Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Američtí fotografové létají se zbraní, chrání tak svoje vybavení

Pokud přibalíte do kufru střelnou zbraň, rázem s ním na letišti musejí zacházet jinak. Někteří fotografové radí, jak těchto předpisů využít k zabezpečení drahého vybavení. Stačí prý přibalit pistoli a o svůj foťák už se nemusíte bát.
V USA stačí přibalit si zbraň a hned s vaším fotoaparátem jednají jinak. V Česku takové chytračení nepomůže.

V USA stačí přibalit si zbraň a hned s vaším fotoaparátem jednají jinak. V Česku takové chytračení nepomůže. | foto: Koláž - iDNES.cz

V rámci protiteroristických opatření zvyšují letiště po celém světě (a v USA zvláště) bezpečnostní předpisy. Cestující mají např. zakázáno brát si s sebou na palubu těžká zavazadla nebo zamykat své kufry jinými zámky než těmi, které jsou na kufru integrované (nebo speciálními schválenými). To je obzvlášť nepříjemné pro fotografy a další cestovatele, kteří často přepravují cenné vybavení.

Někteří tedy využívají populárního fíglu a do svého zavazadla si přibalí zbraň. Z takového kufru se rázem stává nebezpečná jednotka, kterou musí přepravce zabezpečit zámkem, klíč dostane proti podpisu cestující, majitel zbraně. Bruce Schneier, bezpečnostní expert, cituje fotografa, který tuto metodu využívá už od prosince 2001: "Jako zbraň je definována i startovací pistole. Ano, tak malá pistolka, ze které se slepými náboji výstřelem oznamuje start běžeckých nebo plaveckých závodů." Podotýká, že přestože TSA (Transportation Security Administration, tedy Správa bezpečnosti v dopravě) považuje startovací pistole za zbraně, v žádném státě USA nepodléhá tato zbraň registraci.

Jak poté probíhá takové cestování se zbraní?

  • fotograf si do zamykatelného kufru pečlivě zabalí svoje drahé zrcadlovky, objektivy, filtry apod.
  • přibalí také jednu startovací pistoli (nenabitou!)
  • při odbavení (check-in) oznámí, že má v zavazadle zbraň
  • fotograf dostane kartičku, kterou podepíše (a případně připíše svoje telefonní číslo)
  • zřízenec TSA kufr za přítomnosti fotografa prohlédne, poté od něj převezme klíč a kufr zamkne, klíč vrátí fotografovi
  • kufr se zbraní pak podléhá speciálním bezpečnostním kritériím, takže pravděpodobnost, že by se ztratil nebo zatoulal, se významně snižuje, "prakticky na nulu"

"Vozím startovací pistoli ve všech svých zavazadlech, a nikdy jsem s tím neměl problém," uzavírá svůj tip fotograf, který se podepsal jako John Arnold. Chytrácký postup prý funguje u většiny leteckých společností v USA, přestože v detailech se jejich procedury mohou lišit. "A protože federální zákon stanoví, že kufr se zbraní nesmí cestovat odemčený," přidává se Kenjo Yamamoto, "můžete k zamčení použít skutečné zámky, což jinak podle předpisů TSA nesmíte."

Díra v předpisech?

Co se děje při odbavování zbraně v Česku?

"Pokud člověk převáží střelnou zbraň, nahlásí to u odbavení - přijde policista, zkontroluje, že je zbraň nenabitá, prověří dokumenty ke zbrani atd." uvedla tisková mluvčí Letiště Praha.  "Posléze je zbraň člověku odebrána a je mu navrácena až při přistání."

Zatímco někteří fotografové i bezpečnostní experti považují tento způsob za chytré využití předpisů, jiní upozorňují na to, že jde o řešení nesystémové. "Proč by zkrátka nemohla TSA přijmout stejná opatření, která dodržují i u zbraní, i pro drahé vybavení," diví se jeden z diskutujících.

Důvodem pro přísně střeženou přepravu zbraní je federální nařízení, které kvůli bezpečnosti přepravu zbraní upravuje, zatímco fotoaparát se může maximálně ztratit či poškodit, těžko jej ale někdo použije k ohrožení letecké bezpečnosti způsobem, jakým by mohl použít střelnou zbraň.

Další námitkou vůči podobným oklikám je možné eventuální zdražení letenky i pro ostatní účastníky letů - je jasné, že bezpečnější přeprava vyžaduje zvláštní nároky a pokud by se tento fígl rozmohl, mohlo by se to projevit na ceně letenky.

Tipy pro cestující fotografy

Mimo USA vám pravděpodobně přibalení startovací pistole nepomůže. Přinášíme alespoň několik konvenčních, osvědčených doporučení pro přepravu drahého fotovybavení. Vyplatí se také předem kontaktovat leteckou společnost, se kterou poletíte.

Použijte speciální pouzdra navržená pro přepravu drahé elektroniky. Pokud se při potřepání elektronika v zavazadle pohybuje, vyplňte prostor látkou (např. tričkem) a nebo oblíbenou bublinkovou fólií. Ubezpečte se, že jsou všechny pohyblivé součásti zaaretovány, přístroj vypnutý, oddělené baterie neuškodí. Objektivy pečlivě přikryjte.

Zavazadlo zabalte tak, aby se v něm věci nepohybovaly, tvrdé nebo ostré předměty držte dále od křehké elektroniky. Pokud můžete, zabalte navíc elektroniku do voděodolných obalů (igelit). Při volbě zavazadla se můžete navíc poohlédnout po speciálních vyměkčených pouzdrech, která přežijí i hod nebo pád. Elektroniku v zavazadle obvykle nelze pojistit proti poškození, pouze proti ztrátě. Částečným řešením může být třeba oblepení drahého fotoaparátu nebo jeho pouzdra páskou, aby vypadal jako poškozený, spravovaný nebo starý - to může odradit zloděje nejen na letišti.

S dobrou radou přichází i Michaela Lagronová, mluvčí Letiště Praha: "Vždy je důležité kontaktovat leteckou společnost a informovat ji. V některých případech je možné si vedle příručního zavazadla vzít podobnou věc s sebou do letadla, v jiných případech se tento předmět dá do zavazadlového prostoru, ale platí pro něj zvláštní režim, aby se nepoškodil, a samozřejmě se za to něco připlácí. Každá letecká společnost má svoje vlastní pravidla."

To se samozřejmě týká skutečně rozměrného nebo drahého vybavení. Pro běžné cestování amatérského fotografa postačí, když si pečlivě zabalíte svou zrcadlovku a vezmete si ji s sebou jako příruční zavazadlo.

Kudy putuje váš kufr po odbavení?

Letiště Praha přepraví za rok kolem sedmi milionů zavazadel. Poté, co je podáte k odbavení, projedou zavazadla několikanásobnou kontrolou: "Tato kontrola je nejčastěji realizována jako vícestupňový systém rentgenových zařízení s automatickou detekcí výbušnin - plně integrovaný do vlastního systému třídění zavazadel," dodává mluvčí.

Ke ztrátám zavazadel prý dochází jen výjimečně, přesné statistiky si letiště nevede. Častěji než ke ztrátě dochází ke zpoždění zavazadla (což je problematické u přestupních letů).

Přestože je třídírna zavazadel kontrolována kamerovým systémem a pracovníci "handlingu" podléhají pravidelným kontrolám, krádež nelze úplně vyloučit: "Z logiky tedy vyplývá, že nejčastěji dochází ke krádežím až v nákladovém prostoru letadla. Bohužel, nedá se tomu úplně zamezit - tento problém řeší na všech letištích světa," říká Lagronová.

A jak se tomu mohou cestující pasivně bránit? "Určitě platí, že cennosti převážíme u sebe - tedy v příručním zavazadle. Dále je možné zavazadlo zabalit do fólie atd."

Zdroje:

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...