Tibetští mniši obklopení zahraničními novináři ve Lhase | foto: Reuters

Mniši překazili Číně hru na pokojný Tibet

  • 261
Čína utrpěla propagandistické fiasko. Poprvé od nedávných krvavých nepokojů svolily čínské úřady ke vstupu zahraničních novinářů na tibetské území. Pečlivě organizovanou návštěvu v údajně pokojné Lhase ale nedokázaly "ochránit" před setkáním s protestujícími buddhistickými mnichy.

"Tibet není svobodný," volal podle zpravodaje agentury AP, který byl mezi vybranými reportéry, jeden z třiceti mnichů, jimž se v chrámovém komplexu Džókang podařilo narušit pečlivě režírovanou prohlídku.

Přítomní  čínští funkcionáři se snažili novináře křikem i fyzickým nátlakem přimět, aby z místa protestu ihned odešli. 

Po patnácti minutách se jim to podařilo, ale ještě předtím mniši novinářům potvrdili, že nedávné protesty Tibeťanů proti čínské nadvládě nebyly spojeny s tibetským  duchovním vůdcem dalajlamou.

Čína přitom oficiálně tvrdí, že za nepokoji stojí, řečeno slovníkem Pekingu, "dalajlamova klika".

"Chtějí, abychom dalajlamu odvrhli, a to není správné," řekl jeden z protestujících mnichů, kteří novinářům přiznali, že za svou odvahu budou zřejmě potrestáni vězením.

Ani vidina trestu mnichy neodradila – k riskantnímu pokusu je prý přiměla slova přítomného vládního úředníka, který reportéry přesvědčoval, že Tibet je po staletí součástí Číny.

Podle mnichů klášter od nepokojů střežili vojáci, ale večer před návštěvou zahraničních novinářů byli odvoláni a v komplexu se místo věřících rozmístili komunističtí agenti.

Protestující se po kontaktu s novináři odebrali do obytné části kláštera, který nesmějí opouštět – údajně kvůli tomu, že by se ve městě mohli připojit k drancování.

Čína musí podle dalajlamy přidat
Neplánovaný projev nesouhlasu s postupem čínské vlády narušil jinak přísně střežený program návštěvy. Novináři už předtím navštívili kliniku, která se během násilností stala cílem útoků, a čínští představitelé je rovněž zavedli do obchodu s oblečením, kde uhořelo osm dívek.

Čínská vláda tvrdí, že při nepokojích zahynulo 22 lidí, ale tibetské exilové zdroje uvádějí, že po zásahu vládních bezpečnostních sil se celkový počet obětí vyšplhal ke 140.

Čína umožňuje zahraničním novinářům vstup do Tibetu pouze výjimečně. Tentokrát ustoupila se zjevným cílem vyvrátit podezření, že Peking není schopen před srpnovými olympijskými hrami nepokoje v Tibetu nenásilnými prostředky urovnat.

"Chce-li být Čína dobrým hostitelem olympijských her, musí zlepšit své výkony na poli lidských práv a náboženských svobod," řekl v interview pro indickou televizi dalajlama.

Americký prezident George W. Bush v telefonickém rozhovoru v noci na čtvrtek vyzval čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa k jednání s dalajlamou.

Podle čínského lídra je Peking připraven k pokračování "kontaktů a rozhovorů" s dalajlamou, ale tibetský vůdce se musí napřed distancovat od podpory nezávislosti Tibetu a Tchaj-wanu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video