ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Loď s migranty porušila italskou blokádu, Salvini chce jejich zatčení

  • 264
Loď Sea-Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit blokádu Itálie a u ostrova Lampedusa vplula ve středu do italských teritoriálních vod. Běženci jsou na palubě už 14 dní. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky. Salvini očekává, že takto rozhodne i italský soud.

„Na palubě jsou lidé, kteří porušili italské zákony, v první řadě je to kapitánka,“ řekl ve čtvrtek v rozhlase Salvini. „Pokud bude loď zabavena a posádka zatčena, budu spokojen,“ dodal na Twitteru. 

Italská vláda, stejně jako Malta, uzavírá od loňska své přístavy lodím zahraničních nevládních organizací. Chtějí tím kromě jiného přimět EU, aby problém migrace systémově řešila. Na palubu lodi vstoupila pětice italských levicových poslanců, kteří tam chtějí zůstat, dokud se migranti nevylodí.

Kapitánka Carola Racketeová ve čtvrtek bez povolení vyplula směrem k přístavu. Policie ji nejprve vyzvala, ať se k ostrovu nepřibližuje a opustí italské teritoriální vody. Když humanitární loď kurz nezměnila, připlul k ní člun policie a 31letou kapitánku vyzval, ať vypne motory. 

Ta nakonec výzvu poslechla. Racketeová později řekla, že připlula blíž k ostrovu, aby se na něj mohli běženci dostat sami v nafukovacích člunech. 

Kapitánce lodi plující pod nizozemskou vlajkou hrozí podle nového italského bezpečnostního zákona až 50 000 eur pokuty (1,27 milionu korun). Informoval o tom list La Repubblica. Loď nyní kotví u přístavu Lampedusa.

Loď valnou část cesty doprovázelo plavidlo italské policie. Humanitární loď její výzvu, ať zastaví, ignorovala. Policisté později vstoupili na palubu Sea-Watch 3, zkontrolovali dokumenty lodi a posádky a čekají na instrukce svých nadřízených, informovala kapitánka lodi Carola Racketeová. Podle agentury ANSA loď k břehu přirazí po 20:30 SELČ, kdy odpluje pravidelný trajekt na Sicílii.

„Už toho bylo dost. Vstupujeme (do italských teritoriálních vod), ale nikoli z důvodu provokace, ale z nutnosti, kvůli odpovědnosti (za migranty na palubě),“ oznámila organizace Sea-Watch, která plavidlo provozuje. 

„Rozhodla jsem se vplout do přístavu Lampedusa. Vím, co riskuju, ale 42 ztroskotaných na palubě je unavených. Dopravím je do bezpečí,“ napsala na Twitteru 31letá kapitánka. Situaci na lodi podle ní vyostřilo úterní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, podle kterého Itálie není povinna nechat migranty vylodit, ale musí jim pomoci na moři.

„Kvůli politickým hrám ohrožují životy migrantů. Použijeme všechny nezbytné zákonné způsoby, abychom tomuto porušení zákona zabránili,“ reagoval Salvini ve středu. Salvini v prvním, impulzivním vyjádření nevážil slova a mluvil vulgárně. „Lampedusa a Itálie potřebují turisty, kteří platí. Ne ilegální přistěhovalce,“ dodal.

Salvini, který je šéfem krajně pravicové strany Liga, vyzval v předchozích dnech Německo, kde má organizace Sea-Watch sídlo, a Nizozemsko, pod jehož vlajkou loď Sea-Watch 3 pluje, aby převzaly za loď a migranty zodpovědnost. Už předminulý týden se přitom nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Nejsou to žádní trosečníci, hřímá Salvini

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám. 

„Osoby na palubě Sea-Watch nejsou žádní trosečníci, ale lidé, kteří zaplatili 3000 dolarů a opustili svou zemi,“ uvedl ve čtvrtek také Salvini, podle něhož nevládní organizace svým vyplouváním k břehům Libye nahrávají pašerákům. Ochránci lidských práv Salviniho kritizují s tím, že neziskové organizace zachraňují životy lidí, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a chudobou. 

Salviniho politika uzavírání přístavů výrazně snížila migraci z Afriky do Itálie. Od začátku roku připlulo do Itálie přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2450 běženců, což je o 90 procent méně než ve stejném období loni.

Za celý rok 2018 dorazilo do Itálie přes Středozemní moře 23.370 migrantů, o rok dříve jich bylo 119.370. Už loni tak Itálii v migraci předstihlo Španělsko, kam v roce 2018 připlulo 58 570 migrantů. Letos jich tam připlulo 9840.

26. června 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video