Poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov (vlevo) a ruský prezident...

Poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin (vpravo). (21. prosince 2004) | foto: Profimedia.cz

Gorbačov věřil v blízkost Rusů a Ukrajinců. Válka ho šokovala, říká tlumočník

  • 33
Poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov byl měsíce před svou smrtí šokován a zmaten ruskou invazí na Ukrajinu. Agentuře Reuters to řekl tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval sedmatřicet let a naposledy s ním mluvil před několika týdny. Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let. Už léta ho prý ničily horšící se vztahy Moskvy a Kyjeva.

„V našich konverzacích bylo zcela zřejmé, že byl šokován a zmaten, co se dělo, a to z mnoha důvodů. Věřil nejen v blízkost Rusů a Ukrajinců, ale věřil, že se tyto dva národy prolínají,“ řekl Palažčenko, podle něhož si i další lidé všimli, jak moc byl Gorbačov posledním děním na Ukrajině traumatizován.

Třiasedmdesátiletý tlumočník působil po boku někdejšího sovětského vůdce na mnoha americko-sovětských summitech, tlumočil například v 80. letech minulého století při Gorbačovových jednáních s americkým exprezidentem Ronaldem Reaganem.

S prvním a zároveň posledním sovětským prezidentem se podle Reuters v posledních měsících viděl a v kontaktu byl rovněž s jeho dcerou Irinou.

Gorbačov se během svého působení v úřadu snažil udržet patnáct republik Sovětského svazu – včetně Ukrajiny – pohromadě. Ovšem v tom poté, co jím nastartované reformy povzbudily mnohé z nich k požadavku nezávislosti, neuspěl.

Sovětské jednotky v některých případech na sklonku existence SSSR použily násilí vůči protestujícím civilistům. Politici v Litvě a Lotyšsku na tyto události po Gorbačovově smrti vzpomínali s hrůzou a uváděli, že ho stále viní z krveprolití.

Gorbačovova temná stránka. Jeho tanky v Pobaltí způsobily masakry civilistů

Podle Palažčenka Gorbačov věřil v řešení problémů výhradně politickými prostředky a o některých z těchto krvavých událostí buď předem nevěděl, nebo „velmi neochotně“ svolil k použití síly, aby zabránil chaosu.

Gorbačovův postoj k Ukrajině byl složitý a rozporuplný, řekl Palažčenko s tím, že zesnulý politik stále věřil v ideu Sovětského svazu. Zároveň však naznačil, že by podle něj Gorbačov nevedl válku za obnovu dnes už neexistující země.

Zatímco exprezident věřil, že jeho povinností je projevovat současnému ruskému vládci Vladimirovi Putinovi respekt a podporu, veřejně se ozval, když s ním nesouhlasil, uvedl tlumočník a jako příklad zmínil represe současného režimu vůči médiím.

Gorbačov se však podle Palažčenka rozhodl „neposkytovat průběžný komentář“ k Ukrajině nad rámec schválení únorového prohlášení, které vyzývalo k brzkému ukončení násilí a k řešení humanitárních problémů.

Zničil moje celoživotní dílo, řekl o Putinovi podle novináře Gorbačov

Palažčenko připustil, že někteří Rusové a lidé v bývalém SSSR vnímají Gorbačova silně negativně kvůli hospodářské a geopolitické vřavě, jež následovala po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Zároveň však v rozhovoru uvedl, že exprezidentův odkaz je obrovský. Nejen, že pomohl ukončit studenou válku a snížit riziko jaderného konfliktu, ale dobrovolně odstranil totalitu v SSSR a dal Rusku šanci na svobodu a demokracii.

„Myslím, že zůstal optimistou, pokud jde o budoucnost Ruska,“ prohlásil Palažčenko. „Věřil, že lidé v Rusku jsou velmi talentovaní a že jakmile dostanou šanci, možná druhou šanci, talent se projeví,“ dodal. Gorbačov se podle něj domníval, že historie ho posoudí správně. „Rád říkával, že historie je vrtkavá dáma. Myslím, že tomu věřil a že očekával, že konečný verdikt bude pro něj pozitivní,“ řekl.

11. března 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video