Člen Óm šinrikjó stanul před soudem, před útokem sarinem mučil notáře

  16:31aktualizováno  16:31
V Japonsku začal soudní proces s Makoto Hiratem, bývalým členem japonské sekty Óm šinrikjó, která v roce 1995 spáchala sarinový útok v tokijském metru. Hirato, který se vzdal policii v roce 2011, je však stíhán kvůli únosu a smrti úředníka.

Makoto Hirata u soudu (16. ledna) | foto: Profimedia.cz

I přesto, že byl právoplatným členem sekty, souvislost s útoky mu prokázána nebyla. Policie ho proto stíhá kvůli jinému zločinu. Dnes 38letý Hirata se totiž v roce 1995 spolčil s dalšími členy sekty Óm šinrikjó a spolu s nimi unesl bratra ženy, která se snažila ze sekty vystoupit po tom, co ji sekta nutila odevzdat její půdu. Uneseným byl 68letý notář. Hirata ho spolu se svými kumpány unesl přímo na jedné z tokijských ulic a následně ho uvěznili v přísně střeženém sídle sekty na úpatí hory Fudži.

Tam se z uneseného snažili dostat informace o jeho sestře. Vpichovali mu kvůli tomu sedativa. Informace se jim však získat nepodařilo a unesený muž po předávkování zemřel, píše server BBC. Hirata následně dlouhých sedmnáct let unikal policii a skrýval se na neznámém místě. Až 31. prosince roku 2011 se sám vzdal policii (více se dočtete zde).Byl jedním ze tří posledních hledaných členů sekty. Zbývající dva byli dopadeni v červnu 2012 a také je čeká soud (více o zadržení posledního člena sekty se dočtete zde).

Fotogalerie

Více než rok po tom, co se vzdal, Hirata poprvé stanul před soudem. Ve čtvrtek v soudní síni mimo jiné uvedl, že neměl v úmyslu notáře unést. "Při únosu jsem ani nehrál žádnou významnou roli," hájil se Hirato. "Omlouvám se, že jsem způsobil takovou bolest oběti, její rodině a společnosti," dodal. Podle informací japonské agentury Kjódó by měl soudní proces trvat asi dva měsíce. V krajním případě Hiratovi hrozí i trest smrti.

Někteří z členů sekty, kteří byli již dříve odsouzeni k smrti, se mají procesu s Hiratem účastnit jako svědci. Kvůli tomu japonské úřady odložily jejich popravy, dokud nebudou všechny soudní procesy se stoupenci sekty uzavřeny.

Sarin v tokijském metru a smrt na šibenici

Sekta Óm šinrikjó vedená jogínem Šókó Asaharou, vypustila v březnu 1995 nervový plyn sarin do tokijského metra, zabila 13 lidí a dalších 5 500 přiotrávila. Její členové tak spáchali nejhorší teroristický čin v Japonsku od 2. světové války a vůbec první útok svého druhu na světě, provedený chemickou zbraní. Řada lidí, kteří se plynu ochromujícího nervovou soustavu nadýchali, dodnes trpí trvalými následky.

Působení sarinu

Působí velice rychle na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. U člověka neléčeného podáním protijedu nastává smrt následkem ochrnutí dýchacích svalů a zástavy srdce.

Zdroj: Wikipedia

Sekta Óm šinrikjó stojí i za dalším útokem sarinem. Ten se odehrál v obytné čtvrti ve městě Macumoto ve středním Japonsku v roce 1994 a vyžádal si osm mrtvých. Stoupenci sekty navíc odstraňovali i jednotlivce, kteří jim ideově stáli v cestě.

Vůdce sekty Šókó Asahara byl zatčen dva měsíce po útoku na tokijské metro na úpatí hory Fudži a soud ho poslal na šibenici, stejně jako dalších 12 jeho kolegů. Po zásazích japonské vlády proti členům sekty změnila organizace v roce 1999 svůj název na Alef a dnes se prohlašuje za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jejích asi 1 500 členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.

Autor:
Témata: sarin

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Píseň místo křiku. Protestující v Libanonu zpívali vyděšenému batoleti

Když se řidička s malým synem v autě dostala mezi demonstranty v libanonském Bejrútu, požádala je, zda by se mohli...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Najdete na iDNES.cz