Mongolsko - země prosáklá lihem

  17:29aktualizováno  17:29
Každý druhý dospělý Mongol si podle oficiálních statistik přihne víc, než je zdrávo. Opít se totiž mnohým lidem přijde jako jediný únik z reality. V zemi, kde třetina z 2,4 milionu obyvatel žije pod hranicí chudoby, jedou továrny na destiláty naplno a pití z Číny a načerno vyrobený alkohol dál zůstávají svůdně levné.

"Jmenuji se Mongolmatur a jsem alkoholik," přiznává mohutný muž v centru anonymních alkoholiků (AA) ve východomongolském Čojbalsanu. "Mého otce připravil alkohol o život. Mého staršího bratra taky," vypráví v komunitě jiných závislých lidí. "Já s tím musím přestat, dříve než moje matka zemře. Chci, aby na mě byla hrdá."

Čojbalsan se 48 tisíci obyvateli byl kdysi domovem více než 100 tisíc Rusů, většinou vojáků. Dnes je ve městě třicet lihovarů. "Rusové nám sice importovali vodku, ale nenutili nás ji pít," dodává jeden z členů AA.

Místní pobočka má přitom slibné výsledky: z 245 lidí zapojených do programu se dvě stovky čtvrt roku až devět měsíců alkoholu nedotklo.

Pilo se i v minulosti
"Ti, kteří alkoholismus označují za výhradně problém moderní doby, by těžko vysvětlovali legendární bakchanálie mongolských chánů. Přitom i Čingischánova vlastního syna Toluje zahubil alkohol.

Někteří vědci míní, že Mongolové, stejně jako mnozí Východoasijaté, postrádají enzymy, které působí v lidském organismu při odbourávání alkoholu. To znamená, že se rychleji opijí.

Hodnověrnějším vysvětlením je, že vinu na tom nese bolestivý přechod, který země prodělává od devadesátých let, kdy zpřístupnila světu svou ekonomiku. Pomalý rozvoj a kolaps státních průmyslových podniků vyhnal nezaměstnanost až na 17 procent. Mongolská vláda sice liberalizovala ekonomiku, nikoliv však svou strategii prevence alkoholismu.

Úřady chystají "tvrdou ruku"
Zalarmované místní úřady se ale už teď chystají k tvrdému zákroku v sovětském stylu. Po čtyřech zadrženích kvůli alkoholu budou opilci posílání na práci na stavbu dálnice spojující východ a západ Mongolska.

Mohou být také podrobeni odvykací terapii, obdobě extremního ruského řešení, zahrnujícího injekční aplikaci drog způsobujících alergií na alkohol. Pacienti se při ní dostanou do takového stavu, že zvracejí při pouhém ucítění alkoholu.

Statistika

* Vinou chudoby, levného alkoholu a let sovětského vlivu nabyl alkoholismus v Mongolsku epidemického rozsahu, píše americký týdeník Newsweek. Podle statistik vypije průměrný místní obyvatel města za rok 32 litrů vodky. To je jen o něco málo méně, než ve vodkou prosáklém Rusku.
* Opilost měla loni v Mongolsku podíl na 48,3 procenta vražd. V roce 2000 se podílela na 61 procentech závažných trestných činů. Stojí také za 30 procenty rozvodů.


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Najdete na iDNES.cz