Projednávání návrhu zákona o zpřísnění pravidel mobilizace (11. ledna 2024)

Projednávání návrhu zákona o zpřísnění pravidel mobilizace (11. ledna 2024) | foto: Facebook Ruslan Stefanchuk

Ukrajinský parlament vrátil zákon, který má vést k mobilizaci více lidí

  • 45
Ukrajinský parlament vrátil bouřlivě diskutovaný návrh zákona o zpřísnění pravidel mobilizace vládě k dopracování, uvedl ve čtvrtek předseda parlamentu. Návrh zákona by Kyjevu umožnil povolat více lidí do armády. Předloha počítala se zavedením elektronických povolávacích rozkazů a přísných trestů pro ty, kteří by zákon o mobilizaci porušili.

Po schůzce vedení parlamentu s vojenskými veliteli předseda sněmovny Ruslan Stefančuk uvedl, že vláda návrh zákona přepracuje. „Bylo schváleno společné rozhodnutí poslat vládě všechna vypracovaná doporučení a návrhy,“ uvedl Stefančuk na facebooku po jednání, kterého se zúčastnil i hlavní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj, ministr obrany Rustem Umerov a náčelník generálního štábu Serhij Šaptala.

„Chápeme požadavek vojenského velení a jsme připraveni mu vyhovět. Ale ne všechny normy mohou být podporovány. Některá ustanovení přímo porušují lidská práva, některá nejsou optimálně formulována,“ napsal na sociální síti Telegram předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija, kterého citoval server Ukrajinska pravda. Podle něj nicméně „všechny politické síly pochopily a podporují potřebu mobilizace“.

Poslanec Jaroslav Železňak se podle agentury Reuters vyjádřil, že v nejbližší době nečeká v parlamentu žádné dění ohledně zákona.

Bezprostředně po vpádu ruských vojsk 24. února 2022 narukovaly tisíce Ukrajinců do armády bránit vlast. Ale po téměř dvou letech války se mnoho mužů snaží boji vyhnout, poznamenal Reuters.

Návrh zákona, počítající i se snížením věkové hranice pro mobilizaci na 25 let, předložila vláda parlamentu minulý měsíc po konzultacích s armádou. Okamžitě vyvolal kritiku ze strany veřejnosti i politiků.

Podle zákonodárců a analytiků některá ustanovení mohou porušovat ústavu a obsahují riziko korupce. Sněmovní výbor pro bezpečnost a obranu návrh posuzoval několik dní před očekávaným prvním čtením a rozhodnutí bylo několikrát odloženo. Debata také upozornila na roztržku v parlamentu s několika opozičními poslanci ze strany Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka, kteří obvinili vedení parlamentu z porušování pravidel a procedur.

Fyzicky to nezvládám. Zatímco si mladí užívají život, bojující Ukrajinci stárnou

„Toto je skutečně nejhorší organizace nakládání s návrhem zákona, jakou jsem za posledních deset let viděl,“ uvedl Železňak, který je členem strany Hlas (Holos) a v minulé dekádě býval poradcem předsedy vlády.

Návrh zákona musí být schválen v několika čteních a poté jej musí podepsat prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten se minulý měsíc vyjádřil, že armáda navrhla zmobilizovat 450 000 až 500 000 dalších lidí. Velitel Zalužnyj později upřesnil, že toto číslo bere zřetel na vojenské plány a možné ztráty. Vojenští analytici odhadují, že mobilizace půl milionu mužů by byla za celý rok, dodal Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video