Pro Atsušiho Sakaharu byl 20. březen 1995 dalším obyčejným pracovním dnem. Během cesty metrem jeho pohled upoutal malý balíček v novinovém papíru, který ležel na podlaze vagonu. Byl v něm sarin, který se tou dobou už pomalu šířil vzduchem. Atsušiho začaly divně pálit oči. Netušil, co se děje, a napadlo ho, že si jen špatně vyčistil kontaktní čočky.
Působení sarinuPůsobí velice rychle na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. U člověka neléčeného podáním protijedu nastává smrt následkem ochrnutí dýchacích svalů a zástavy srdce.
Zdroj: Wikipedia |
Po dalších pár sekundách mu však bylo jasné, že něco není v pořádku a protlačil se do jiného vagónu. Když se ohlédl, uviděl staršího muže, jak ztratil vědomí a upadl na zem. Na další zastávce lidé v panice opustili metro, otráveným se snažili pomoci a vynášeli je ven. Pomoc potřeboval i Atsuši, kterému ostatní cestující pomohli dostat se ven z metra.
Čerstvý vzduch ho znovu postavil na nohy. Stále netušil, proč se jemu i dalším lidem udělalo špatně a pokračoval proto do práce. Pomalu však přestával vidět. „Mohl jsem se koukat přímo do slunce a viděl jsem jakoby skrze sluneční brýle,“ vzpomíná na minuty po útoku. Šéfovi v práci nechal vzkaz, že si bere volno a zamířil do nemocnice. Po několikadenní hospitalizaci mohl odejít domů, píše agentura AP. Jak ohromné měl štěstí, si uvědomil až při četbě novin.
Tisíce otrávených a sekta pod dohledem
Za útokem stála pětice členů sekty Óm šinrikjó, která do vozů na třech linkách metra umístila plastové kapsle naplněné 900 mililitry tekutého sarinu. Teror načasovali na ranní špičku. Kapsle zabalené do novin položili na zem a na předem domluvených stanicích je propíchli hrotem deštníku. Pak vystoupili a za asistence dalších členů sekty prchli.
Sarin zatím pomalu vytékal na podlahu vozů. Netrvalo dlouho a cestující začali mít zdravotní problémy. Při útocích zemřelo 13 lidí, dalších 5 500 se sarinem přiotrávilo a mnozí z nich dodnes trpí trvalými následky. Útok v tokijském metru je považován za nejhorší teroristický čin v Japonsku od 2. světové války a vůbec první útok svého druhu provedený chemickou zbraní.
Vůdce sekty Šókó Asahara byl zatčen dva měsíce po útoku ve skrýši v sídle sekty na úpatí hory Fudži. Soud ho poslal na šibenici, stejně jako dalších 12 jeho kolegů. V červnu 2012 bylo vykonání trestů odloženo v důsledku zadržení dalších členů sekty Óm šinrikjó, uvádí server Japan Today.
Sekta se v roce 1999 přejmenovala na Alef a dnes se označuje za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jejích asi 1 500 členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.
Asuši už podle svých slov členům sekty odpustil. „Chci mít víru v lidi. I když zabíjejí ve jménu náboženství, země, nebo rasy. I přesto v ně chci stále věřit,“ tvrdí. Po útocích si uvědomil, že život může být krátký a má nevyčíslitelnou hodnotu. Změnil práci a odjel do Spojených států.
Óm šinrikjóSektu Óm šinrikjó založil Šókó Asahara v polovině 80. let. V jejím učení se prolínaly prvky buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Hnutí hlásalo, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří jen skupina vyvolených. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší státní instituce. V prosinci 1999 se sekta za útok, který šokoval celý svět, omluvila.
Zdroj: ČTK |
Po návratu do Japonska se zamiloval do bývalé členky sekty Óm šinrikjó, manželství však nemělo dlouhého trvání. Vrhl se proto na práci. Napsal autobiografii a natočil dokumentární film o Óm šinrikjó. I dnes, ve svých 40 letech si stále nese následky sarinového útoku. Špatně se mu spí, je unavený. Občas zničehonic omdlí.
Útoky nesmí být zapomenuty
Podobné stigma si s sebou nesou i tisíce dalších Japonců, kteří se před dvaceti lety přiotrávili sarinem. Vládě dodnes zazlívají, že je prakticky nechala bez pomoci.
Mnozí z těch, kteří útok přežili, si v pátek po dvaceti letech spolu s desetitisíci dalších Japonců připomněli dvacet let od tragédie. V 8:00 tokijského času si ve stanici ve vládní čtvrti Kasumigaseki připomněla útoky dvacítka zaměstanců metra a obětí útoku. Také na všech ostatních stanicích tokijského metra se k modlitbám sešli zaměstnanci podzemky a cestující.
Květiny položil v Kasumigaseki i japonský premiér Šinzó Abe, píše server Japan Times. Vedoucí stanice metra Mitsuaki Ota pak před minutou ticha prohlásil: „I po 20 letech lidé stále cítí následky útoku. Chtěl bych jim nabídnout upřímná slova útěchy.“
Fumiko Suzuki, která při útocích přišla o přítele, vyjádřila slova lítosti nad trápením všech, kteří každý den musí snášet následky otravy sarinem. „Tato událost by nikdy neměla zmizet z naší historie,“ vyzvala při pietní akci.