Na DVD vyjde klenot - Machatého Erotikon

  10:16aktualizováno  10:16
Světově proslulý snímek Erotikon, který je nejvýznamnějším filmem němé éry české kinematografie, vydá koncem dubna na DVD společnost Filmexport Home Video.

Snímek z filmu Erotikon | foto: archiv

Gustav Machatý film natočil v roce 1929. Na moderním nosiči bude doplněn řadou bonusů včetně vzpomínek pamětníků a filmových historiků. Filmový klenot vychází v edici Zlatý fond české kinematografie, na které se podílí Národní filmový archiv.

Erotikon byl ve své době cenzurován, i když divákovi vychovanému dnešní tvorbou by se asi zdálo, že erotika je obsažena jen v názvu díla. Machatého černobílý němý film je ovšem výmluvným důkazem toho, že k intenzivnímu zachycení pocitů a atmosféry není třeba slovo či barva.

Národní filmový archiv snímek při záchraně v první polovině 90. let rozšířil o nově objevené záběry. Do té doby známá verze byla o 600 metrů kratší. Podařilo se ale koupit unikátní kopii od sběratele Milana Volfa. Šlo o původní distribuční verzi, v níž byly zachovány i neznámé záběry.

Rekonstruovaný film byl pak představen na mnoha místech v zahraničí, mimo jiné i v pařížském Louvru. Před sedmi lety zahájil přehlídku českých filmů v New Yorku a slušný úspěch měl i při projekci v prestižním sále Národního filmového divadla v Londýně. I tam ho provázela nově připsaná hudba skladatele Jana Klusáka, která na nosiči DVD rovněž zní.

Dílo scenáristy a režiséra Gustava Machatého pronásledovala smůla. Premiéru mělo v roce 1930, tedy v době nástupu zvukového filmu, kdy i pražská kina instalovala zvukové aparatury.

Přesto patří mezi málo reprezentativních prací české němé kinematografie, které snesou srovnání se zahraniční produkcí. Volba atraktivního titulu, použitelného i pro zahraniční distribuci, zřetelně signalizovala Machatého exportní ambice.

Námět milostného zklamání dcery železničního hlídače režisérovi poskytl Vítězslav Nezval, jenž kvůli obavám z výpadů svých druhů z avantgardního uměleckého sdružení Devětsil nebyl v titulcích uveden.

Na úspěchu se podílely herecké výkony hlavních představitelů, které si Machatý vybral z reklamních důvodů v zahraničí, aby podtrhl kosmopolitnost projektu. V první polovině 30. let opustil Československo, natáčel v Rakousku, Itálii a v USA. Jeho nejúspěšnějším americkým filmem byla Žárlivost z roku 1945.

Edice Zlatý fond české kinematografie, kterou ve spolupráci s pražským Národním filmovým archivem vydává a distribuuje teď už výhradně na DVD nosičích Filmexport Home Video, nabízí v současné době stovku titulů.

Pamětníkům i mladé generaci zpřístupňuje nejoblíbenější české filmy od počátku zvukové éry až do roku 1964. Vedle oblíbených rodinných snímků, komedií a pohádek se na trh dostala řada závažných uměleckých děl (Vyšší princip, Démanty noci) a dnes už kultovních snímků (Pyšná princezna, Limonádový Joe, Starci na chmelu, Černý Petr).

Řada titulů vycházela dříve na videokazetách, pak následovalo období, kdy část nákladu byla na DVD. Teď tento moderní nosič umožňuje opatřit snímky cizojazyčnými titulky a v bonusech je doplnit zasvěcenými slovy historiků, kompletní biografií tvůrců a herců, soudobou dokumentací a rozhovory.

V nejvyšší možné technické kvalitě si tak nyní přijdou na své milovníci Vlasty Buriana, Lídy Baarové, Oldřicha Nového, Jaroslava Marvana, Adiny Mandlové a dalších hvězd filmů pro pamětníky. Připravují se například DVD se snímky Muži nestárnou, Měsíc nad řekou, Smrt v sedle, U nás v Kocourkově, Řeka čaruje a Klapzubova jedenáctka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz