zmíněné prvky státnosti jsou spíše vzkazem dovnitř, kterým se IS snaží dokázat, že přináší stabilní režim, který by měli muslimové podporovat.

Islámský stát má odhadovaný příjem dvě až tři miliardy dolarů ročně, především z prodeje ropy. Co je pro něj dalšími příjmy?
Pravděpodobně těží také z toho, že obsadil území, které je na obou stranách hranice zdrojem obilí, které má elektrárny, dále vybírá daně, výkupné z únosů, prodává rabované starožitnosti, konfiskuje majetek těch, co uprchli. Podle odhadů odborníků ale odhadované příjmy mohou dlouhodobě těžko umožnit financování války a zároveň živobytí velkého počtu obyvatel.

Je zmapované, kdo všechno ropu a rafinerie od IS kupuje?
Pravděpodobně jsou to všichni jeho sousedi. Jde o malé objemy vyvážené v autech a cisternách. Určitě je to Bašár Asad a část jde do Turecka. To se teď snaží tenhle ilegální obchod kontrolovat nebo omezit.

Jak je Islámský stát vyzbrojen? Po sestřelení vojenského letadla F-16 je evidentní, že IS operuje i vzdušnými zbraněmi.
Islámskému státu se podařilo obsadit vojenské základny v Iráku i Sýrii, díky tomu má i těžkou techniku, kterou syrští povstalci nemají. Jde o velkou vojenskou výhodu proti ostatním skupinám v regionu a irácké armádě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...