Ať se Brusel stará o koronavirus. Orbán odmítá kritiku a obviňuje Sorose

  • 372
Maďarský premiér Viktor Orbán se ohradil proti kritice od Evropské unie, Spojených států a nevládních organizací, které reagovaly na skutečnost, že maďarská vláda si nechala kvůli pandemii nemoci COVID-19 schválit zvláštní pravomoci, včetně možnosti vládnout dekrety.

„Brusel se stará o nás, ačkoli by se měl starat o koronavirus,“ prohlásil Orbán podle agentury Reuters v rozhlase. Mimořádné pravomoci maďarské vlády během stavu nouze jsou podle něj „zhruba stejné jako má francouzský prezident v době míru“. Podle Orbána je jasné, že Budapešť je terčem „politického útoku“, který podle něj zosnoval finančník George Soros a „jeho lidé v Bruselu“.

Soros je pro Orbána, který kdysi býval miliardářových chráněncem, oblíbeným obětním beránkem, dodal Reuters.

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon posilující pravomoci kabinetu, který mimo jiné získal větší kontrolu nad obsahem médií. Orbánova vláda může na základě nového zákona v době nouzového stavu řídit zemi pomocí dekretů bez nutnosti, aby byly schvalovány parlamentem.

Podle kritiků je nebezpečný zvláště fakt, že pravomoci nejsou nijak časově omezené. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse je zákon „v souladu s hodnotami Evropské unie, principem právního státu a svobodou tisku“. Nová opatření jsou prý zaměřená výhradně na boj proti koronaviru.

Soros dá Budapešti milion eur na boj s nákazou. Orbán může vládnout dekrety

Ani koronavirová krize nesmí omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií, řekla ve čtvrtek ČTK místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Celkem 14 zemí podle EK spustilo kvůli pandemii nouzový stav a dalších pět jiné mimořádné režimy, pouze Maďarsko však nouzový stav nedoprovodilo jasným časovým ohraničením.

„Máme obavy, že při aplikaci toho (maďarského) zákona bude kontrola (vlády) ze strany parlamentu a médií omezena,“ řekla Jourová, která má v komisi na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním principů demokracie a právního státu. 

V maďarském případě je to sice podle komisařky stejně jako v ostatních formálně v pořádku, znepokojující je však nejen časová neohraničenost, ale i souvislost s řízením, které Brusel s Budapeští vede kvůli možnému nerespektování unijních hodnot. „Kontext schválení toho zákona je problematický... Obavy pramení z toho, že v Maďarsku byly problémy už před (koronavirovou) krizí,“ připomněla Jourová řízení, v němž se Budapešť zodpovídá z dřívějšího omezování činnosti univerzit, nevládních organizací či médií.

Fidesz chtějí vyloučit z Evropské lidové strany

Šéfové třinácti členských stran kvůli protikoronavirovému zákonu požadují vyloučení Orbánovy strany Fidesz z Evropské lidové strany (EPP). 

Pro její vyloučení se vyslovili šéfové 13 členských stran, včetně předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. V dopise zaslaném předsedovi EPP Donaldu Tuskovi vyjádřili „hluboké znepokojení nad politickým vývojem v Maďarsku“, napsala ve čtvrtek agentura APA.

Maďarsko už nepatří do Evropy. V Německu kritizují Orbánovo uchvácení moci

Dopis podle APA podepsali vedoucí představitelé členských stran EPP z České republiky, Belgie, Dánska, Finska, Litvy, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Řecka, Slovenska a Švédska. V případě Belgie a Švédska se jedná o dvě politické strany.

„Kroky maďarské vlády udělaly z Maďarska autoritářskou zemi. TOP 09 vždy bude stát na straně demokracie a práva. Na předsednictvu jsme se proto usnesli, že chceme, aby byl Orbánův Fidesz vyloučen z frakce EPP,“ napsala na Twitteru předsedkyně TOP 09.

Mezi signatáři výzvy ale nejsou představitelé německých vládních stran CDU a CSU ani francouzských středopravicových stran. Svůj podpis nepřidal ani nynější slovinský premiér Janez Janša, který v posledních letech patří mezi Orbánovy spojence, poznamenal server Euractiv.

Nový fond proti koronaviru

Maďarská vláda spustí v sobotu nový fond vytvořený kvůli pandemii nemoci COVID-19 a v úterý vypracuje podrobnosti o největším balíčku na podporu ekonomiky ve středoevropské zemi. V rozhlase to v pátek oznámil premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters zdůraznil, že tyto plány se zaměří především na zaměstnanost.

Zdravotníci dostanou letos 500 000 forintů (asi 38 000 Kč) jako prémii za přesčasy a riziko, dodal.

Maďarsko eviduje k pátku 623 případů nákazy koronavirem. Nemoci COVID-19 26 lidí podlehlo a 43 se uzdravilo, uvedla agentura MTI s odvoláním na vládní údaje. V domácí karanténě je téměř 18 000 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video