Lékaři bez hranic zveřejnili Top 10 humanitárních krizí

  18:22aktualizováno  18:22
Útoky na civilisty, blokády pomoci potřebným a přehlížení lidí trpících vážnými chorobami jsou uváděny jako hlavní problémy v seznamu deseti humanitárních katastrof v uplynulém roce, jak je sestavila mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic.

Hlad v Africe | foto: Michael Goldfarb / MSF

Lékaři bez hranic začali vydávat Top 10 humanitárních krizí v roce 1998. Čerpají hlavně ze zkušeností z krizové zdravotnické pomoci na svých misích po celém světě. Seznam podle jeho tvůrců usiluje o pozvednutí povědomí o velikosti a vážnosti krizí, které mohou, ale také nemusí být v centru mediální pozornosti.

Podle organizace byly v loňském roce nejvýraznější tři základní problémy:

- Některé vlády blokovaly pomoc směřující k uvězněným populacím, například na Srí Lance, v Pákistánu a Súdánu.

- Vytrácel se respekt k bezpečnosti civilního obyvatelstva a humanitární pomoci, například v Jemenu, Afghánistánu, Pákistánu, DRK či v Somálsku.

- Lidé trpící opomíjenými nemocemi byli i nadále ignorováni mezinárodním společenstvím a šance lidí s HIV/AIDS na přístup k léčbě se opět zmenšila.

logo msf

"Civilisté se stále častěji stávají oběťmi konfliktů nebo je jim bráněno v přístupu k pomoci," cituje organizace na svých webových stránkách lekari-bez-hranic.cz svého mezinárodního prezidenta Christophe Fourniera.

"V oblastech jako je Srí Lanka či Jemen, kde v roce 2009 zuřily ozbrojené konflikty, byl humanitárním organizacím omezován přístup k lidem potřebujícím jejich pomoc nebo byly přímo vypuzeny cílenými útoky proti nim," upozorňuje Fournier.

Podle něj se situace spíše zhoršuje než zlepšuje. "Tento vývoj se stává dennodenní skutečností. Naše týmy přímo v terénu jsou přitom svědky konkrétních důsledků těchto krizí, ať už ve válečných oblastech nebo třeba na klinikách zajištujících léčbu AIDS či podvýživy. Jsme proto zavázáni mluvit o tom, s čím se při své práci setkáváme."

TOP 10 HUMANITÁRNÍCH KRIZÍ 2009

podle organizace Lékaři bez hranic

Demokratická republika Kongo:
Uprchlíci v Demokratické republice KongoCivilisté na východě DRK zakoušeli nepřetržité násilí od různých ozbrojených skupin. Stovky lidí byly zabity, tisíce žen a dětí byly znásilněny a statisíce lidí musely utéci ze svých domovů.

Somálsko:
Pokračující občanská válka vyhnala na začátku roku 2009 z hlavního města Mogadišu více než 200 000 lidí. Stále častěji se terčem útoků stávají i humanitární pracovníci - od roku 2008 jich bylo zabito nejméně 42, včetně třech spolupracovníků Lékařů bez hranic.

Súdán:
Ke krizi v Dárfúru se přidala zhoršující se situace v Jižním Súdánu způsobená stupňujícím se násilím, epidemiemi a omezeným či zcela chybějícím přístupem ke zdravotní péči.

Srí Lanka:
Desítky tisíc civilistů na Srí Lance byly uvězněny bez pomoci a jen s omezenou zdravotní péčí během jarních bojů mezi vládou a Tamilskými tygry. Humanitární organizace neměly přístup do válečné zóny.

Pákistán:
Podvyživené dítě v PákistánuKonflikt mezi armádou a opozičními skupinami na severozápadě Pákistánu vysídlil přes 2 miliony obyvatel. Civilní obyvatelé zůstávají bez přístupu ke zdravotní péči, novorozenecká a mateřská úmrtnost jsou nejvyšší v regionu.

Afghánistán:
Stupňující se konflikt a nedostatek bezpečnosti podlamoval již tak skoro nefunkční zdravotnický systém, sestávající z několika nemocnic a poliklinik v provinčních hlavních městech. Afghánci, kteří potřebují zdravotnickou pomoc, musí často riskovat život ve snaze dostat se ke zdravotní péči.
Jemen:
Jemenská armáda zesílila útoky proti povstalcům. Boje těžce zasáhly civilní obyvatelstvo i zdravotnická zařízení. Stovky tisíc osob opustily své domovy a humanitární pomoc byla přerušena. Mnoho dětí mezi uprchlíky trpí podvýživou.

Péče o nemocné v SomálskuPodvýživa:
Žalostně nízká podpora rozvinutých zemí stále znemožňuje účinnou a rozsáhlou léčbu dětské podvýživy, která je ročně příčinou úmrtí téměř 5 milionů dětí mladších 5 let.

HIV/AIDS:
V roce 2005 se světoví vůdci na summitu G8 ve Skotsku zavázali podpořit léčbu AIDS tak, aby do roku 2010 dosáhla celosvětového pokrytí. Nyní od daných slibů ustupují a ohrožují tak miliony osob nakažených HIV/AIDS.

Opomíjené nemoci:
Nemoci jako Chagasova nemoc, kala azar, spavá nemoc či vřed Buruli jsou i nadále opomíjeny a přístup k léčbě, jakož i výzkum efektivnějších metod léčby a diagnostiky zůstává omezený.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

V Saúdské Arábii hořela dvě ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Ve dvou ropných zařízeních na východě země vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz