U Itálie ztroskotala výletní loď s tisíci lidmi, několik jich zemřelo

  7:14aktualizováno  13:15
Italská luxusní loď Costa Concordia s více než čtyřmi tisíci pasažéry najela v pátek v noci na mělčinu poblíž Toskánska. Neštěstí si vyžádalo nejméně tři mrtvé a čtrnáct zraněných. Na palubě byl podle seznamu cestujících zveřejněného AFP i jeden Čech. Do rána se loď převrátila na bok.

Skoro tři sta metrů dlouhá a desítky metrů vysoká loď ztroskotala asi dvě hodiny před páteční půlnocí. Neštěstí si vyžádalo nejméně tři mrtvé. Prvotní informace italských médií hovořily o osmi obětech a desítkách zraněných. Záchranné práce trvaly celou noc a část soboty. Provázela je panika.

Fotogalerie

Loď s 4 231 lidmi, z nichž zhruba tisícovku tvořila posádka, najela na mělčinu u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska. Při nárazu se roztrhla, nabrala vodu a do rána se naklonila na bok, ale podle tamních úřadů se nepotopí, protože leží na písčitém dně. Loď byla na zimní okružní plavbě po Středomoří.

Cestující se z plavidla dostávali na záchranných člunech a v helikoptérách. Někteří lidé naskákali do vody. Kromě pobřežní stráže se jim na pomoc vydala také další plavidla pohybující se v oblasti.

V sobotu odpoledne úřady pátrají ještě po zhruba 70 lidech, kteří lodí cestovali, ale nejsou mezi hlavní skupinou zachráněných.

Jak se pluje na Concordii

Luxusní výletní loď Costa Concordia má třináct pater a 1 500 kabin. Někteří lidé si dovolenou na výletní lodi vybírají proto, že je to nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak poznat svět.
V noci loď pluje, takže každé ráno se pasažéři probudí na jiném místě, v jiné zemi, aniž by se museli stěhovat z města do města a kupovat si drahé letenky. Veškerý komfort několikahvězdičkového hotelu cestuje s nimi.
Concordia byla na své zimní plavbě Středozemním mořem. Mimo sezonu využívají nižších cen hlavně senioři, v létě se po mořích toulají víc rodiny s dětmi.
Jak vypadá Concordia uvnitř? Ve vysoké vstupní hale, kde kmitají čtyři prosklené výtahy přes devět pater, hraje swingová kapela. Na zdech se mísí šarm italského designu s dekoracemi Las Vegas a Matějské pouti. Mořské panny mezi zářivými neony a skleněnými sasankami, do toho pravidelné geometrické obrazce a zelené eskalátory (více o cestě lodí Costa Concordia čtěte zde).

Potápěči nadále prohledávají moře i zatopené části podpalubí, aby se přesvědčili, že uvnitř nikdo nezůstal. Jedná se o zdlouhavou práci, protože ve třinácti patrech je asi patnáct set kajut. Podle dostupných informací ještě není celá paluba lodi prozkoumána. Záchranáři proto nemohou vyloučit, že v troskách zůstali další lidé.

Evakuaci provázel křik a pláč

Zachránění přenocovali na ostrove Giglio v kostelích, školách i soukromých domech, poté byli převezeni na pevninu. Mezi cestujícími bylo podle AFP asi tisíc italských turistů, přibližně pět set Němců a 160 Francouzů. Národnost obětí zatím není známá. Lidé zůstali bez dokladů a záchranáři je identifikují pouze pomocí seznamů cestujících v přijímacím středisku.

Loď podle provozovatele, námořní společnosti Costa Crociere, vyplula ze severoitalského města Savona a plánovala zastávky ve městech Civitavecchia, v Palermu, Cagliari, na Mallorce, v Barceloně a Marseille. Problémy se objevily krátce po vyplutí z Civitavecchia poblíž Říma.

Svědek Luciano Castro médiím telefonicky sdělil, že "cestující právě večeřeli, když zhasla světla, ozvala se rána a rachocení a příbory popadaly na zem". Když znovu rozsvítili, bylo prý cestujícím řečeno, že se porouchal generátor na výrobu elektřiny a že se na opravě pracuje. Cestující si ale všimli, že loď se naklání na stranu, načež jim posádka rozdala záchranné vesty a řekla, ať se seřadí před lávkami k záchranným člunům.

Další cestující Mara Parmegianiová popsala scény "jako z Titaniku": při evakuaci vznikla tlačenice a bylo slyšet křik a pláč. Příčina nehody se vyšetřuje. Podle pasažérů mohla loď narazit do skály u pobřeží.

Web věnovaný okružním plavbám na lodi Costa Concordia informoval, že plavidlo bylo postaveno v roce 2006 a pokřtila ho česká modelka Eva Herzigová. Loď měla v italských vodách problémy už v roce 2008, když v sicilském Palermu ve větrném počasí narazila do přístavních doků. Plavidlo se tehdy poškodilo.

Dvě lodi se srazily v Gibraltarském průlivu

Svědkem lodní nehody byl v noci na sobotu také Gibraltarský průliv, kde trajekt narazil do lodi Milenium II a roztrhl její bok. Plavidlo se 184 lidmi na palubě ale dokázalo bezpečně doplout do afrického přístavu Ceuta, uvedla agentura DPA.

Při nehodě si jeden muž zlomil ruku a jedna žena si ruku zranila. Několik dalších lidí se nervově zhroutilo. Jeden z pasažérů uvedl, že nejprve slyšeli náraz a mysleli si, že do plavidla narazila nějaká malá loďka. "Teprve pak jsme zjistili, že do nás narazila nákladní loď, která byla třikrát větší než ta naše," řekl.

"Srážka mohla mít závažné následky," prohlásil zástupce španělské vlády v Ceutě Francisco González Pérez.

Loď havarovala u ostrova Giglio

Loď havarovala u ostrova Giglio

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz