Guantánamo svírá podezřelé z teroru 10 let. Budeme tu navždy? ptá se vězeň

  14:30aktualizováno  14:30
Je to přesně deset let od okamžiku, kdy na americkou základnu Guantánamo vstoupilo prvních dvacet mužů podezřelých z teroru. Od té doby se v kontroverzní věznici vystřídalo 779 vězňů, včetně dvanáctiletého chlapce či devětaosmdesátiletého starce. Dnes tam žije 171 mužů a uzavření je čím dál více v nedohlednu.

Zadržení vězni na Guantánamu se modlí před západem slunce. Snímek je z roku 2009. | foto: AP

Nejzazší termín pro uzavření nechvalně proslulé věznice na Kubě, který stanovil prezident Barack Obama, uplynul už před dvěma lety. Od té doby šéf Bílého domu znovu schválil vojenské tribunály a na konci loňského roku (i když nerad) podepsal zákon, který povoluje časově neurčenou vojenskou vazbu bez obvinění.

"Teď máme navždy Guantánamo vpraveno do zákona," zlobí se Andrea Prasowová z nevládní organizace Human Rights Watch. "Místo toho, aby tlačil na uzavření věznice, přijal nápad se zadržením na neurčitou dobu," vyčítá americkému prezidentovi aktivistka.

Guantánamo

USA vybudovaly vězeňský tábor na Kubě po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a po následné americké invazi do Afghánistánu.
První vězni přijeli 11. ledna 2002 a Američané je drželi v takzvaném táboře "Camp X-Ray", kde zadržení žili prakticky v otevřených klecích. Ty časem nahradily moderní budovy.

Spojené státy zadrženým na Guantánamu přes čtyři roky nepřiznávaly status válečných zajatců, ale označovaly je za "nepřátelské bojovníky". To podle interpretace Washingtonu znamenalo, že se na ně nevztahovaly ženevské konvence a že bylo možné je zadržovat bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Věznicí časem prošlo 779 zadržených z několika desítek zemí, 171 jich tam zůstává.

Za celou dobu bylo odsouzeno jen 7 vězňů, z toho čtyři se sami k vině doznali a jeden se neobhajoval.

Zdroj: Reuters

Agentura AP zároveň připomněla, že v posledním roce neopustil brány Guantánama jediný vězeň. Důvodem jsou restrikce Kongresu na převoz zadržených kvůli zprávám, že se někteří z nich vracejí k terorismu. Obamova administrativa, která se snažila vězně propustit či poslat do jiných států nebo zemí původu, ale narážela na problémy i předtím.

Někde je nechtěli, jinde - jako třeba v Jemenu - je situace zase příliš nestabilní, aby se tam mohli lidé podezřelí z vazeb na terorismus vrátit. V útrobách Gitma, jak Američané věznici přezdívají, tak zůstává stále 171 vězňů a s mnohými z nich si USA neví rady.

Vězni: Chtějí nás držet navždy?

Konkrétně 36 z nich čeká na soud na základě obvinění z válečných zločinů, mezi nimi třeba samozvaný mozek teroru z 11. září 2001 Chálid Šajch Muhammad a jeho komplicové. Dalších 46 mužů USA drží na základně bez obvinění - na jednu stranu je považují za nebezpečné, ale na druhou nemají proti nim dostatek důkazů, aby je mohli obvinit.

Dalších 32 vězňů chtějí propustit, ale nemohou, hlavně kvůli obstrukcím Kongresu (ty spočívají v tom, že armáda musí dodat záruky, že se obvinění nevrátí k terorismu, což je dopředu prakticky nemožné dokázat). Pak tam je také několik desítek Jemenců, kteří se nemohou do rodné země vrátit kvůli její nestabilitě.

Například Sulejmán al-Nahdí žije na Guantánamu, i když americká armáda už dávno rozhodla o jeho propuštění z věznice a transferu jinam. "Zajímalo by mě, jestli nás tady chce americká vláda držet navždy," napsal sedmatřicetiletý muž svému obhájci v nedávném dopise.

Do věznice se dostal už v červnu 2002, protože se zúčastnil výcvikového tábora al-Káidy v Afghánistánu. Nikdy ale nebyl obviněn z žádného útoku. Pentagon ho označil jako "nízko postaveného" mudžahedína, který by mohl být z Guantánama převezen, píše AP.

Místo klecí videohry a kabelovka

Teď už je věznice moderním zařízením, které je prakticky nerozeznatelné od dalších amerických káznic, píše AP s tím, že v celách nechybí společenské místnosti s videohrami či kabelovou televizí, které mají život zadržených zpříjemnit.

Fotogalerie

Ale první zadržení, kteří do věznice přišli 11. ledna 2002, žili ve zcela jiných podmínkách. Vojáci je přivedli v řetězech a s pytli na hlavách. Drželi je pak ve venkovních klecích. Vyslýchali je v dřevěných chatkách.

Vězňů postupem času přibývalo, až jich v roce 2003 pobývalo na Guantánamu skoro sedm set. Přitom velká část z nich se terorismu nedopustila, jen se prý připletla v nesprávný okamžik na nesprávné místo.

Od začátku pak věznici obklopovaly různé kontroverze a napětí. Administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe například čelila obrovské kritice kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení.

Mezi ně patřil například waterboarding, což je metoda, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí. Kromě toho prý vězni například trpěli nedostatkem spánku. Zadržení proto v době vrcholu věznice drželi masově hladovky, hodiny bouchali do dveří a po dozorcích házeli své výkaly. USA to ovšem popírají.

Guantánamo, Kuba

Guantánamo, Kuba


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Češi, kteří chtějí i nadále žít v Británii, by podle českého velvyslance v Londýně Libora Sečky měli požádat o status...

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

Najdete na iDNES.cz