Hora křížů poblíž litevského města Šiauliai

Hora křížů poblíž litevského města Šiauliai | foto: AP

Čínská turistka pobouřila Litvu. Na tamní hoře zahodila kříž pro Hongkong

  • 334
Litevce o víkendu rozčílilo video, na kterém čínská turistka odstranila ze slavné turistické atrakce kříž s nápisem podporujícím protivládní demonstrace v Hongkongu. Tamější ministr zahraničí označil její čin za vandalismus.

Video vzniklo na Hoře křížů, která je nejen křesťanským poutním místem, ale i symbolem odporu proti sovětské nadvládě. V době, kdy byla Litva součástí SSSR, se komunistický režim pokusil vztyčené kříže několikrát zlikvidovat, místní lidé je však vždy obnovili.

Video čínských turistů bylo pořízeno již v listopadu, litevská veřejnosti si ho všimla až během minulého víkendu. Číňané sami sebe natočili, jak během návštěvy pahorku objevili u cesty kříž s nápisem, který podporuje protivládní demonstrace v Hongkongu.

Jedna z turistek ho poté vytáhla ze země, ukázala na kameru anglický nápis „Sláva Hongkongu“ a se smíchem ho zahodila. „Udělali jsme dobrou věc. Naše vlast je skvělá,“ řekla poté.

Video pohoršilo mimo jiné litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse, který uvedl, že případem se bude zabývat policie. „Také chování není a nebude tolerováno,“ dodal.

Podle agentury AP se nejedná o první podobný incident na tomto místě. Na internetu se již dříve objevila fotografie jiného kříže, na který někdo nasprejoval nápis namířený rovněž proti demonstrantům v Hongkongu. „Doufám, že všichni protestující švábi zemřou. Doufám, že v Hongkongu bude brzy mír,“ vzkázal neznámý vandal protestujícím.

Souhlasíte s tím, že jde ze strany čínské turistky o akt vandalismu a že by si zasloužila příslušný trest?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 6. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Hora křížů u litevského města Šiauliai patří k největším turistickým atrakcím v pobaltské zemi a pro Litevce, kteří jsou převážně katolíky, jde i o posvátné místo symbolizující utrpení, naději a neochvějnou víru.

Vznikla již v 19. století po potlačení protiruských povstání v letech 1831 až 1863. Litevští povstalci byli na tomto místě tajně pohřbeni a místní obyvatelé jim tu vztyčili kříže. Na začátku minulého století jich zde stálo okolo stovky. Lidé začali brát horu jako posvátné místo a začali jí říkat Šventkalnis – Hora křížů a proseb. V roce 1993 navštívil Horu křížů papež Jan Pavel II., který právě odtud požehnal nejen Litvě, ale celé Evropě. Litevská svatyně křížů se tak stala známou po celém světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video