Lepší než Bayraktar. Spojené státy prodají Ukrajině své „Šedé orly“

  • 324
Spojené státy se chystají prodat Ukrajině čtyři bojové drony MQ-1C Gray Eagle. Bezpilotní bojovník vyzbrojený raketami Hellfire by pro ukrajinské síly houževnatě vzdorující ruské invazi mohl představovat výraznou pomoc.

O záměru prodat vládě v Kyjevě čtyři stroje z dílny společnosti General Atomics informovala agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje z administrativy Joe Bidena. Pentagon na plánu údajně pracuje už několik týdnů, finalizaci plánu může ještě zhatit Kongres.

Ukrajinská armáda v současnosti používá několik menších bezpilotních systémů, jako je průzkumný letoun RQ-20 Puma od kalifornské společnosti AeroVironment, který se osvědčil především jako prostředek pro korekci dělostřelecké palby. Velké pozornosti se dostává nasazení tureckých dronů Bayraktar.

MQ-1C Gray Eagle (Šedý orel) by schopnosti ukrajinské vzdušné rozvědky posunul na novou úroveň. Americká armáda ho zařadila do služby v roce 2008 jako nástupce legendárního stroje MQ-1 Predator. Ve vzduchu vydrží až třicet hodin, maximální rychlost je 300 kilometrů za hodinu.

Americký bezpilotní letoun MQ-1C Gray Eagle

Oproti Bayraktaru je větší a pojme více munice. Na čtyřech závěsnících může nést až čtyři protitankové řízené střely AGM-144 Hellfire nebo osm raket vzduch-vzduch AIM-92 Stinger. Podle odborníků je to nejmodernější a nejefektivnější bezpilotní stroj, který bude mít ukrajinská armáda ve výzbroji.

„Obecně se dá konstatovat, že MQ-1C je daleko větší než Bayraktar a jeho maximální vzletová hmotnost je asi třikrát větší. Také z hlediska zatížení, doletu a výdrže vychází ze srovnání lépe,“ míní expert na bezpilotní stroje Dan Gettinger.

Výcvik operátora bezpilotních strojů společnosti General Atomics obvykle trvá několik měsíců. Ve Washingtonu se nyní projednává plán, jak zkušené ukrajinské techniky zacvičit v řádu týdnů.

ANALÝZA: Přichází HIMARS. Raketomet z USA je posilou, ale válku asi neotočí

Joe Biden před dvěma týdny podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu téměř 40 miliard dolarů (téměř 933 miliard Kč). Ve středu potvrdil, že součástí budou čtyři raketomety HIMARS, které dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 80 kilometrů. Podobné raketové systémy M270 dodá Kyjevu i Británie.

Moskva západní dodávky moderních zbraňových systémů na Ukrajinu považuje za provokaci, která prý jen zvyšuje riziko, že do války bude zatažena třetí země. Vývoj války na Ukrajině ovšem podle kremelského mluvčího ovlivnit nemohou.

„Vyzbrojování Ukrajiny západními zbraněmi na rozsahu speciální operace nic nezmění,“ prohlásil Dmitrij Peskov. Rusko podle něj nakonec dosáhne cílů, jaké si pro operaci na Ukrajině stanovilo, a příliv zbraní způsobí jen další utrpení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video