Kufr z airbusu pro pána v hubertusu! aneb jak končí ztracená bagáž z letišť

  18:59aktualizováno  18:59
I takové věci jako housle z roku 1770 či diamant se už našly v kufrech ztracených na letištích. Aerolinky ročně zašantročí miliony zavazadel. Většina z nich se po čase vrátí k majitelům. Zbývající se třeba v Británii stávají předmětem napínavých aukcí, v Kanadě pomáhají charitám. Také v Česku se cennější kousky draží.
Kufr, který si nikdo nevyzvedl, je na letištích běžný jev. Ilustrační foto

Kufr, který si nikdo nevyzvedl, je na letištích běžný jev. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Osud opuštěných kufrů, tašek a batohů záleží na aeroliniích, které je přepravovaly. Liší se i zemi od země. Letecké společnosti se nejprve snaží majitele najít, zavazadla kvůli tomu i otevřou a hledají jakékoliv stopy, třeba vizitky či osobní doklady.

Statistika

V roce 2008 aerolinky ztratily přes 30 milionů zavazadel, o rok dříve to bylo o deset milionů více. A i když se většinou cestující se svými věcmi shledají někdy i do 24 hodin, mnohá zavazadla končí opuštěná na letištích. Jen v roce 2007 přišlo navždy o své věci přes milion cestujících, uvedla televize CBC News na svém webu.

Pokud to nepomůže, tak většina aerolinek vyvěsí popis kufrů a jejich obsahu na webové stránky (nazvané WorldTracer), v nichž lze další tři měsíce po ztraceném majetku pátrat.

Pak už mnohé aerolinie snahu najít majitele vzdávají. Třeba Air Canada kufry vybalí a použitelné věci daruje charitám či útulkům. Američané obsah prodávají ve speciálním obchodě, který se soustředí právě na prodej poztrácených zavazadel - jmenuje se Unclaimed Baggage Centre (v překladu Centrum nevyzvednutých zavazadel) a je v Alabamě.

V Británii jdou kufry do aukce

Na bezprizorní kufry z britského letiště Heathrow čeká aukční síň, třeba londýnská Greasby's. A obyvatelé ostrovního království si dražby umějí řádně užít. Greasby's je samozřejmě zcela jiné kategorie než proslulé aukční domy Sotheby's nebo Christie's. Na jihu Londýna se zájemci navzájem přebíjejí o kufry, televize, stolky nebo třeba židle, na nichž sedí.

Nicméně právě při aukcích kufrů panuje podle televize BBC napětí. Zájemci totiž kupují doslova zajíce v pytli. "Nikdy nevíte, co můžete získat. Nemůžete se podívat dovnitř dříve, než zaplatíte," líčil před časem televizi BBC kuchař Patick Leano. Sám na dražbu nevyrazil ani tak kvůli obsahu zavazadla, jako kvůli kufru samotnému. Kvalitní zavazadla jsou totiž poměrně drahá a koupit si "ztracený kufr" v dražbě se může vyplatit.

Seznam zavazadel na internetových stránkách britské aukční síně Greasby´s.

Seznam zavazadel na internetových stránkách britské aukční síně Greasby´s.

I když jsou i tací, kteří se později snaží věci rozprodat a vydělat na tom. Například Gary Marshall z Enfieldu si před lety založil slušné živobytí na tom, že kufry skupoval a pak je i jejich obsah rozprodával na internetu. Ne vždy je to ale jednoduché, protože vevnitř mohou být bezcenné věci.

Přesvědčili se o tom i redaktoři televize, kteří několik zavazadel vydražili. Za jedno zaplatili v průměru 20 liber (kolem 600 korun). V kufrech pak našli třeba trička, minisukně, plážové ručníky nebo několik fotografií mladého muže ve městě Hastings. Je třeba podotknout, že ještě před dražbou se kufry kontrolují, aby v nich nezůstaly třeba kreditky.

V Česku se věci ze zavazadel draží až po roce

A co se děje se ztracenými zavazadly v Česku? Po roce pátrání po majiteli je čeká dražba takzvanou obálkovou metodou. "Nevyzvednutá zavazadla jsou nejprve uložena v uzamčeném skladu na Reklamacích zavazadel, a to po dobu šesti měsíců," přiblížila pro iDNES.cz mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

Poté kufry putují na pražský magistrát. "Tam jsou jsou uchovávána dalších šest měsíců. Celkový počet nevyzvednutých zavazadel se (ročně) pohybuje v řádu desítek kusů," dodala.

Pokud se o ně majitel po celou dobu nepřihlásí, magistrát zavazadla otevře a prozkoumá jejich obsah. "Ty, které mají teoreticky nějakou hodnotu, se pak draží. Je to standardní postup, jako u všech nalezených věcí na území Prahy," vysvětlil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Na rozdíl od Británie se v Praze ovšem nedraží plná zavazadla s "neznámým" obsahem, ale jednotlivé věci. Podle Wolfa tak může dražitel získat třeba fotoaparát, kameru ale i samotný kufr. Bezcenné tretky nebo staré oblečení pak čeká likvidace.

Zájemci se o aukci dozvědí z úřední desky webových stránek úřadu. "Nabídku je nutno doručit magistrátu do data stanoveného na oznámení, v zalepené obálce označené nápisem Neotvírat - obálková metoda - ZIO," upřesnil Rudolf Dobiáš z tiskového odboru magistrátu.

Kuriozní nálezy

Několik věcí, které se dostaly se ztracenými kufry do amerického Centra nevyzvednutých zavazadel ve Scottsboro v Alabamě:

- Egyptské artefakty (třeba mumifikovaný sokol nebo scvrklá lidská hlava) - některé pocházely až z roku 1500 před Kristem, později je prodala aukční síň Christie's.

- Živý had - není známo, co se s ním stalo

- Část námořního navigačního systému v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Pracovníci centra ho poslali americkému námořnictvu.

- Housle z roku 1770, skončily v muzeu Centra nevyzvednutých zavazadel

- Diamant v platinovém prstenu. Našel se zabalený v ponožce

Zdroj: CNN


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Corbyn chce měkký brexit. Jako premiér by vypsal nové referendum

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn vystoupil na demonstraci proti...

Vláda v čele s předsedou britských labouristů Jeremy Corbynem by v případě vítězství ve volbách usilovala o měkčí...

To se nepovedlo. Horliví maďarští hasiči při ukázce převrátili své auto

ilustrační snímek

Nehodou skončil simulovaný zásah hasičů v maďarském městě Vác. Jejich vůz se cestou k hořícímu objektu před zraky...

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019).

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz