Kráska z hanbaté Extase přispěla k vynálezu GPS, připomíná nová kniha

  11:02aktualizováno  11:02
Hedy Lamarrovou si všichni pamatujeme jako herečku, která v roce 1932 odhalila své půvaby ve skandálním českém filmu Extase. Málo se ale ví o jejím dalším talentu. Kráska ze stříbrného plátna vynalezla systém k navádění torpéd, z kterého čerpají i dnešní mobilní telefony.

Nahatá scéna z filmu Extase v roce 1932 pobouřila a vzrušila celou Evropu. | foto: Profimedia.cz

"Každá dívka může být krásná. Stačí, když se nehýbete a tváříte se hloupě," zní nejslavnější výrok Hedy Lamarrové. Ona sama ale rozhodně nebyla přihlouplou hvězdičkou. Její druhý život zkoumá nový životopis nazvaný Hedy's Folly, který se na pultech amerických knihkupectví objeví na konci listopadu.

V roce 1940 natáčela s Jamesem Stewartem a Judy Garlandovou muzikál Ziegfeld Girl. Místo toho, aby po večerech dováděla na večírcích, lámala si doma hlavu nad složitými elektrotechnickými problémy. "Nepila a nebavilo ji chodit na večírky, tak se dala na dráhu vynálezce," řekl časopisu Newsweek autor knihy Richard Rhodes.

Budoucí herečka se narodila v roce 1914 ve Vídni jako Hedy Kieslerová do bohaté židovské rodiny a už v mládí zatoužila po kariéře filmové divy. V šestnácti letech okouzlila režiséra Maxe Reinhardta, který ji obsadil do svého filmu Slabší pohlaví a prohlásil o ní, že je nejkrásnější ženou na světě.

V roce 1932 se postarala o obří skandál, když se nahá zjevila ve filmu Extase českého režiséra Gustava Machatého. Hanbatá role pobouřila německého kancléře Adolfa Hitlera, papeže i její rodiče. Zajistila jí ale obdiv jejího budoucího manžela Friedricha Mandla.

Za svůj patent nedostala ani cent

Prominentní fašista a majitel továrny na munici pořádal velkolepé večírky, na kterých Hedy pozorně naslouchala generálům a vědcům chlubícím se novými úspěchy ve vývoji zbraní. V roce 1937 se na autoritativního manžela vykašlala a prchla z Evropy do Ameriky.

Na palubě parníku Normandie se seznámila s šéfem holywoodského studia MGM Louisem B. Mayerem, který s ní ještě před přistáním podepsal sedmiletý kontrakt. Když o tři roky později nacistické ponorky řádily ve vodách Atlantiku, Lamarrová si v Holywoodu vzpomněla na rozhovory, které vyslechla na večírcích svého bývalého manžela.

Spojila síly s autorem avantgardní hudby George Antheilem a spolu vyvinuli radiotechnický systém, který pomocí děrné pásky synchronně přelaďoval přijímač i vysílač. Lamarrová se domnívala, že americká armáda princip odolný proti odposlechu využije ve válce při vývoji řiditelných torpéd.

Námořnictvo ale její systém využilo až během kubánské krize v roce 1962. Dnes se tento princip využívá v mobilních sítích, navigačním systému GPS i satelitních televizích. Lamarrová za svůj patent nikdy nedostala ani cent. V roce 1997, tři roky před smrtí, alespoň jako jediná herečka v historii obdržela čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Orbán spustil kampaň proti Bruselu. Šíří dezinformace, míní Juncker

Maďarský premiér Viktor Orbán (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Maďarská vláda spustila v pondělí kampaň zamířenou proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a maďarskému...

Najdete na iDNES.cz