Na Guantánamu zemřel další vězeň. Jméno a příčinu Washington tají

  21:02aktualizováno  21:02
Ve vězení na americké základně Guantánamo zemřel další vězeň. Washington zatím okolnosti smrti tají. A dokud nebudou informováni příbuzní mrtvého, neprozradí ani vězňovo jméno či národnost. Od otevření kontroverzní věznice na Kubě to je devátý vězeň, který tam zemřel. Z toho šest jich spáchalo sebevraždu.

Zadržení vězni na Guantánamu se modlí před západem slunce. Snímek je z roku 2009. | foto: AP

Dozorci našli vězně v sobotu během rutinní kontroly v jeho cele v bezvědomí. Pokusili se ho oživit, ale marně. Odvezli ho do nemocnice, kde lékaři konstatovali jeho smrt, uvedlo vedení základny v krátkém prohlášení. Více podrobností k úmrtí neprozradilo.

Guantánamo

USA vybudovaly vězeňský tábor na Kubě po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a po následné americké invazi do Afghánistánu.

První vězni přijeli 11. ledna 2002 a Američané je drželi v takzvaném táboře "Camp X-Ray", kde zadržení žili prakticky v otevřených klecích. Ty časem nahradily moderní budovy.

Spojené státy zadrženým na Guantánamu přes čtyři roky nepřiznávaly status válečných zajatců, ale označovaly je za "nepřátelské bojovníky". To podle interpretace Washingtonu znamenalo, že se na ně nevztahovaly ženevské konvence a že bylo možné je zadržovat bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Od začátku pak věznici obklopovaly různé kontroverze a napětí. Administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe například čelila obrovské kritice kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení. Mezi ně patřil například waterboarding, což je metoda, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí.

Věznicí časem prošlo 779 zadržených z několika desítek zemí, 167 jich tam zůstává. Za celou dobu bylo odsouzeno jen 7 vězňů, z toho čtyři se sami k vině doznali a jeden se neobhajoval.

Zdroj: Reuters

Mluvčí věznice Robert Durand to vysvětlil tím, že Spojené státy chtějí nejdříve o smrti vězně informovat jeho rodinu. "Samozřejmě nechceme, aby to rodina zjistila z médií dříve, než je o tom zpravíme," uvedl s tím, že s tělem bude naloženo v souladu s islámskými tradicemi. Po pitvě bude odvezeno do rodné země.

Agentura AP připomněla, že to byl devátý vězeň, který zemřel v přísně střeženém zařízení, kde Američané drží podezřelé z terorismu. Dva vězni dle Pentagonu umřeli přirozenou smrtí, dalších šest spáchalo sebevraždu.

Naposledy zemřel na Guantánamu vězeň v dubnu 2011. Sedmatřicetiletý Afghánec tehdy spáchal sebevraždu. Jeho právní obhájce uvedl, že dlouhodobě trpěl mentální poruchou a vzít si život se pokusil už dříve.

Koordinovaná sebevražda

Věznice zažila i sérii sebevražd. Odehrála se tam v roce 2006, kdy se v celách oběsili dva Saúdští Arabové a jeden jemenský vězeň. Americká armáda jejich čin označila jako "koordinovanou sebevraždu".

Smrt devátého muže prověří vyšetřovací kriminální služba amerického námořnictva, což je standardní procedura v případě úmrtí vězně na Guantánamu, přiblížila AP s tím, že armáda na základnu povolala i patologa, který stanoví příčinu smrti.

Někdejší prezident George Bush nechal věznici na Guantánum zřídit po teroristických útocích z 11. září 2001. Od ledna roku 2002 nechvalně proslulým zařízením prošlo přes sedm set vězňů. Věznici od začátku obklopovaly kontroverze a napětí.

Bushova vláda čelila obrovské kritice mimo jiné kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení, jednou z nich byl například takzvaný waterboarding, při kterém má vyslýchaný pocit, že se topí.

Současný šéf Bílého domu Barack Obama slíbil věznici uzavřít, ale dosud se mu to nepovedlo. Několik desítek vězňů bylo převezeno, na 170 jich tam ale zůstává a Američané nevědí, kam s nimi. Přes tři desítky jich pak čekají na proces, mezi nimi třeba samozvaný mozek teroru z 11. září 2001 Chálid Šajch Muhammad.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Medvídka, klaunské boty či housle. Co všechno by rádi lidé s sebou do hrobu

Kostým z Čaroděje ze země Oz, jídlo z asijského bistra anebo klaunské boty. To je výčet pouhých tří bizarních předmětů,...

Téměř dvě stovky zraněných. V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz