Mongolsko - země prosáklá lihem

Každý druhý dospělý Mongol si podle oficiálních statistik přihne víc, než je zdrávo. Opít se totiž mnohým lidem přijde jako jediný únik z reality. V zemi, kde třetina z 2,4 milionu obyvatel žije pod hranicí chudoby, jedou továrny na destiláty naplno a pití z Číny a načerno vyrobený alkohol dál zůstávají svůdně levné.

"Jmenuji se Mongolmatur a jsem alkoholik," přiznává mohutný muž v centru anonymních alkoholiků (AA) ve východomongolském Čojbalsanu. "Mého otce připravil alkohol o život. Mého staršího bratra taky," vypráví v komunitě jiných závislých lidí. "Já s tím musím přestat, dříve než moje matka zemře. Chci, aby na mě byla hrdá."

Čojbalsan se 48 tisíci obyvateli byl kdysi domovem více než 100 tisíc Rusů, většinou vojáků. Dnes je ve městě třicet lihovarů. "Rusové nám sice importovali vodku, ale nenutili nás ji pít," dodává jeden z členů AA.

Místní pobočka má přitom slibné výsledky: z 245 lidí zapojených do programu se dvě stovky čtvrt roku až devět měsíců alkoholu nedotklo.

Pilo se i v minulosti
"Ti, kteří alkoholismus označují za výhradně problém moderní doby, by těžko vysvětlovali legendární bakchanálie mongolských chánů. Přitom i Čingischánova vlastního syna Toluje zahubil alkohol.

Někteří vědci míní, že Mongolové, stejně jako mnozí Východoasijaté, postrádají enzymy, které působí v lidském organismu při odbourávání alkoholu. To znamená, že se rychleji opijí.

Hodnověrnějším vysvětlením je, že vinu na tom nese bolestivý přechod, který země prodělává od devadesátých let, kdy zpřístupnila světu svou ekonomiku. Pomalý rozvoj a kolaps státních průmyslových podniků vyhnal nezaměstnanost až na 17 procent. Mongolská vláda sice liberalizovala ekonomiku, nikoliv však svou strategii prevence alkoholismu.

Úřady chystají "tvrdou ruku"
Zalarmované místní úřady se ale už teď chystají k tvrdému zákroku v sovětském stylu. Po čtyřech zadrženích kvůli alkoholu budou opilci posílání na práci na stavbu dálnice spojující východ a západ Mongolska.

Mohou být také podrobeni odvykací terapii, obdobě extremního ruského řešení, zahrnujícího injekční aplikaci drog způsobujících alergií na alkohol. Pacienti se při ní dostanou do takového stavu, že zvracejí při pouhém ucítění alkoholu.

Statistika

* Vinou chudoby, levného alkoholu a let sovětského vlivu nabyl alkoholismus v Mongolsku epidemického rozsahu, píše americký týdeník Newsweek. Podle statistik vypije průměrný místní obyvatel města za rok 32 litrů vodky. To je jen o něco málo méně, než ve vodkou prosáklém Rusku.
* Opilost měla loni v Mongolsku podíl na 48,3 procenta vražd. V roce 2000 se podílela na 61 procentech závažných trestných činů. Stojí také za 30 procenty rozvodů.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video