Zeman: Zakročme proti Islámskému státu. Jinak hrozí superholokaust

  10:51aktualizováno  12:31
Český prezident Miloš Zeman vyzval ke společné mezinárodní vojenské akci proti Islámskému státu. Měli by se jí podle Zemana účastnit všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Zeman s tím vystoupil na vzpomínkové konferenci Let My People Live! k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Když členové mezinárodního společenství, včetně všech členů RB OSN nezakročí, hrozí podle Zemana„superholokaust“, při němž vinou Islámského státu zahynou po celém světě stovky milionů lidí.

Odvolal se na vystoupení jednoho z velitelů Islámského státu, podle nějž je jedno, zda islamisté zabijí 100, 200 nebo 500 milionů lidí. „Islámský stát má podobnou povahu, jako mělo Německo počátkem třicátých let,“ řekl český prezident.

Fotogalerie

Oběťmi superholokaustu, pokud se mezinárodní společenství proti Islámskému státu nepostaví společnou vojenskou akcí i za účasti Ruska a dalších stálých členů Rady bezpečnosti OSN, podle Zemana budou lidé různých náboženství, ateisté, ale také muslimové.

Příliš se podle Zemana neponořujeme do hlubinných příčin vzniku holokaustu. „Co vede k fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“ položil Zeman ve svém vystoupení řečnickou otázku. „Holokaust začíná první lavičkou v parku, na kterou si nesmí sednout Žid, nikoli až plynovými komorami,“ zdůraznil český prezident.

A pak vybídl státy celého světa ke společné akci proti organizaci Islámský stát, která ovládá část Sýrie a Iráku a vyzývá k obnovení islámského kalifátu tak, jak existoval již v minulosti, včetně velké části Evropy, včetně Uher.

„Máme-li zabránit superholokaustu, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci,“ vyzval Zeman a sklidil potlesk hostů konference na Pražském hradě. Vojenská akce by se podle českého prezidenta měla zaměřit na výcvikové tábory teroristů s využitím moderních technologií.

Celý projev Miloše Zemana si přečtěte zde

„S teroristy se bojuje, s teroristy nemůžeme bojovat pouze povrchními změnami legislativy, ale ozbrojenou silou, tak jako to mohlo být v Porýní v roce 1936,“ řekl Zeman v narážce na Hitlerovu agresi.

Zatím mezinárodní koalice, i za účasti některých arabských států, atakuje Islámský stát jen leteckými údery. K pozemní akci se státy zatím neodhodlaly, i pod vlivem toho, jak se po intervencích vyvíjela situace v Afghánistánu a zejména v Iráku, který nyní zčásti ovládá právě Islámský stát.

Evropa si připomíná 70. výročí osvobození Osvětimi

Svou řeč přednesl Zeman v Den památky obětí holokaustu, kdy si svět připomíná 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Auschwitz u polské Osvětimi, včetně nedalekého vyhlazovacího tábora Birkenau. Tábor, kde za druhé světové války nacisté plynem zavraždili více než milion evropských Židů, osvobodil 1. ukrajinský front sovětské Rudé armády.

Výzva k nulové toleranci vůči antisemitismu

Parlamenty, vlády i společnost na celém světě musí zaujmout politiku nulové tolerance vůči antisemitismu a zločinům z nenávisti. Shodli se na tom předsedové parlamentů zastoupení na konferenci Let My People Live! k výročí holokaustu v Pražské deklaraci.

Šéfové parlamentů v dokumentu vyjádřili velké znepokojení z nárůstu projevů antisemitismu a zločinů z nenávisti zejména v Evropě. Zlikvidování těchto nešvarů je podle autorů možné pomocí vzdělávání, legislativních opatření a vynucováním si práva.

Pro přípravu příslušných zákonných návrhů deklarace doporučuje vytvořit meziparlamentní skupinu, kterou má svolat předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Východiskem pro tuto skupinu by mohla být i "cestovní mapa" obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě.

Receptem má být mimo jiné spolupráce při ochraně hranic a vypracování jednotných právních norem pro migraci mezi EU, USA, Ruskem a Izraelem. Pomoci v boji s extremismem mají i cestovní omezení a další kroky včetně spolupráce tajných služeb EU, USA, Ruska a Izraele.

Již v pondělí jel Zeman spolu se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou uctít památku obětí holokaustu či šoa, jak nacistické vyvražďování nazývají sami Židé, na Národní hřbitov v Terezíně. Právě z Terezína, z bývalého židovského ghetta, směřovaly transporty Židů do vyhlazovacích táborů, z nichž jedním byl i Auschwitz-Birkenau.

Moše Kantor, prezident Evropského židovského kongresu, který zorganizoval v Praze konferenci Let My People Live!, poděkoval ve svém vystoupení Zemanovi za jeho slova a u řečnického pultu mu i zatleskal. USA, Británie, Francie a Rusko by se podle něj měly chopit přední role v boji s radikálním islámem či antisemitismem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky nebude boj proti islamistům účinný bez výrazného zapojení muslimských států. „Západ za ně nemůže věčně tahat horké kaštany z ohně,“ řekl premiér před odletem na pietní akt do Osvětimi.

Kantor na pražské konferenci mluvil také o tom, jak se před jedenácti lety v New Yorku setkal s Anatolijem Šapirem, velitelem jednotky, která před 70 lety osvobozovala Osvětim. „Řekněte všem, že jsou zodpovědní za naši budoucnost,“ řekl tehdy Šapiro Kantorovi. 

„Jsme zodpovědní za naši budoucnost,“ prohlásil proto na závěr konference prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz