Migranti připlouvají na lodi Guardia di Finanza v přístavu italského ostrova Lampedusa. (15. září 2023) | foto: Profimedia.cz

Námořní blokádu na migranty? Na Lampeduse zbyla jen špatná řešení

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Řím spoléhal při řešení krize na ostrově Lampedusa na partnery v EU, ti se však do přijímání migrantů nehrnou. Ochota ke spolupráci u Německa i Francie, které jsou samotné zahlcené letošním rekordním přívalem migrantů, klesla k nule.

Připlouvají v rychlém sledu. Desítky a desítky vratkých člunů s imigranty přistávají na Lampeduse, italské jižní ostrovní výspě ve Středozemním moři. Počty běženců, kteří bloudí vyčerpaní a hladoví ulicemi útlého ostrova se šesti tisícovkami stálých obyvatel, rychle rostou.

Tamní starosta Filippo Mannino ve čtvrtek uvedl, že jen za posledních 48 hodin úřady zaregistrovaly 6 700 nových uprchlíků. „Dosáhli jsme kritického bodu, ostrov je v těžké krizi,“ řekl Mannino.

Salvini nabádá k agresivnější ochraně hranic, k posílení role pobřežní stráže. V souvislosti s rekordním přílivem migrantů mluvil o „válečném aktu“, koordinovaném útoku na italské břehy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video