Stydím se truchlit za syna, říká matka jednoho z londýnských vrahů

  20:07aktualizováno  20:07
Matka nejmladšího ze tří londýnských útočníků Youssefa Zaghby přiznala, že její syn zněl už delší dobu „temně“. Rodilá Italka, která před lety konvertovala k islámu, synův čin odsuzuje a s pozůstalými obětí soucítí natolik, že se až stydí syna oplakávat. K radikálnímu islámu se podle ní Youssef dostal na internetu.

Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba | foto: Reuters

Naposledy slyšela Valeria svého syna v telefonu dva dny před útokem. „Byl to velice milý telefonát. Normálně jsme mluvili,“ řekla podle BBC při rozhovoru novinářům. Až později jí došlo, že to byl telefonát na rozloučenou. Normálně totiž v telefonu rozebírali spíše náboženství a politiku a jen málokdy osobní život.

Když pak v sobotu večer viděla ve zprávách záběry z místa činu, dostala o syna strach. Snažila se s ním spojit, ale bezvýsledně. Vyslala tak za ním domů jednoho jeho londýnského kamaráda. „Tehdy jsem si myslela, že se můj syn bojí, že by se ho policie snažila spojit s útokem. Myslela jsem, že se schovává,“ uvedla Valeria.

Fotogalerie

V úterý pak za ní přišla policie, aby ji informovala, že se její syn neschovává, ale že to byl jeden ze tří útočníků, kteří nejprve najeli s dodávkou do lidí na London Bridge a poté noži napadali náhodné oběti v nedaleké čtvrti Borough Market. Celkem jejich řádění podlehlo osm lidí a další desítky jsou se zraněními v nemocnicích.

Valerie nyní prý často myslí na příbuzné obětí. „Chápu to vzhledem ke své osobní tragédii. Nemám však odvahu porovnávat mou bolest s tou jejich. Je to jako bych se styděla říct, že jsem také matka a že také trpím,“ řekla zkroušená žena.

Dětství v Maroku

Valeria Collina Kadhijová je rodilá Italka. Podle listu La Repubblica prošla v životě fázemi, kdy se hlásila k hippies i buddhismu. Když se však poznala s Maročanem Mohammedem, začala žít v Maroku a konvertovala k islámu. V roce 1995 se jim narodil Youssef a rodina žila společně až do roku 2015 v marockém Fezu. Mladý Youssef tam podle listu Corriere Della Sera studoval informatiku. Valeria se s manželem v roce 2015 rozešla a rozhodla se vrátit zpátky do Itálie.

Útok u London Bridge

Syn však zůstal s otcem ve Fezu až do ledna 2016, kdy se nepohodli a Youssef se přestěhoval k matce. Podle Valerie se Youssef v Maroku dostal k myšlenkám radikálního islámu na internetu. Dál se pak radikalizoval v Londýně, kam začal jezdit za prací v restauraci. „Od roku 2016 byly s mým synem problémy - to, jak ho zastavili na letišti v Boloně,“ připomněla Italka médii zmiňované zadržení z loňského roku.

Incident se odehrál loni v březnu. Mladík měl koupenou jednosměrnou letenku do Istanbulu a údajně chtěl pokračovat do Sýrie. Valeria vzpomíná, jak byl syn z představy života v Sýrii nadšený. Říkal jí prý: „No tak, mami, pojďme žít do Sýrie. Tam mají čistý islám.“ „Řekla jsem mu, jestli se nezbláznil. Že nechci jít do Sýrie, s ním ani s nikým jiným. Jsem spokojená ve své zemi,“ popsala tehdejší konverzaci 68letá žena.

Chci se stát teroristou, tvrdil

List Politico s odkazem na italské policejní zdroje uvedl, že Youssefa Zaghbu zadrželi, protože vypadal rozrušeně. S sebou neměl žádné zavazadlo a když se ho zeptali na účel cesty, odpověděl bez okolků, že se chce stát teroristou.

Policisté mu zabavili pas a mobilní telefon s několika SIM kartami, kde měl fotky a videa s náboženskou tématikou. Nespáchal však žádný zločin, a tak ho pustili. Nic podle nich nenaznačovalo inspiraci džihádismem.

Fanda Arsenalu, záhadný cukrář a italský holobrádek

Profily tří útočníků

Italská policie ho jen přidala do seznamu sledovaných a uvědomila příslušné britské a marocké úřady. „Po celém tom incidentu na letišti v Boloně jsem mu řekla: ‚Teď musíš být perfektní. Nemůžeš se dívat na divné stránky na internetu nebo setkávat s divnými lidmi.‘ Když se ale vrátil do Londýna...“ zadrhla se žena ve vyprávění.

V Londýně začal podle ní pracovat pro islámské zprávy a začal postupně znít velice temně. „Na fotkách vypadal vážně,“ řekla Kadhijaová s tím, že občas žertovala, ať jí pošle nějakou fotku, kde se alespoň trochu směje.

Pohřeb ať zařídí otec

Kadhijová odsuzuje, co její syn provedl. Dokonce souhlasí i s rozhodnutím britských imámů, kteří odmítají jejího syna tradičně pohřbít. Imámové ze všech koutů Británie po útoku oznámili, že jsou natolik znechuceni chladnokrevnými vraždami a zarmouceni utrpením obětí, že útočníkům tradiční modlitbu salátu-l-džanazah odepřou (psali jsme zde).

Podle ní je toto gesto nyní velice důležité. „Tisk obviňuje muslimy, že nezaujali stanovisko. Ale my ho zaujali,“ dodala hrdá muslimka, která se k víře hlásí i nyní, kdy žije v Itálii. Pro tělo svého syna do Londýna prý nepojede, to nechá v rukách otce mladého vraha.

Rozhovor v jejím domě probíhal tradičně na polštářích na podlaze v obývacím pokoji a žena měla po celou dobu zakrytou hlavu šátkem. Zároveň však měla podle novinářů plnou knihovnu Ernesta Hemingwaye či George Bernarda Shawa.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zvrat konečně nastal. Brexit je 31. října a s dohodou, soudí český vyslanec

Velká Británie z Evropské unie pravděpodobně vystoupí k 31. říjnu, a to s novou dohodou na základech, na které naváže...

Premium

Nespravedlivé volby, zlobí se polská opozice. Kaczynski slaví dokonalý triumf

Štědrou odměnou za velkorysé sociální příspěvky se staly nedělní parlamentní volby pro polskou národně-konzervativní...

Premium

Ať dělá, co má. Nebo skončí na Kuciaka. Kočner úkoloval slovenské soudy

Slovenský podnikatel Marián Kočner, podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, měl mít vliv na rozsudky skrze...

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz