Maďaři ucpali díru v hranici, uzavřeli i část vzdušného prostoru

  17:40aktualizováno  19:54
Maďarská policie uzavřela hranice se Srbskem kvůli přílivu uprchlíků. Na koleje u vesnice Röszke, kudy šlo nejvíce migrantů, přistavila vagon s žiletkovým drátem. Na zbytku hranic stojí plot s ostnatým drátem už nyní. Vláda uzavřela i vzdušný prostor v pruhu nad hranicemi.

Největší procento migrantů přichází do Maďarska po kolejích. Tamější policie se tak rozhodla ucpat největší díru v hranici vagonem pokrytým žiletkovým drátem, informovala o tom agentura AP. Pokud bude potřeba, aby projely vlaky, může být zase odstraněn, uvedla policie.

Příslušníci maďarských bezpečnostních složek vytvořili u trati kordón a natáhli přes ni dráty. Vojáci, vyslaní na hranici k posílení policie, jsou podle zveřejněných fotografií ozbrojeni útočnými puškami kalašnikov a hlídky provázejí strážní psi. Pro nasazení vojska k ostraze hranic přitom maďarský parlament prozatím nevydal souhlas. Poslanci by o tom měli rozhodovat v pondělí 21. září.

Nad maďarsko-srbskými hranicemi je uzavřený i vzdušný prostor do výšky 1350 metrů. Uzavření, které je platné pro pruh o šíři 20 kilometrů kolem hranic, zavedla vláda z bezpečnostních důvodů. Má umožnit pracovníkům záchranné služby, policie a armády, aby mohli plnit své povinnosti vyplývající z uprchlické krize. Podle agentury Reuters by uzavření nemělo nijak ovlivnit mezinárodní dopravu.

Uprchlíci mohou jedině přes hraniční přechod

Maďarská vláda upozornila, že od úterý budou moci migranti vstoupit do země jedině po silnici, kde se podrobí policejní kontrole. Podle AP policisté pouštějí malé skupinky k čekajícím autobusům, které běžence odvážejí do registračních středisek.

Kdokoliv se od nynějška bude snažit dostat přes plot nebo vagon, bude riskovat obvinění z trestného činu, vězení nebo deportaci zpátky do Srbska.

Maďarská opatření znepokojila Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Mluvčí UNHCR Erno Simon uvedl, že každá země má právo chránit své hranice tak, jak považuje za nutné, zároveň je ale velmi důležité zajistit, aby lidé prchající před válkou a pronásledováním neměli v cestě žádné překážky.

V neděli přišlo do Maďarska rekordních 5 809 migrantů. Padl tak sobotní denní rekord 4330 uprchlíků.

Maďaři uprchlíky neregistrují, rovnou je vozí k Rakousku

Mnozí uprchlíci ve snaze dostat se co nejrychleji dál do Rakouska už necestují na sever Maďarska, nýbrž k bližšímu přechodu Heiligenkreuz im Lafnitztal na jihovýchodě země.

Fotogalerie

Podle agentury APA je tam situace stále napjatější. Rakouská policie během dneška očekává příchod pěti až deseti tisíc migrantů. „Každou hodinu jich s autobusy přijíždí kolem 500,“ sdělil policejní mluvčí Gerald Koller.

Agentura AFP s odvoláním na UNHCR napsala, že maďarské úřady již samy organizují převozy alespoň části uprchlíků z maďarsko-srbské hranice k hranicím Rakouska.

To prý potvrdil i mluvčí Maďarského červeného kříže. „Vlaky převážejí migranty z nádraží v Röszke přímo až na rakouské hranice,“ řekl AFP. „Vč

era (v neděli) jsme viděli tři vlaky, které převezly přinejmenším 2 000 lidí, a kolegové v noci viděli, jak policisté (s tímto cílem) lidi budili na shromaždišti migrantů na hranici,“ dodal. Zpravodaj AFP v Röszke informoval, že zmíněné shromaždiště běženců bylo dopoledne poloprázdné.

Podle některých maďarských médií však nejsou běženci přesouváni na hranice, ale do jiných táborů v zemi. Oficiální prohlášení není k dispozici. Řešení nejasností může podle agentury APA spočívat ve zprávě státní televize. Ta uvedla, že bylo v pondělí převezeno 2000 lidí do nově vytvořeného sběrného zařízení v Szentgotthárdu u hranic s Rakouskem. Ti prý ale do tábora nevstoupili, místo toho se vydali k blízké hranici.

„Necheme žádný chaos“

Uprchlická krize

Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo trestněprávní odpovědnost za překonávání nebo poškození hraničního plotu.

„Nechceme žádný chaos,“ zdůraznil podle agentury DPA premiér Viktor Orbán v Budapešti při slavnostním uvádění do služby 868 nových příslušníků pohraniční policie. „Nechceme, aby migrace národů světového měřítka

změnila Maďarsko,“ dodal a vyzval policisty, aby prosazovali maďarské zákony „lidským, ale nekompromisním“ způsobem.

Server Index.hu s odvoláním na maďarské oficiální zdroje napsal, že Srbsko se bude snažit protlačit do Maďarska ještě během dnešního dne 25 000 až 30 000 běženců. Od jižní hranice s Makedonií, do níž stále proudí tisíce migrantů z Řecka, jsou prý lidé rychle převáženi na sever k maďarským hranicím.

Jen v noci na dnešek přišlo do jihosrbského Preševa během dvanácti hodin 1500 lidí , což je podle sdělení srbského Červeného kříže rekordní počet. Srbská televize uvedla, že rovněž přes noc dorazilo do přijímacího tábora ve městě Kanjiža u maďarských hranic 4000 běženců, z nichž se většina hned vydala dál na cestu do západní Evropy přes Maďarsko.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Sedmadvacetiletý Čech zemřel pod lavinou v Tyrolsku, vyžádala si dva životy

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

Podle úřadů jde minimálně o dvě oběti, které si v sobotu večer vyžádaly laviny v rakouském Tyrolsku. Jednou z obětí je...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz