Zřícené indonéské letadlo mělo závadu už před startem. Přesto muselo letět

  19:33aktualizováno  19:33
Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které se v říjnu zřítilo s téměř dvěma stovkami cestujících, nebylo vůbec způsobilé ke startu. Ve středu to uvedli vyšetřovatelé indonéské Národní komise pro bezpečnost dopravy. Podle jejich zjištění piloti úporně bojovali s poškozeným automatickým systémem řízení, než se po třinácti minutách letu stroj zřítil do moře.

Nurcahyo Utomo, šéf indonéské Národní komise pro bezpečnost dopravy, která vyšetřuje říjnovou havárii letounu Lion Air, při středeční tiskové konferenci ilustroval příčiny zřícení stroje na jeho plastové maketě | foto: AP

Zjištění vyšetřovací komise naznačují, že společnost Lion Air vrátila letadlo do provozu, ačkoliv měl stroj závažné technické nedostatky. Piloti, kteří s poškozeným Boeingem 737 Max letěli v předchozích dnech, popsali vážné problémy s automatickým systémem řízení letu, které se letadlu nejspíš stalo osudným.

Fotogalerie

Technologie, která v letounu selhala, se starala o náklon letadla při stoupání, aby stroj nesměřoval nahoru pod příliš velkým úhlem a neztratil vztlak. Podle serveru BBC je tento systém u letadel 737 Max novinkou.

Záznamy z černé skříňky odhalily, že při osudném letu 29. října z indonéské Jakarty na ostrov Bangka, nasměrovával automatický systém nos letadla opakovaně dolů, ačkoliv stroj stoupal pod obvyklým úhlem. Letoun tak nemohl nabrat výšku.

Piloti se snažili úhel stoupání manuálně napravit, avšak marně. Automatický systém jim v tom pokaždé zabránil, pravděpodobně kvůli poškozenému senzoru náklonu letadla. Ze záznamů černé skříňky vyplývá, že piloti se o stoupání pokusili více než dvacetkrát, přibližně každých pět vteřin. Automatický systém však nepustil stroj ani po třinácti minutách letu výše než 1,5 kilometru nad zem.

Letoun se zřítil do Jávského moře krátce poté, co piloti požádali o návrat na letiště v Jakartě. Z vyšetřování zatím není jasné, zda nebo proč se piloti nepokusili vadný sytém vypnout.

Aerolinka o problémech věděla

Podle Nurcahya Utoma, šéfa komise vyšetřující havárii letounu, je zatím příliš brzy na to určit přesnou příčinu neštěstí. Naznačil však, že podíl na vině za neštěstí nese společnost Lion Air. 

„Podle našeho názoru nebyl stroj způsobilý k letu, měl být odstaven,“ uvedl ve středu Utomo. Reagoval tak na údaje z černé skříňky i výpovědi pilotů, podle kterých letoun prodělal podobné problémy při předchozím letu z Bali na Jakartu. Přestože Lion Air o problémech věděl a selhal v opravě závady, zařadil poškozený letoun do provozu. 

Ředitel firmy Lion Air Edward Sirait doposud tvrdil, že ačkoliv byl stroj před osudným letem skutečně podroben opravě, závada byla odstraněna. Údaje z černé skříňky  ale tuto verzi vyvrátily. Vyšetřovatelé společnosti důrazně doporučili, aby zvýšila bezpečnostní standardy a důkladně dokumentovala závady i opravy svých strojů.

V Indonésii se zřítilo letadlo. Nikdo ze 189 lidí nepřežil

Mateřská společnost Lion Air Group, která vlastní také aerolinky Batik Air a Wings Air, v současnosti ovládá polovinu letového provozu v Indonésii. Její bezpečnostní statistiky jsou však přinejmenším pochybné. Za posledních patnáct let mají indonéské aerolinky na kontě 40 smrtelných leteckých nehod.

Co na to Boeing?

Výrobce letadel Boeing ve svém oficiálním prohlášení vyjádřil smutek nad havárií letadla. Technickou závadu na svém stroji ale odmítá. Místo toho společnost naznačila, že na vině může být pochybení pilotů. „Jak postupovat v případě nevyžádané horizontální stabilizace pohybu je uvedeno v příslušných letových příručkách,“ píše se v prohlášení. 

Podle Boeingu lze z indonéské vyšetřovací zprávy vyčíst, že při předposledním problémovém letu z Bali do Jakarty piloti vykonali příslušný postup, který zabránil automatickému stláčení nosu letadla dolů. „Zda takto učili i piloty havarovaného letu 29. října zatím není jasné,“ píše Boeing. 

Šéf vyšetřovací komise Utomo ale s firmou nesouhlasí. „V letovém manuálu k 737 Max jme nenašli žádné informace, které by se týkaly systému kontroly úhlu stoupání,“ uvedl. Podle amerických médií si na nedostatek informací k technologickým novinkám v posledních řadách strojů Boeing stěžuje více pilotů. Indonéští vyšetřovatelé proto firmu vyzvali, aby vydala speciální manuál, podle kterého by piloti problémy s kontrolou úhlu stoupání dokázali vyřešit. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Pří chemickém útoku v Idlíbu zemřely desítky lidí. Mnoho dalších utrpělo...

Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. V úterý to oznámila americká...

Najdete na iDNES.cz