Neřešme oranžové vesty, ale migranty, vyzvala opozice. Koalice kývla

  11:37aktualizováno  14:06
Zapomeňte teď na projednávání věcí jako je povinné nošení reflexních vest v noci mezi obcemi, prioritou je řešení problému, co s uprchlíky, obrátili se na vládu poslanci pravicové opozice před záříjovou schůzí Sněmovny. Jak šéf ODS Petr Fiala, tak poslanci Úsvitu. A vládní koalice se na tom s opozicí shodla.

Rakouští policisté se snaží zklidnit dav migrantů u města Nickelsdorf nedaleko maďarských hranic. (14. září 2015) | foto: Reuters

„První bod jednání Sněmovny budou mimořádně uprchlíci,“ oznámil šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

„Když půjdete s přáteli do hospody, tak první, o čem se budete bavit, je migrační krize. A my přijdeme do parlamentu a budeme se bavit o elektronické evidenci tržeb, nošení reflexních vest mezi obcemi v noci, jak má být levný nealkoholický nápoj v hospodě? My budeme předkládat návrh, aby to byl první bod jednání,“ avizoval v rozhovoru pro iDNES.cz šéf ODS Fiala. Vyzval vládu, aby předložila konkrétní návrhy, jak chce uprchlickou krizi řešit.

Europoslanec Jan Zahradil řekl, že když se Německo vrátilo k pohraničním kontrolám, musí postupovat stejně česká vláda. „Ačkoliv slovo dočasný vzbuzuje různé konotace, chci věřit, že to je opravdu dočasné opatření,“ řekl Zahradil v narážce na původně „dočasný“ pobyt sovětských vojsk v Československu po okupaci v srpnu 1968. Dočasnost trvala 23 let.

Evropská unie se podle Konvičky „rozpadá“

Totéž, co Fiala, v úterý před schůzí Sněmovny avizovali poslanci Úsvitu. „Neřešme nějaké oranžové vesty, ale situaci kolem uprchlíků,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Evropská unie se prakticky rozpadá,“ tvrdil ve Sněmovně Martin Konvička z Bloku proti islámu, který bude „superlídrem“ společného uskupení Úsvitu a Bloku proti islámu v krajských i parlamentních volbách.

Poslanci Úsvitu vyzvali vládu, aby byla okamžitě nasazena armáda k hlídání hranic, jak to požadovali už dříve. Po rozhodnutí Německa vrátit se dočasně k hraničním kontrolám, k čemuž se později přidaly další země, už podle Úsvitu není na co čekat. Zástupci Úsvitu také oznámili, že jeden ze členů klubu, David Kádner, zkouší v Bruselu sehnat podporu pro společnou intervenci proti Islámskému státu v Sýrii. Když k tomu není připraveno NATO, mají se k tomu podle Úsvitu odhodlat země Evropské unie.

Babiš: EU selhala. Musíme ochránit hranice Schengenu

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že 25. srpna navrhoval, že je třeba uzavřít schengenský prostor. Než se začne řešit, co s uprchlíky, kteří se dostali do Evropské unie, musí se zajistit to, aby byly dobře střeženy hranice Evropské unie. „Evropská unie totálně selhala,“ prohlásil Babiš.

Podle předsedy výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka z vládní KDU-ČSL musí Česká republika v případě potřeby zvýšit ostrahu zejména jižní hranice s Rakouskem. Druhým krokem podle něj musí být debata EU o zabezpečení vnější hranice Evropské unie. Teprve když se na tom unie shodne, je podle něj možné hovořit o „dobrovolném“ rozdělení uprchlíků, kteří se již dostali do Evropy. „Pokud do lodi teče, je třeba ucpat díru,“ řekl Benešík.

„Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje!“ napsal ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru. Narážel tak na rozhodnutí Německa dočasně obnovit pohraniční hlídky na hranici s Rakouskem, i když původně Berlín tvrdil, že přijme všechny uprchlíky. (více zde)

Postoj české vlády k uprchlické krizi i k povinným kvótám ocenila opoziční TOP 09. „Cestou je spolupráce všech evropských zemí. Není cestou stavět ploty ani vyvolávat xenofobní nálady,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Okamura je pro referendum o okamžitém odchodu z EU

Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie dokonce avizoval, že navrhne, aby se začalo jednat o referendu o vystoupení z Evropské unie.

Jeho kolega Radim Fiala oznámil, že hnutí SPD bude žádat také ukončení členství ČR v schengenském systému Evropské unie a referendum o odchodu z NATO. S něčím takovým ve Sněmovně nevystupují ani komunisté, jinak nejskalnější odpůrci NATO.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz